Jan Tomasz Gross: "Moja przybrana ojczyzna trzyma nade mną parasol". I powtarza, że Polacy w czasie II wojny światowej zabili więcej Żydów niż Niemców

Jan Tomasz Gross, Dorota Wysocka-Schnepf; Zdjęcia: Marcin Tynkowski, Jakub Bach; Montaż: Łukasz Carbone (ii)
07.03.2018 17:20

- Zagłada Żydów to jest wątek i temat ogólnoświatowy. I ma dużą nośność - mówi Dorocie Wysockiej-Schnepf prof. Jan Tomasz Gross. - Próba fałszowania historii Zagłady jest rzeczą, która w polityce amerykańskiej niewątpliwie ma swoje echo - dodaje. Według niego polskie władze postąpiły nieroztropnie nie wsłuchując się we wcześniejsze ostrzeżenia Amerykanów, a do tego całkowicie kontrskutecznie zlecając prace nad ustawą o IPN Patrykowi Jakiemu - komuś, kto nie rozeznaje się w polskiej historiografii na temat sytuacji Żydów w okupowanych społeczeństwach. - To co widać w tej chwili to są działania ze strony reżimu i to całkowicie sprzeczne z zasadami wolności słowa, jak również prawdy historycznej - dodaje historyk i socjolog.
- Chodziło o założenie knebla na poszukiwania historyczne. To jest proces wzmożenia zaadresowany do prawicowo-nacjonalistycznej części polskiego społeczeństwa, która dla PiS-u jest bardzo ważna - tak prof. Jan Tomasz Gross podsumowuje pytanie o ustawę o IPN, która może posłużyć do próby osadzenia go nawet na trzy lata w więzieniu. Wierzy, że otrzyma wsparcie rządu amerykańskiego - zarówno jako obywatel Stanów Zjednoczonych, jak i badacz, jeśli będzie próbować się ograniczać swobodę jego wypowiedzi. Dlatego w 'Świecie, którym żyjemy' powtarza swoją, dla wielu kontrowersyjną, tezę: w czasie II wojny światowej Polacy zabili lub wydali na śmierć więcej Żydów niż Niemców.
- To jest rzeczywiście niesłychanie niepokojący moment, bo po raz pierwszy po 50 latach znowu w Polsce mamy sytuację, że rząd i środowisko, które jest u władzy, używa antysemityzmu do swoich celów - mówi Jan Tomasz Gross o swoich powrotach do kraju, z którego emigrował po Marcu '68. Czy wydarzenia sprzed 50 lat mogą według niego powtórzyć? Więcej w nowym odcinku 'Świata, którym żyjemy' Doroty Wysockiej-Schnepf.

Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka