Prof. Jan Grabowski, historyk z Uniwersytetu w Ottawie i Centrum Badań nad Zagładą PAN, współautor książki pt. 'Dalej jest noc'

o antysemityzmie w Polsce:
'Należy przyznać się, że w polskim społeczeństwie antysemityzm odgrywał i nadal odgrywa poważną rolę. Pytanie tylko - co my z tym zrobimy?'

o ratowaniu Żydów przez Polaków w czasie okupacji:
'To nie był naród polski, który ratował. To były wyjątkowe osoby, które doszły do wniosku, że będą ratować pomimo tego, że ich sąsiedzi sobie tego nie życzą. Głównym zagrożeniem dla nich nie byli Niemcy, tylko ich polscy sąsiedzi, a czasami rodziny. I kiedy ratowanym udało się dożyć do nadejścia Armii Czerwonej, ratujący wypuszczali uratowanych Żydów mówiąc - Tylko błagam, nikomu nie powiedz, kto cię przechował.'

o IPN:
'IPN nie jest instytucją naukową. Nie, IPN to zbrojne ramię partii rządzącej na terenie historii. To nie są naukowcy, to są urzędnicy państwowi. IPN to urząd państwowy, realizujący politykę państwa w dziedzinie historii.'
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Pełna zgoda z p. profesorem. Żaden tam naród polski, lecz wyłącznie ta garstka nielicznych, którzy mieli poczucie człowieczeństwa i empatii, ratowała skazanych na zagładę.
już oceniałe(a)ś
50
2
W demokratycznej, wolnej Polsce IPN należy zlikwidować.
już oceniałe(a)ś
49
3
IPN i PFN to instytucje, których nadrzędnym zadaniem jest aureolizacja Polski. To sakralna odmiana znanej z czasów słusznie minionych propagandy sukcesu.
już oceniałe(a)ś
30
1
IPN jest propagandową tubą PIS. No cóż, przykre to wszystko. Te zakłamanie i za nasze pieniądze (podkreślam: nasze) głoszenie tez Kaczyńskiego. W sprawie Żydów brakuje rzetelności. To wstyd, by sprawa kielecka (czyli pogrom) była przedmiotem spektaklu teatralnego a nie IPN. Po prostu łobuzeria za nasze pieniądze.
już oceniałe(a)ś
24
0
IPN to doskonały przykład na to, że piekło jest wybrukowane dobrymi chęciami. Za prof. Leonarda Kieresa była to jeszcze w miarę apolityczna instytucja, a potem, w miarę zwiększania wpływów AWS-PiSowskiej mafii zaczęła sięgać dna.
już oceniałe(a)ś
21
1
PO daje sie rozgrywac pisowcom na wielu polach m.innymi wlasnie w sprawie IPN CBA Zwiazki partnerskie,in vitro, aborcja zaklamanie naszej najnowszej historii, rozdzial panstwa i kosciola na warunkach panstwa Dlatego wielu ludzi nie widzi wielkiej roznicy miedzy Tuskiem a Kaczynskim. Rozwiazanie CBA i IPN plus to co wyzej wymienilem powinno byc w programie kazdej przyzwoitej partii chcacej uwazac sie za europejska.A co nam serwowal Tusku?! ble ble ble pierdu pierdu. Teraz za Schetyny jest jeszcze gorzej.
już oceniałe(a)ś
16
1
IPN w obecnej formie jest takim samym dziełem PiS jak i PO.
@nestor
To oczywiste kłamstwo albo bezdenna ignorancja. W obecnej formie na pewno IPN nie był taki zanim pisiactwo nie zaczęło demolować Polski.
już oceniałe(a)ś
8
1
@woziwoda
Obecna forma IPN ma już dobre 10 lat. Widocznie byłeś ślepy przez te wszystkie lata.
już oceniałe(a)ś
3
5
@nestor
w tym sensie to mozna powiedzieć o każdje instytuchi to powiedzieć. I dziesiejszy TK i Sad Najwzyszy i Konstytucja.

Tylko że to niewiele wnosi. Bo innowacyjna polityka PISu doprowadzilła do kompletnego zdemolowania tych instytucji.
już oceniałe(a)ś
1
0
Slowo dnia - Mitologia.
już oceniałe(a)ś
8
0
`