Permanenty rollercoaster, który według niektórych statystyk ma dotykać nawet jedną trzecią kobiet na świecie. - Pełen hardkor, jeśli chodzi o funkcje tarczycy - mówi o chorobie Hashimoto Karolina Szaciłło, ekspertka od zdrwoego żywienia i zdrowego trybu życia. Wraz z mężem, Maciejem, niedawno wydała książkę poświęconą właśnie problemom zdrowotnym związanym z tarczycą. - Często przychodzi babka do lekarza i mówi: panie doktorze. Nie śpię, depresja. I lekarz odsyła ją do kolego psychiatry i dostaje antydepresanty - mówi Adze Kozak Karolina Szaciłło. Niestety, objawy Hashimoto są rozmaite: wahania nastroju, depresje, spadki energii, sucha skóra, wypadanie włosów. I często nawracająca, nawet pomimo trzymania się lekkiej diety, otyłość.

Choroba Hashimoto w 80 proc. przypadków ujawnia się po bardzo silnym stresie. Czynnikami zwiększonego ryzyka są również uwarunkowania genetyczne, ale i sztuczne substancje zawarte w pożywieniu i kosmetykach. Dlatego Karolina i Maciej Szaciłłowie w nowej książce dają nie tylko przykłady przepisów na zdrowe dania wskazane dla osób z zaburzeniami pracy tarczycy. Proponują techniki oddechowe, medytacje, zabiegi olejowe i ćwiczenia, które mogą pomagają w chorobie Hashimoto. Nie tylko kobietom: - Słyszeliśmy podczas naszych warsztatów we Wrocławiu od jednej z dziewczyn, że jej ksiądz ma Hashimoto - mówi Adze Kozak współautorka książki.

Odcinek DeGustacji został nagrany w warszawskiej restauracji Fat Buddha, która czerpie z kultur wschodu i zachodu to co najcenniejsze, by móc godnie celebrować życie. Skosztować tu można przede wszystkim dań kuchni japońskiej, ale też klasycznych potraw zachodu przyrządzonych z nutą orientu.
Więcej
    Komentarze
    `