Gdy budzą się demony, czyli Jarosław Kamiński nie tylko o Marcu '68 w "Tylko Loli"

Jarosław Kamiński, Michał Nogaś; Realizacja: Remigiusz Kadelski; Zdjęcia: Wojtek Kaniewski; Montaż: Katarzyna Dworak
17.09.2017 20:25

Tym razem gościem programu ?Nogaś na stronie? jest Jarosław Kamiński, pisarz, scenarzysta, dramaturg. Po świetnym debiucie (?Rozwiązła?, 2012) i mniej udanej drugiej książce ('Wiwarium', 2015) powrócił w tym roku trzecią powieścią 'Tylko Lola'. I to jest znakomicie opowiedziana historia. Z pewnością najnowsze dzieło Kamińskiego znajdzie się wśród najlepszych polskich książek 2017 roku. A na pewno - powinno.
Polska czasów Gomułki. Ale czy na pewno tamta? 'Tylko Lola' to opowieść o Ninie Molskiej, która trafia do Telewizji Polskiej niedługo przed wybuchem antysemickiej nagonki i wydarzeń marcowych w 1968 roku. W pracy musi obcować z Lidią Kowal, przełożoną, która oddana jest partii komunistycznej całą sobą, w każdym wypowiadanym słowie. Kobiety łączy jednak wspólna przeszłość, wspomniana w tytule Lola, a gdy w Polsce zaczną się przygotowania do operacji oczyszczania kraju z jego wrogów, Kowal będzie musiała podjąć niełatwe decyzje. To książka o tym, że historia często zatacza koło. Nad wyraz aktualna. I bardzo dobrze napisana.
W rozmowie z Michałem Nogasiem Jarosław Kamiński opowiada, dlaczego zainteresował się tematem wydarzeń marcowych roku 1968 (wkrótce ich 50. rocznica) i dlaczego to nie polityka była dla niego najważniejsza... Warto obejrzeć i posłuchać!

Więcej na ten temat: książki, antysemityzm
Więcej na ten temat: książki, antysemityzm
Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka