Żydzi, sąsiedzi, warszawiacy. Jak wyglądała stolica przed Zagładą? Magdalena Kicińska w "Studiu DF"

Włodzimierz Nowak, Magdalena Kicińska; Realizacja: Magdalena Felis; Zdjęcia: Wojtek Kaniewski; Dźwięk: Marcin Tynkowski; Montaż: Katarzyna Dworak, Łukasz Carbone
12.02.2018 08:12

Zagłada to tylko kilka lat z kilkusetleniej obecności Żydów w polskiej historii . Gdyby wojna nie miała miejsca, to nadal byliby naszymi sąsiadami - mówi Włodziemierzowi Nowakowi Magdalena Kicińska. Rozmowa reporterów miałaby miejsce w Centralnej Bibliotece Judaistycznej, a nie jak dzisiaj w Żydowskim Instytucie Historycznym. Warszawskie ulice w wielu miejscach zachowały scenografię tamtego świata, chociaż nie ma już ludzi, którzy ją wypełniali. Magdalena Kicińska tworzy w silnym związku z tym kolejne po 'Pani Stefie' reportaże o ludziach, których los przerwał Holocaust. W planach reporterka ma biografię przedwojennej gwiazdy poezji Zuzanny Ginczanki oraz książkę reportaży będących komentarzami do kolaży Marcina Dziedzica, który umieszcza Żydów z przedwojennych fotografii na ulicach współczesnego miasta. Reaktywowany żydowski klub sportowy Makabi, meble pozostałe po wywiezionych do Treblinki i jedyna działająca synagoga - co zostało w Warszawie z prawie półmilionowej społeczności żydowskiej?
Magdalena Kicińska już podczas pisania 'Panny Stefy' i późniejszych spotkań autorskich zmagała się z wyparciem pamięci o licznej niegdyś biedocie żydowskiej przez antysemicki stereotyp o wszechwładzy Żydów. Co chce przekazać swoimi nowymi reportażami o Ginczance, ludziach z kolaży Marcina Dziedzica i Gucie Berliner - kulomiotce z Makabi Warszawa, której udało się umknąć Holocaustowi i przeżyć ponad 100 lat.

Odwiedź stronę: Włodzimierz Nowak

Więcej na ten temat: Makabi Warszawa, getto, warszawa, Żydzi

Inne

Więcej na ten temat: Makabi Warszawa, getto, warszawa, Żydzi
Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka