"PiS demoralizuje ludzi. To typowy bolszewizm". Jadwiga Staniszkis w "Świecie, którym żyjemy"

Jadwiga Staniszkis, Dorota Wysocka-Schnepf; Zdjęcia: Anna Czuba, Jakub Bach; Montaż: Katarzyna Dworak, Michał Szyszka
05.09.2018 15:08

Jadwiga Staniszkis - socjolog, profesor nauk humanistycznych, aresztowana za udział w protestach Marca '68, brała udział w negocjacjach Porozumień Sierpniowych

O antydemokratycznych zapędach PiS:
To, co zrobił PiS w wymiarze socjalnym, jest sensowne. I dlatego takie absurdalne jest niszczenie przez nich demokracji. To jest niepotrzebne i wynika z osobistych frustracji, osobistych doświadczeń poszczególnych polityków PiS-u. W tym Jarosława Kaczyńskiego.


O Robercie Biedroniu:
Ludzie, którzy naprawdę mogą coś Polsce pomóc, to są ludzie, którzy zrobili wielki wysiłek, żeby rosnąć wewnętrznie. Jak Biedroń, który podniósł się z klęczek i nabrał szacunku dla siebie i ludzie to dostrzegli. Tylko tacy ludzie są we władzy do tolerowania.


O Antonim Macierewiczu:
Nie wierzę, że oskarżenia, które były wysuwane wobec Macierewicza, są prawdziwe. Bo jest patriotą. Jest też człowiekiem może trochę naiwnym - takim wychowawcą, harcerzem, który brał ludzi może nieodpowiednich i myślał, że ich zmieni. I to mógł być błąd (...). Macierewicz mógł zacząć kampanię antyPiSowską, ale on uśmiechał się do środka i wycofał się. Jest człowiekiem uwielbianym w wojsku: jak na polityka jest człowiekiem, który szanuje odrębność i powagę sytuacji militarnej Polski, bo ona ciągle jest niebezpieczna. A po drugie: zrobił sporo, jeśli chodzi o kupowanie nowoczesnego sprzętu. Wbrew oskarżeniom coś kupował.

O Andrzeju Dudzie w Białym Domu:
Będzie wizyta Andrzeja Dudy w Waszyngtonie. Jeżeli w ogóle Trump go przyjmie. Może w przedsionku Białego Domu. Amerykanie wyczuwają jednak, jak bardzo szacunek dla prawa jest związany z demokracją, a wolność jest podstawą wszystkiego. U nich to jest bardzo zwerbalizowane i śledzą bardzo dokładnie, co się dzieje w Polsce. Myślę, że prezydent Duda ma tu duży współudział, bo fiksuje wszystko swoim podpisem. Mógł to zahamować, a on się wysługuje PiS-owi, wszystko firmuje. Dzięki temu on traci w oczach swoich wyborców.

Więcej na ten temat: PiS, Jadwiga Staniszkis
Więcej na ten temat: PiS, Jadwiga Staniszkis
Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka