Rząd zrobił Polsce krzywdę, w USA nigdy nie przypisywano Polakom odpowiedzialności za Holocaust - Sławomir Grünberg, reżyser filmu "Karski i władcy ludzkości", o ustawie o IPN

Sławomir Grünberg, Dorota Wysocka-Schnepf; Zdjęcia: Anna Czuba, Jakub Bach; Montaż: Katarzyna Dworak
07.02.2018 15:08

- W USA nigdy nie przypisywano Polsce odpowiedzialności z Holocaust, a ustawą o IPN rząd zrobił Polakom krzywdę - mówi Sławomir Grünberg, reżyser filmu 'Karski i władcy ludzkości'. Mieszkający od ponad 35 lat w Nowym Jorku filmowiec dodaje, że w demokratycznym świecie politycy nie zajmują się sprawami historii. - To, co wydarzyło się w Polsce, to był rodzaj gwałtu na demokracji i dlatego Departament Stanu wysyłał ostrzeżenia władzom w Warszawie - mówi. Gość programu 'Świat, którym żyjemy' zauważa, że polski rząd wywołał sztuczną wojnę, w efekcie której dopiero teraz zaczęto na masową skalę pisać za granicą o 'polskich obozach śmierci'.

Sławomir Grünberg, który przez 7 lat pracował nad filmem o Janie Karskim, przypomina, że profesor przez całe życie po wojnie walczył z antysemityzmem i mówił, że należy szczególnie w Polsce należy z nim walczyć, bo tu jest głęboko zakorzeniony. - Wyobrażam sobie, że gdyby on dzisiaj żył i widział, co tutaj się dzieje, to byłby bardzo przejęty - mówi rozmówca Doroty Wysockiej-Schnepf.

Więcej na ten temat: Żydzi, Andrzej Duda, Stany Zjednoczone, IPN, USA, PiS
Więcej na ten temat: Żydzi, Andrzej Duda, Stany Zjednoczone, IPN, USA, PiS
Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka