Polacy nie rozumieją, jak wielką frustrację w Brukseli budzi Polska - mówi Anne Applebaum w programie 'Świat, którym żyjemy'. Dodaje, że był moment, kiedy wydawało się, że Warszawa będzie jednym z liderów Unii, a teraz jest poczucie, że to była gra i że może PiS jest autentyczną twarzą Polski. Publicystka Washington Post uważa, że pozycja Polski w strukturach międzynarodowych będzie w dużej mierze zależała od wyniku następnych wyborów. 'Nie wiem, jak długo Polska będzie w Unii Europejskiej i w NATO; jeżeli Polacy w kolejnych wyborach znów zagłosują na PiS, to Zachód zapyta, czy w Europie jest nadal miejsce dla Polski' - przewiduje laureatka nagrody Pulitzera.
Anne Applebaum odnosi się też do międzynarodowych konsekwencji nowelizacji ustawy o IPN i stanowczo podkreśla, że jeszcze pół roku temu nikt w Stanach Zjednoczonych nie myślał, że Polska jest współodpowiedzialna za obozy koncentracyjne. 'Przez ostatni miesiąc naczytałam się więcej o polskich kolaborantach i o polskiej odpowiedzialności za Holocaust, niż przez całe życie. Ta ustawa przyniosła całkowicie odwrotny efekt.' - mówi publicystka Washington Post w rozmowie z Dorotą Wysocką-Schnepf Anne Applebaum, której najnowsza książka 'Czerwony Głód' weszła właśnie do księgarń, opowiada też o Wielkim Głodzie na Ukrainie, który miał miejsce w latach 1932-33, o znaczeniu Ukrainy i dla Stalina i dla Putina, i o ingerowaniu współczesnej Rosji w wewnętrzną politykę państw Zachodu.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Brak komentarzy utwierdza mnie w przekonaniu, że obawy pani Applebaum co do "rozwoju" pozycji Polski w strukturach międzynarodowych są uzasadnione.
już oceniałe(a)ś
13
0
Niestety Pani Anna może mieć rację. Moja krewna i znajomi z UK mówią to samo.
już oceniałe(a)ś
9
0
Bravo Pani Appelbaum. Gratuluje swietnej polszczyzny I chce tylko dodac, ze ja glosowalam o przystapieniu Polsi do Uni w NY, a teraz jestem przestraszona tym, ze jak w przszlosci zawiscie I glupota niszcza kraj. Byla taka wspaniala okazja dla Polski po Brexocie wzmocnic nasza pozycje w Europie I co mysmy zrobili? Pomagamy Putinowi. Serce mi krwawi jak o tym mylse I czuje sie bezsilna. Czegosmy sie nauczyli z naszej histori I czego uczymy nasze dzieci?
już oceniałe(a)ś
7
0
Mam nadzieje, ze pani glos jest donosny I silny wystarczajaco dla polskich uszu.
już oceniałe(a)ś
6
0
"............................ Nie wiem, jak długo Polska będzie w Unii Europejskiej i w NATO "
Jeśli nadal do wyborów będą chodzić tylko owieczki wytresowane przez kapłanów KK to pewnie niedługo.
Póki co kapłani tresują w szkołach dzieci na "lekcjach religii" na przyszłe owieczki zanoszące pieniążki do kościółka zamiast do supermarketu...
już oceniałe(a)ś
5
0
Bardzo ciekawy głos o historii Ukrainy, niełatwych relacjach Ukrainy i Polski i w ogóle o ostatnich wydarzeniach w polskiej polityce zagranicznej. Coraz bardziej pesymistycznie to wszystko wygląda, tym bardziej, że te smutne rzeczy dzieją się też w naszym międzynarodowym otoczeniu. Gratulacje za ciekawy materiał, szkoda tylko że nieciekawe perspektywy przed nami.
już oceniałe(a)ś
5
0
Niestety trzeba się zgodzić z autorkami. Dodałbym, że w czasach JP II, część kleru skupiona wokół Rydzyka była mu nieprzychylna. JP II wiedział, że bezpieczeństwo i przyszłość Polski, to przynależność do UE i Nato. Dzisiaj PiS ma za sobą KK, bo episkopat zdaje sobie sprawę z tego, że dalsza integracja z UE oznacza szybką laicyzację i brak kasy. Dla PiSu, EU to przeszkoda w demontażu demokracji i swoistej, wymyślonej przez JK demokratycznej dyktatury. W praktyce pierwsze próbki nowego ustroju państwa już mamy. To będzie stwarzająca pozory demokracji, kato-bolszewicka dyktatura.
już oceniałe(a)ś
1
0
Pani Anne Applebaum ma rację .Polska już jest na cenzurowanym,a co się stanie wówczas ,gdy rządzący nie cofną się nawet o pół kroku w sprawie praworządności , strach myśleć.
już oceniałe(a)ś
0
0
`