"Polityka to radzenie sobie z niespodziewanymi sytuacjami". Marcin Kierwiński o kandydowaniu Pawła Adamowicza na prezydenta Gdańska

Marcin Kierwiński, Dominika Wielowieyska; Realizacja: Maciej Czajkowski; Montaż: Paweł Gil
22.02.2018 14:54

- Polityka to sztuka radzenia sobie z niespodziewanymi sytuacjami, ta na pewno jest niespodziewana - mówi Marcin Kierwiński, poseł Platformy Obywatelskiej i członek zarządu krajowego tej partii, komentując deklarację Pawła Adamowicza, który zapowiedział, że będzie startował na prezydenta Gdańska. Decyzja Adamowicza poważnie skomplikowały plany Grzegorzowi Schetynie, który zapewne liczył na wspólnego kandydata PO i Nowoczesnej. Dodatkowo senator PO Bogdan Borusewicz spotykał się Adamowiczem i namawiał go, żeby pomimo sprzeciwu władz partii i samego Grzegorza Schetyny, wystartował jednak w wyborach na prezydent miasta. Dominika Wielowieyska zapytała swojego gościa, czy ta sytuacja świadczy o wewnętrznym kryzysie. - Lepiej, żeby dyskusja o kandydatach nie była dyskusją publiczną - komentował Kierwiński i zapewnił, że Platforma zamierza wygrać wybory w większych miastach. Ta odpowiedź nie była wystarczająca dla prowadzącej program, która zapytała wprost o to, dlaczego PO nie chciała poprzeć kandydatury Adamowicza. Gość 'Crash testu' zapewnił, że były spotkania pomiędzy Adamowiczem a Schetyną i jego partia chce wybrać najlepszego kandydata spośród możliwych.

W dalszej części programu została poruszona kwestia oskarżenia pod adresem Adamowicza, któremu prokuratura zarzuciła fałszerstwo oświadczenia majątkowego z lat 2010-2012. Prezydent Gdańska miał nie wpisać w dokumentację dwóch mieszkań oraz zaniżyć kwotę posiadanych oszczędności. - Od tego jest prawo obrony, żeby się z tego rozliczyć. Jeżeli są postawione zarzuty, to pan Adamowicz musi obronić się przed sądem, co do tego nie ma wątpliwości - mówi poseł PO. Jednocześnie zauważył, że finansowanie Solidarnej Polski, samego Zbigniewa Ziobro czy Jacka Kurskiego nie wzbudziło zainteresowania prokuratury. Czy w Platformie Obywatelskiej zapanował chaos? Czym różni się Grzegorz Schetyna od Jarosława Kaczyńskiego? Czy PO i Nowoczesna porozumiała się w kwestii kandydatów w poszczególnych miastach? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w najnowszym odcinku 'Crash testu'.

Inne

Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka