Homo sovieticus czy silnie ortodoksyjna kultura katolicka? Prof. Radosław Markowski o polskich problemach z demokracją

Dominika Wielowieyska, prof. Radosław Markowski; Realizacja: Maciej Czajkowski; Montaż: Paweł Gil (ii)
12.04.2018 16:20

Czy Polacy są podobni do Węgrów?
Można powiedzieć, że 75 proc. społeczeństwa węgierskiego nie chce demokracji liberalnej. W Polsce nie mamy tego. 18,6 proc., które aktywnie ruszyło i poparło PiS w 2015 roku - to tylko niecałe 19 proc.. Pozostali albo są bierni i nie uważają, że należy tę opcję popierać, albo popierają kogoś innego.

Wschodni model społeczeństwa, które nie dorosło do demokracji?
Weberowska teza o tym, że religia ma dla demokracji i kapitalizmu znaczenie jest prawdziwa. Po prostu patrząc na mapę widać, że z jakiegoś powodu ta wersja demokracji liberalnej, która zaskoczyła tak dobrze w większości krajów protestanckich Zachodu ma permanentne problemy w katolickiej części. I niemal niemożliwe jest zaimplementowanie demokracji w krajach prawosławnych. I tu nie chodzi o samą religię. Tu chodzi o konsekwencje pewnych typów religii dla ładu społecznego.

Zawieszenie broni wokół Smoleńska?
Chciałbym, by ta strona, która narzuciła kłamliwą i iluzoryczną narrację o współudziale Putina i Tuska w morderstwie oficjalnie się z tego wycofali, żeby przeprosili społeczeństwo polskie za zmarnowane pieniądze. Dla zdrowia psychicznego naszych dzieci musimy na każdym kroku tę narrację odkłamywać.

Więcej na ten temat: katastrofa smoleńska, demokracja

Inne

Więcej na ten temat: katastrofa smoleńska, demokracja
Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka