Czy istnieje szansa, aby w Berlinie Polska Partia Niemiec? Ma już ponad tysiąc chętnych, Polaków i Niemców. Czy nowa partia obierze kurs na lewo, czy skręci na prawo, tego twórcy jeszcze nie wiedzą. Ale mają nadzieję, że stanie się polską alternatywą dla Alternatywy dla Niemiec (AfD). Mówią, że to projekt otwarty, jest jak piaskownica, do której może wejść każdy i realizować swoje pomysły.

W Studiu DF o Polskiej Partii Niemiec Włodek Nowak rozmawia z Adamem Gusowskim dziennikarzem z Berlina i współtwórcą znanego w stolicy Niemiec Klubu Polskich Nieudaczników. W tle stara budka telefoniczna z Berlina Zachodniego.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Cośta takie skromne. A napiszcie, że już jest chętnych milion. I jakżeśta policzyli tych chętnych?
  Nieważne. Ja w Niemczech robiłem i z Polakami tam rozmawiałem. Krótko: tam jest dwieście, dosłownie, organizacji polonijnych, które się żrą ze sobą i jak któraś idzie po dotacje do urzędu niemieckiego to urzędnik mówi ? dam kasę, ale wystawcie jednolitą reprezentację jak Syryjczycy, Albańczycy i sto innych narodowości w Niemczech albo weźcie przykład z mniejszości niemieckiej w Polsce jak się organizować.
  To teraz chceta założyć organizację numer 201?

  Polskie piekiełko działa wszędzie i polskiego kotła pilnować nie trzeba, bo rodacy sami się wciągają w smołę. A w Ameryce są wszelkie banki ? chiński czy brazylijski, szwedzki czy grecki, rosyjski czy somalijski. Tylko polskiego nima. Bo Polak do polskiego banku by nigdy swojej kasy nie dał żeby nie dać zarobić rodakowi!
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  Powiedzcie mi kto może zgłaszać akces do partii o której nie wiadomo czy będzie prawicowa czy lewicowa? Czym może się kierować taki człowiek i jaki kręgosłup moralny posiada?
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Typowa Schnapsidee...
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Jeżeli założycielem partii będzie uznany w świecie satyriki berliński "Klub Polskich Nieudaczników", to jestem za!
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Nie rozumie co ten artykuł/video w Gazecie Wyborczej robi. To jakaś zupełna degrengolada. Zupełnie jakby to było robione przez PiS. Najpierw jakaś apokaliptyczna wizja Niemiec, próba wypaczenia obrazu Niemiec, potem bezsensowny wywiad z panem który nie wie co chce i opowiada nieskończone głupoty. Chyba tylko po to zeby zwrócić na siebie uwagę. A korespondent Wysokiego Formatu reprezentuje poziom dziennikarski na szczeblu amatorskim. Żyje od 38 lat w Niemczech i tak bezsensownego wywiadu na temat Niemiec jeszcze nie przeżyłem.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  To chyba jakiś zart albo wygłup. Ja jak słyszę język polski to przechodzę na druga stronę ulicy. Poziom intelektualny, moralny i etyczny 90 % polskich migrantów to przewaznie dno. Zresztą wszyscy i tak wszyscy zajęci są walka o przetrwanie i przebijanie sie do poziomu klasy średniej, ktora sie kurczy. Jak ktoś próbuje stworzyć jakąś organizację to na pewno stoi za tym cel finansowy. Czyli wyciągania forsy publicznej. O wiele ważniejsze byłoby finansowanie kursów języka polskiego, historii i geografii dla dzieci migrantów polskich. Nie tyle z powodów patriotycznych, tylko ze ta wiedza to kapital życiowy, z którego korzystałoby państwo polskie w przyszłości. Zamiast tego rząd polski woli finansować kursy jachtami, po to zeby szerzyć kulturę polską na środku Pacyfiku.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  `