30 maja 2017 roku w okolicach Czerlonki, w ponad 100-letnim starodrzewiu, obrońcy Puszczy zablokowali ciężki sprzęt zajmujący się jej wycinką. Pojechaliśmy tam, aby relacjonować to wydarzenie. Żeby to zrobić, musieliśmy złamać tymczasowy zakaz wstępu do lasu. Pięć miesięcy później dostaliśmy wezwanie na przesłuchanie. Dowiedzieliśmy się, że sprawa trafi do sądu. Grozi nam kara 3 tys. zł grzywny, a podobnych - tylko z jednego z trzech białowieskich nadleśnictw - jest ponad 100!

- Pamiętam ten obraz. Po horyzont wycięte drzewa, ziemia usłana połamanymi gałęziami. Gdzieniegdzie głębokie bruzdy po kołach harwestera i forwardera. Na blokadzie było kilkudziesięciu obrońców Puszczy, kilkunastu strażników leśnych, kilku policjantów i my, dziennikarze. Atmosfera jak na pikniku. Zero agresji, czasami któryś ze strażników rzucił niewybrednym żartem w kierunku ekologów. Wtedy jeszcze nie wiedzieliśmy, że to dopiero początek trwającej do dziś walki o Puszczę Białowieską. Wtedy jeszcze strażnicy nie używali siły, noży, raków, kajdanek i innego sprzętu - relacjonuje Igor Nazaruk, jeden z czwórki dziennikarzy 'Gazety Wyborczej' oskarżonych o łamanie dwóch przepisów Kodeksu wykroczeń.

25 października pojechaliśmy na posterunek Straży Leśnej nadleśnictwa Browsk. Nie pozwolono nam rejestrować przebiegu przesłuchania, usłyszeliśmy, że prokurator nie wyraził na to zgody. Strażnicy przesłuchanie zaczęli od godzinnej 'pogadanki'. Powtarzali m.in., że 'przez ekologów Puszcza to nie zielone płuca Polski, ale płuca gruźlika'. Pytali o zarobki, majątek, stan zdrowia itd. Nie docierało do nich, że na blokadzie wykonywaliśmy pracę dziennikarzy.

Skala spraw, którymi zajmą się sądy, pozwala przypuszczać, że działania Straży Leśnej i Lasów Państwowych służą zastraszeniu obywateli i protestujących. Tak, by już żadnej wycinki nie zablokowali, a świat nie dowiedział się o dewastacji Puszczy Białowieskiej.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  "Każdy prowokator czy szaleniec, który odważy się podnieść rękę przeciw władzy ludowej, niech będzie pewien, że mu tę rękę władza odrąbie..." tak straszyli komunisci w latch 60 i co sie z nimi stalo. To samo stanie sie z pisem i jego aparatczykami.
  @01obserwator01
  Tak sobie mysle, ze stalo sie niewiele ( zadnych konsekwencji do aparatczykow) i zostali odsunieci dopiero 30 lat pozniej. Niezbyt napawajace otucha prognozy :(
  już oceniałe(a)ś
  13
  2
  @01obserwator01
  Co do szczegółów: to akurat premier J. Cyrankiewicz,p rzemówienie radiowe po wydarzeniach poznańskich w czerwcu 1956 roku, 29 czerwca 1956.

  Co do tezy generalnej: tak, mamy do czynienia z neobolszewicką, mściwą i podłą władzą.
  już oceniałe(a)ś
  18
  0
  @tek
  Wazne jest ze ich nie ma i nikt za nimi nie teskni i to jest wystarczajaca kara, chyba, ze chcesz ich wiweszac.
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  @mtirala
  To jest zwykła polska władza. W II Rzeczpospolitej było to samo. Przed nią było długo nic, a jeszcze wcześniej totalny burdel a nie państwo.
  już oceniałe(a)ś
  0
  5
  Przecież minister przesłał wyjaśnienia do trybunału ze żadnej wycinki nie ma a dowody na nią są niewiarygodne,
  to co się pytam oskarżeni blokowali?
  @ixi_ixi
  Może tak trzeba, na bezczelnego, ale alternatywny wariant też trzeba mieć.
  już oceniałe(a)ś
  9
  0
  @ixi_ixi
  Dobre ! Faktycznie - przecież nic się w Puszczy nie działo - twierdził Szyszko przed Europejskim Trybunałem. Mam nadzieję, że Przewodniczący Trybunału nie zostanie "sygnalistą" na rzecz polskiej prokuratury...a przeciwko ekologom i dziennikarzom.
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  Czy ktos ma jeszcze watpliwosci, ze Pispolska to panstwo opreasyjne????????????
  już oceniałe(a)ś
  50
  0
  To jest prawdziwy faszyzm.
  Faszyzm mozna zwalczyc jedynie aktywnym protestem.. Wyjdzmy na ulice. Faszyzsci musza ustapic i stanac przed sadem.
  @manka
  Nie masz racji. Faszyzm, na tym etapie, można zwalczyć tylko biernym protestem - strajkiem generalnym.
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  za 2 lata puszczy nie będzie temat sam się rozwiąże
  już oceniałe(a)ś
  37
  1
  Polska jest państwem dyktatorskim. Ślepi wolacy tego nie widzą, bo oczy zasłania im 500 zł. Czarno to widzę. zostaje jeszcze Strasburg.
  już oceniałe(a)ś
  36
  1
  Bierzmy przyklad z Katalonii. Walczmy sila o niepodleglosc Polski.
  @manka
  Właśnie przegrali i stracili bardzo dużo.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @manka
  No nie bardzo trafne porównanie. Polska jest niepodległa i Polacy sami sobie wybrali tę nieszczęsną podła zmianę...
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Bolszewickie natarcie trwa..najpierw grzecznie prosili,potem idzie pała i policja.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  `