[WIDEO CLASSIC]

Rocznica wybuchu Powstania w Getcie. 77. lat temu, 19 kwietnia 1943 roku, Niemcy przystąpili do akcji likwidacji warszawskiego getta. Mieszkańcy warszawskiej dzielnicy żydowskiej skazani byli na śmierć tylko dlatego, że byli Żydami. Ale ich masowe mordowanie rozpoczęło się już w 1942 roku, kiedy do Treblinki wywieziono pierwsze transporty Żydów. 19 kwietnia 1943 roku około tysiąca słabo uzbrojonych bojowników żydowskich stanęło naprzeciw niemieckim żołnierzom. Powstanie w warszawskim getcie trwało do połowy maja 1943 r. i zakończyło się całkowitym zniszczeniem 'dzielnicy żydowskiej' w Warszawie.

Esther Pinskier jest polską Żydówką. W czasie drugiej wojny światowej była nastolatką. Jej rodzinie udało się uciec przed Zagładą, znajdując schronienie w Azji Środkowej. W 1946 roku Pinskierowie postanowili wrócić do Polski, jednak narastający antysemityzm i groźba pogromów zmusiły ich do ponownego opuszczenia ojczyzny. Osiedli w Australii.

Podczas spaceru po Warszawie Esther i jej syn opowiadają o przedwojennej, żydowskiej Warszawie. Specjalnym przystankiem na ich trasie jest Pomnik Bohaterów Getta. Pinskierowie przypominają, jak ważna dla Polaków i Żydów jest pamięć o powstaniu w getcie warszawskim. Esther Pinskier odwiedziła Warszawę na zaproszenie Forum Dialogu - najstarszej i największej polskiej organizacji pozarządowej zajmującej się dialogiem polsko-żydowskim. Od 2008 r. Forum Dialogu prowadzi program 'Szkoła Dialogu' skierowany do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, w którym młodzież odkrywa żydowską przeszłość swoich miejscowości. Program trafił już do prawie 300 szkół w 190 miejscowościach w całej Polsce.

W marcu (2017) Esther Pinskier była gościem specjalnym corocznej Gali Szkoły Dialogu w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej.
Więcej
    Komentarze