'Na pocz±tku by³o S³owo, a S³owo by³o u Boga, i Bogiem by³o S³owo' - tak rozpoczyna siê Ewangelia wg ¶w. Jana i tym cytatem rozpoczyna siê dzisiejszy program Jana Turnaua. Dlaczego jest lektur± szczególn±? - To s³owo zamieszka³o miêdzy nami, to s³owo rozbi³o namiot w¶ród nas, poetycznie i obrazowo - mówi Turnau. Jak t³umaczy jego znaczenie? Zobacz w najnowszym odcinku!
Komentarze
jedna z czterech Ewangelii Nowego Testamentu, której autorstwo przypisuje siê Janowi Aposto³owi, Janowi prezbiterowi lub bli¿ej nieidentyfikowalnemu ?umi³owanemu uczniowi?...., czyli Ka¿demu nawiedzonemu z tamtych czasów. Wiele lat po ...... tym co pisa³?
ju¿ ocenia³e(a)¶
13
1
Istnieje te¿ hipoteza, ¿e ¶w. Janowi s³oñce strasznie przygrza³o w ³ysinê jak siedzia³ na kamiennym pirsie w porcie na Patmos, czekaj±c na notorycznie spó¼niaj±cy siê prom. I st±d te poetyckie wizje.
@nikanor
Sama bym podiedzia³a w greckim s³oñcu. A jak widaæ, dobre i m±dre my¶li do g³owy ludziom przychodz±. Byle do wiosny!! :) ?
ju¿ ocenia³e(a)¶
0
2
@an_dorra
Te pieczêcie, tr±by, je¼d¼cy, morza krwi i inne plagi? Ja sobie jednak usi±dê w cieniu.
ju¿ ocenia³e(a)¶
3
0
Pose³ narodowców otworzy³ biuro, ksi±dz pob³ogos³awi³. Na ¶cianie "Kielich wina". Mo¿e nie jestem twoim janem bo jestem rzeczywisty nie z bajki-religijnej, ale po to wymy¶lono te s³owa "Na pocz±tku by³o S³owo, a S³owo by³o u Boga, i Bogiem by³o S³owo", by ka¿dy klecha udawa³, ¿e jego "s³owo" to bo¿ek, a bo¿ek by³ jego s³owem. Pewnie bli¿ej wam do faszystów jak waszego jezusa w którego imieniu te¿ mordowano.... Demokracji nie lubicie bo wasze kk struktury s± faszystowskie.
ju¿ ocenia³e(a)¶
8
1
Zacz±³em ogl±daæ wystêpy tego pana, bo jest to dla mnie przyjemno¶æ tego rodzaju, jak pój¶cie do zoo i poogl±danie egzotycznych zwierz±t. To naprawdê jest egzotyka i dziêkujê, ¿e nie muszê w te zimne dni wychodziæ z domu do zoo, ¿eby sobie egzotykê poogl±daæ. :)
@roman_j
bedziesz stary synku i zycze Ci zebys mial wtedy wglowie choc odrobine tego WSZECHSWIATA, ktory ogarnia Pan Jan
ju¿ ocenia³e(a)¶
0
1
dajcie juz sobie na luzzz z tymi wierz±cymi baranami .przecie¿ ta durnowata wiara to najwiêkszy problem polski .
ju¿ ocenia³e(a)¶
7
1
Ten staruszek bredzi.
ju¿ ocenia³e(a)¶
11
6
...i tak nigdy nie dowiemy sie co autor mial na mysli...nie pomoze nawet Jan Turnau.
ju¿ ocenia³e(a)¶
3
0
"Na pocz±tku by³o S³owo" - to istota chrze¶cijanstwa, a mo¿e wszelkiej religii. S³owo oznacza tu my¶l, ideê, która jest u podstaw ka¿dego procesu tworzenia czy to artysty muzyka, malarza, poety ale te¿ in¿yniera lub nawet gospodyni domowej, która z niczego potrafi przygotowaæ obiad. Proces twórczy wymaga zaanga¿owania, mi³o¶ci i najpierw dzieje siê w g³owie, mysli napêdzane s± s³owem, tego czego nie umiemy nazwaæ- nie rozumiemy. Wszyscy jeste¶my uczestnikami tworzenia tego ¶wiata, w tym sensie S³owo zamieszka³o miêdzy nami. Ten sposób pojmowania ¶wiata jest bliski tak¿e Oldze Tokarczuk. Zadziwiajace, jak ma³o czytelników rozumie to co pisze Jan Turnau. Nie wspominaj±c ju¿ o braku szacunku dla starszej osoby (s±dz±c po komentarzach). Pamiêtajcie m³odzi gniewni, szybcy i niedouczeni- wszyscy idziemy w tym samym kierunku na drodze ¿ycia, wszyscy bêdziemy starzy.
@chemik49.
S³owo istot± wszelkiej religii? Dok³adnie to samo mo¿na powiedzieæ o ka¿dej reklamie. Jej istot± jest s³owo, dzi¶ jeszcze wzbogacone obrazem. I ta "istota" jest w gruncie rzeczy o wiele bardziej wiarygodna, ni¿ w dowolnej religii: reklamy s± sprawdzalne.
ju¿ ocenia³e(a)¶
2
0
`