Cukier krzepi czy zabija? Nawet nie wiecie ile słodzicie, bo cukier jest wszędzie. Tragiczna, pełna ofiar i namiętności opowieść o miłości człowieka do słodkiego, opowiedziana przez dwoje reporterów, którzy oskarżają cukier o najcięższe przestępstwa przeciwko ludzkości. Dziś w Studiu Dużego Formatu Judyta Watoła i Dariusz Kortko autorzy 'Słodziutkiego. Biografii cukru'. Rozmawiamy w kawiarni 'Słodki bez', gdzie je się bez cukru i wyrzutów sumienia. Przestańcie słodzić i posłuchajcie.

Dziennie człowiek nie powinien spożywać więcej niż 5 łyżeczek cukru. Niestety przyswajamy znacznie więcej, bo cukier jest wszędzie ? w mięsie, gotowych sałatkach z sosami, a nawet jogurtach beztłuszczowych, musztardach i keczupach. - Przeciętny Polak je rocznie 40 kilogramów cukru. To oznacza, że dziennie spożywamy go bardzo dużo. Ale jeśli ktoś nie ma nadwagi to w porządku, byle by ten cukier spalał. To nie jest tak, że cukier sam w sobie jest zły - zły jest jego nadmiar. Na cukrzycę chorują obecnie 3 miliony Polaków - twierdzi Judyta Watoła. I dodaje, że organizm ludzki potrzebuje cukru, gdyż mózg odżywia się glukozą, a bez niej obumiera. Ale organizm potrafi ją pozyskać z tego, co jemy - z kalafiora, brokułów, marchewki, pieczywa.

Dlaczego insulina w USA jest siedmiokrotnie droższe niż w Europie, choć jeszcze kilka lat temu kosztowała zaledwie kilkadziesiąt centów za dawkę? Komu zależy, by sprzedaż cukru była większa niż alkoholu i węgla? I czy skłonność do słodkiego mamy zapisaną w genach? Obejrzyjcie najnowszy odcinek 'Studia Dużego Formatu'.

Odwiedź stronę Włodzimierza Nowaka na Facebooku
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Cukier krzepi wódka jeszcze lepiej
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Jestem zdegustowana komentarzem o sokach: a co oni tam wsadzają to nie wiadomo... Spodziewałabym się, że się Państwo dowiedzą. Tym bardziej, ze soki i ich produkcja są jednym z bardziej uregulowanych przez UE. Zniechęcili mnie Państwo do książki, bo "co oni tam sobie ponaciągali to nie wiadomo...."
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Skoro mamy biografię cukru, to mogę z powodzeniem zacząć pisanie biografii moich majtek, a GW ją wydrukuje.
  już oceniałe(a)ś
  1
  3
  Kortko i Watoła. Duecik. Szkoda, że nigdy nie będzie konsumpcji
  już oceniałe(a)ś
  2
  4
  `