Lejb Fogelman o amerykańskiej ustawie JUST: "Tu nie chodzi o żadnych Żydów. Własność prywatna jest podstawą demokracji"

Lejb Fogelman, Dominika Wielowieyska; Realizacja: Maciej Czajkowski; Montaż: Paweł Gil
17.05.2018 20:21

Gościem 'Chrash Testu' Dominiki Wielowieyskiej jest Lejb Fogelman - prawnik, erudyta, mecenas sztuki O swojej nowej książce 'Warto żyć!':
Zawsze marzyłem, żeby napisać o mojej prahistorii. Chciałem to napisać w konwencji magicznego realizmu, coś w rodzaju 'Stu lat samotności'. Pułtusk byłby takim magicznym Macondo. Gdzie wszystko jest tak nowe, że trzeba kartki przeklejać, żeby nazwy ustalić. Te historie były opowiadane mi przez mojego wujka Szłojme, który był na całe życie dzieckiem.
O warszawskim przemówieniu Donalda Trumpa:
Zdania, które napisałem do przemówienia Trumpa niestety zostały albo pocięte na pół, albo wyrzucone. Nie udało mi się.
O ustawie JUST:
Własność prywatna jest podstawą demokracji. Każdy amerykański konstytucjonalista powie ci, że własność prywatna jest pierwszym, najważniejszym elementem demokracji i wolności. Bez własności prywatnej nie ma wolności, nie ma niczego.
O międzynarodowym zamieszaniu po polskiej ustawie o IPN:
Izrael nie jest geopolitycznie dla Polski ważny. Ważne jest coś innego dla Polski: ktoś zrobił Polsce gigantyczną krzywdę. Na Zachodzie prym wiedzie lewica, intelektualny prym wiedzie lewica. A lewica zachodnia niestety zrobiła się bardzo antysemicka, ale próbuje to przykryć antysyjonizmem. I im jest potrzebny ktoś, kto będzie większym antysmitą. I znaleźli. Lewica zachodnia, amerykańska - ta, która nadaje ton we wszystkim znalazła antysemitę: Polskę i Polaków. I teraz tego, kto tę ustawę zrobił powinno się zrobić odpowiedzialnym.

Więcej na ten temat: Izrael, Lejb Fogelman, Donald Trump

Inne

Więcej na ten temat: Izrael, Lejb Fogelman, Donald Trump
Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka