- Codziennie jedno miasto ucieka. I wszystkie trafiają tutaj. Jest już 4 lub 5 mln uciekinierów. Aż wszystkich zbombardują tutaj, bo dokąd mielibyśmy pójść? A świat milczy. Widzi, co się dzieje i milczy - mówi syryjski reporter i fotograf Zein Al-Rifai. Chcąc zaapelować do świata pokazuje cywilnych bohaterów działających w Syrii - ochotniczkę zajmującą się ponad setką sierot, sanitariusza, który stworzył schronienie dla rannych i opuszczonych kotów, czy malarza próbującego na freskach pokazać piekło wojny.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Nie wiem jakie tragedie przeżywała Syria w 2002 roku kiedy bohater tego reportażu podjął decyzję o pokazaniu ich światu. Wiem natomiast że w 2011 roku przed arabską wiosną była ona kwitnącym krajem. Na szczęści Wielki Brat i Europa zaczęły wprowadzać demokrację i usuwać dyktatorów w Libii, Iraku, Syrii, Egipcie. No to teraz już możemy użalać się nad okropnościami wojny i narzekać na uchodźców.
  @turbosceptyk

  Na poczatku jest blad w tlumaczeniu (napisach). Po niemiecku narrator mowi, ze ten czlowiek zostal fotoreporterem w 2012 roku (nie w 2002).
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @turbosceptyk
  Jak pamiętam w latach 70-80-90 Syria była najpoważniejszym przeciwnikiem IZRAELA,podobnie jak w Izraelu w Syrij utrzymywano największą w/g możliwości armię.To właśnie z Syrii szły impulsy dokolonizacyjne na Afrykę w SYRIJ była i jest zlokalizowana jedna wielka baza wojskowa,lotnicza Rosji.Ja uważam że te wojny "Arabska Wiosna Ludów" to nic innego tylko dalszy ciąg działań dekominizacyjnych ,czyli przedłużenie tzw. zimnej wojny.Wszystko to dzieje się za Amerykańskie dolary ,Amerykanie dzięki tym wojnom tylko do Arabii Saudyjskiej sprzedadzą uzbrojenie za 150 mld DOLARÓW . A PRZYCHÓD Z TEGO TYTUŁU w całości pokryje koszty tej wojny,zapewniając 3,2 mln Amerykanów zatrudnionych w zbrojeniówce pracę i utrzymania to dotuyczy też INSTYTÓTÓW BADAWCZYCH i wywiadu.
  już oceniałe(a)ś
  4
  1
  @gabrys
  Bzdury.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Wiara w to że przyjdzie ktoś potężny z zewnątrz i zrobi porządek jest naiwna. Jeśli Syryjczycy sami nie zaczną zmieniać własnego świata, to nikt za nich tego nie zrobi. Najlepszy przykład mamy po kolejach historii ostatnich stu lat naszego kraju. Zmian jakie przeszła Polska w tym czasie, szczególnie w ostatnim okresie nie dałoby się wprowadzić bez poświęcenia obywateli i bez zmiany ich mentalności, oczekiwań, i aktywności. Nawet najlepszy narzucony porządek nie znajdując wsparcia w myśleniu i działaniach obywateli upada. Dobrze to widać po Iraku.
  @maks2345
  a w AFGANISTANIE,wręcz przeciwnie,co zrobiono z CZECZENIĄ w CZECZENIJ że tylu ucieka do POLSKI.Czeczenia też stała się za Ramzana Kadyrowa państwem Jednonarodowym ,prawie jak POLSKA.CZEMU tylu Czeczenów uciekło z takiej ojczyzny.
  Wczoraj dowiedziałem się że PIOTRKÓW TRYBUNALSKI radni powierzyli opiece jakiejś świętej z Kalendarza Liturgicznego ,a najdziwniejsze jest że MINISTER ZDROWIA powierzył Polaków opiece Matki Boskiej.I po to ustalaliśmy demokratycznie żeby jakliś ciul zamiast do roboty i leczyć to on się chce modlić do bóstwa o zdrowie narodu.Idioci opanowali wszystkie stołki i niby rządzą ,wkrótce jakiś idiota ka nam uznać Mansona zabójcę Sharon Marie Tate Polanski za świętego.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Świat nie milczy, pomoc idzie przez cały czas. Szkoda tylko, że Syryjczycy zamiast uciekac masowo do Europy nie organizują się i nie walcza sami o swoja ojczyznę.
  @aura
  A czy Ty droga auro stanęłabyś do walki gdyby rząd Twojego kraju zbombardował Twój dom, Twoje miasto, Twój kraj??
  już oceniałe(a)ś
  0
  1
  A świat patrzy i nie widzi tego, co wyprawia Arabia Saudyjska w Jemenie i w Stambule? Bo Saudowie płacą USA 100 mld USD za broń jak powiedział Trump. A Polsce też płacą za milczenie?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  "Świat widzi, co się dzieje, i milczy". Świat wysyła wojska, pomoc humanitarną, modelki instagramowe chodzą na marsze poparcia, a tysiące syryjczyków znajduje azyl w Europie co miesiąc. Długo jeszcze będziemy słuchać, że każdy burdel w krajach trzeciego świata to nasza wina?
  @ustawiamdlasiebienick
  Tak długo ja będziemy wysyłać wojska i popierać różne "arabskie wiosny" i inne wynalazki USA, które destabilizują region Morza Śródziemnego. Pamiętam lata 50-te gdy kończył się kolonializm i nie było takiego parcia na Europę. Przecież ta sytuacja trwa dopiero od kilkunastu lat, gdy Wujek Sam zaczął wprowadzań "demokrację" w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie. A my przykładamy do tego rękę.
  już oceniałe(a)ś
  8
  3
  @turbosceptyk
  to samo chcialam napisać
  już oceniałe(a)ś
  1
  2
  @turbosceptyk
  no to powiedz to jankesom i ich kundelkom - z Izraela. Kto na tym zarabia???/ No, KTO?
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  `