Zagłada to tylko kilka lat z kilkusetleniej obecności Żydów w polskiej historii . Gdyby wojna nie miała miejsca, to nadal byliby naszymi sąsiadami - mówi Włodziemierzowi Nowakowi Magdalena Kicińska. Rozmowa reporterów miałaby miejsce w Centralnej Bibliotece Judaistycznej, a nie jak dzisiaj w Żydowskim Instytucie Historycznym. Warszawskie ulice w wielu miejscach zachowały scenografię tamtego świata, chociaż nie ma już ludzi, którzy ją wypełniali. Magdalena Kicińska tworzy w silnym związku z tym kolejne po 'Pani Stefie' reportaże o ludziach, których los przerwał Holocaust. W planach reporterka ma biografię przedwojennej gwiazdy poezji Zuzanny Ginczanki oraz książkę reportaży będących komentarzami do kolaży Marcina Dziedzica, który umieszcza Żydów z przedwojennych fotografii na ulicach współczesnego miasta. Reaktywowany żydowski klub sportowy Makabi, meble pozostałe po wywiezionych do Treblinki i jedyna działająca synagoga - co zostało w Warszawie z prawie półmilionowej społeczności żydowskiej?
Magdalena Kicińska już podczas pisania 'Panny Stefy' i późniejszych spotkań autorskich zmagała się z wyparciem pamięci o licznej niegdyś biedocie żydowskiej przez antysemicki stereotyp o wszechwładzy Żydów. Co chce przekazać swoimi nowymi reportażami o Ginczance, ludziach z kolaży Marcina Dziedzica i Gucie Berliner - kulomiotce z Makabi Warszawa, której udało się umknąć Holocaustowi i przeżyć ponad 100 lat.

Odwiedź stronę: Włodzimierz Nowak
Więcej
  Komentarze
  23 minuty i 34 sekundy - zdecydowanie warto je poświęcić.
  już oceniałe(a)ś
  21
  0
  Holokaust to nie tylko mordowanie ludzi, to także niszczenie synagog i cmentarzy Żydowskich.
  A kto to głównie robił?!
  @ter.malec
  A sugerujesz, że kto?
  już oceniałe(a)ś
  2
  2
  Żydzi. Prawdziwi Polacy.
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  Bardzo interesujący wywiad. Mam pytanie. Nie macie krzeseł? O wygodnym fotelu nie wspominam nawet. Nie wyobrażam sobie posadzenia któregoś z moich gości na ławie. Co to za brak szacunku dla kobiety? Pan redaktor w czasie wywiadu może sobie zawisnąć u sufitu głową w dół, jeżeli uważa, że tak będzie oryginalniej ale gościowi należ zapewnić wygodę.
  @mopus11
  Poza tym obraz sobie a fonia sobie. Kwestia dawno się skończyła, a on/ona rusza ustami...
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  A co z tymi zydami co przyszli na bagnetach nkwd w okupowanej Polsce ? co obsadzili czolowe pozycje w ubecji i bezpiece ? co mordowali i wykonczyli cale Polskie podziemie ? co wsadzili do wiezien tysiace Polakow ? Nic ? cicho sza ?
  @wro1a
  a pozniej wyemigowali (uciekli) bez zadnej odpowiedzialnosci.
  już oceniałe(a)ś
  4
  14
  @wro1a
  Coz to jest dynamika takich zmian jak rewolucja i proznia po klesce wojennej. Po patrz na Rosje po rewolucji, tam Polacy wstapili w szeregi NKWD (jakolwiek sie to nazywalo zaraz po rewolucji) i pod patronatem znanego Polaka Felixa Dzierzynskiego zwawo mordowali Rosjan. Tak w dziwny sposob ci ktorzy byli przesladowani w Carskiej Rosji nagle stali sie katami Rosjan. Niedziw ze Rosjanie pozbyli sie Polakow i Zydow z NKWD i latch 30tych w Rosji z katorymi znow wracamy do bycia ofiarami Rosyjskiego nacjonalizmu, mowie o sprawach wewnetrznych Rosji. Ta sama dynamika zadzialala w Polsce 45 i pozniej. Ale oczywiscie my Polacy mam w DNA tylko samo dobro -; ) i nigdynie bylismy katami kogokolwiek, o ironio!
  już oceniałe(a)ś
  15
  2
  @wro1a
  ...jeśli masz taką wiedzę i dokumenty tych spraw no to opisz to i opublikuj - będzie to zapewne ciekawy materiał.
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  @wro1a
  Słuchanie ze zrozumieniem jest sztuką. Udział osób narodowości żydowskiej w aparacie bezpieczeństwa jest odrębnym tematem, zresztą również przekłamanym, w znaczeniu przesadzonym, jeśli chodzi o ich liczebność. Ta rozmowa jest o czymś innym.
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  @wro1a
  O Polakach w NKWD już nie pamiętasz? Było ich wielokrotnie więcej
  już oceniałe(a)ś
  3
  2
  @Burkoslaw
  Nie kłam!
  już oceniałe(a)ś
  0
  0