Dom seniora Erania pod Kołobrzegiem. Około dziewięćdziesięciu seniorów z całych Niemiec spędza tu, nad polskim Bałtykiem, jesień swojego życia. - Gdzie w Niemczech jest dom starców z basenem? Człowieku! Wcale nie ma! - mówi Udo Leuschner z Berlina. - Ależ są, też są, ale tam musisz słono zapłacić - odpowiada Stefan Warych z Nadrenii Północnej-Westfalii. Rezydencja dla seniorów, wcześniej hotel, należy do polskiego konsorcjum. Personel jest w większości dwujęzyczny: mówi po polsku i niemiecku. Za dwupokojowe mieszkanie z kuchnią, łazienką małżeństwo państwa Assmann płaci 1,5 tys. euro miesięcznie. W cenę wliczona jest rehabilitacja i opieka na żądanie. Opłacają to z renty i mogą jeszcze spokojnie coś odłożyć.
O niemieckich seniorach, którzy zdecydowali się na dom opieki w Polsce, w najnowszym odcinku programu 'Kowalski&Schmidt'.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Dwupokojowe mieszkanie w Niemczech, przyjmijmy 50 - 60 m kw jezeli akurat nie jest w środku wielkiego miasta kosztuje 500-700 ? wliczając media. To polowe taniej niż w opisanym hotelu. Opiekę i służbę zdrowia każdy ma w Niemczech zapewnioną za darmo bo płaci cale życie ubezpieczenie pielęgnacyjne i zdrowotne. Przeciętny rencista dostaje 1200 ? na rękę, więc o takich luksusach jak opisany hotel to moze tylko pomarzyć. Cały ten artykuł i komentarze nie oddają rzeczywistości. 1200 ? w Niemczech to tyle co w Polsce 1200 zł. Z tym nie podskoczysz. Dlatego spora część rencistów przeprowadza się do krajów w których życie jest tańsze np w Bułgarii.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  W Niemczech starzy mają prosty wybór: albo żyją u siebie z opiekom sprowadzoną z Polski albo balują w Polsce za niemiecko kase. Tak czy siak bilans sie im zgadza.
  @bardzospokojny
  W większości ,Niemcy mają świadomość ,że kiedyś będą starzy ,więc rozpoczynając pracę zawodową opłacają składkę na wypadek gdyby potrzebowali pomocy na starość .Dzięki tej składce stać ich na opłacenie opiekunki z Polski ,na niemiecką już nie .Na dom pomocy społecznej stać niewielu ,ponieważ pobyt w takim przeciętnym domu kosztuje od 3,500 euro ,bez ekstrawagancji .Pokoje siermiężne ,tylko miejsca wspólnego pobytu urządzone z przepychem .
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  niemieccy emeryci w Polsce, a polscy emeryci na Białorusi?
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  No pięknie, ale to wszystko jest nur für Deutsche .Polskiego emeryta nie stać na to, aby tam zamieszkał.
  @sz@rik
  Ale to nie znaczy, że jest nur fur Deutsche...
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Nie zazdroszczę Niemcom ich bogactwa bo ja niczego nikomu nie zazdroszczę z zasady. Nie można jednak być obojętnym gdy porówna się Polaka który ponad 40 lat miał zabierane składki emerytalno-rentowe i jego emerytura wynosi dziś 2500zł na rękę - jego niemiecki rówieśnik mający identyczny staż składkowy ma emeryturę 8-10 krotnie większą , tu nie mam dokładnych sprawdzonych danych a jedynie sądzę po miesięcznych zarobkach.Jeszcze w latach 90. Niemiec zarabiał 12 razy tyle co Polak pracując w tej samej branży i na analogicznych stanowiskach. O opiece medycznej emerytów RP i RFN zamilczę bo można dostać ataku szału...
  @A...
  a teraz Niemiec zarabia 3 razy tyle i emerytury są w tych samych relacjach
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  `