W tym tygodniu usłyszeliśmy kategoryczne stanowisko polskich biskupów w sprawie 'chrześcijańskiego obowiązku przyjmowania uchodźców'. - Słowa zostały całkowicie zignorowane przez ministrów polskiego rządu, którzy zwykle zasiadają w pierwszych rzędach kościelnych ław na mszy świętej - komentuje zastępca redaktora naczelnego 'Gazety Wyborczej' Jarosław Kurski. I dodaje, że taki stan rzeczy to wina Episkopatu, który przez 'dziesięciolecia tolerował, a nawet akceptował teologię nienawiści głoszoną przez Tadeusza Rydzyka'. Czy Polacy przestali wierzyć w polski Kościół?
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Tak to się dziwnie składa, że pisane osiemdziesiąt i dziewięćdziesiąt lat temu felietony Boya i wiersze Tuwima stały się znów paląco aktualne.
  już oceniałe(a)ś
  93
  0
  Chyba przestali, bo zrozumieli, że polski kościół to kupa g..., zakłamanego w dodatku i zobojętniałego na niemoralność.
  już oceniałe(a)ś
  70
  1
  Daj Boże żeby to się odbyło jak najszybciej ijeszcze za mego życia.
  już oceniałe(a)ś
  69
  0
  No właśnie bo albo wierzy się w Boga albo w Kościół. A przecież główne przykazania dotyczą też bałwochwalstwa ;)
  @kmm
  L
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  W imię wiary, religii, pod jej sztandarami, za jej namową i wpływem na politykę i praktykę życia społecznego, zginęło, ginie i zginie niewyobrażalna liczba ludzi. Dokonano tylu bezeceństw, przemocy, gwałtu, ludzkiej krzywdy, że chyba czas by było uznać toksyczność i szkodliwość wszelkich religii, na czele z wszelkiej maści chrześcijaństwem.
  @jawor
  Wiedza o początkach ludzkich cywilizacji udowadnia nam że ludzie MAJĄ W ZWYCZAJU wymyślać sobie bogów, boginie, duchy i potwory.
  Zabobon był obecny w każdym zamieszkałym zakątku kuli ziemskiej. To po prostu nieodłączna część naszej natury.
  Religie rozwijały się w warunkach wzajemnej izolacji (z przyczyn geograficznych) i dlatego różnią się od siebie. Bywa że drastycznie. Lecz mimo to, można w nich znaleźć wspólne schematy: alek1.pl/at
  już oceniałe(a)ś
  2
  1
  100% racji
  już oceniałe(a)ś
  49
  1
  Takie stanowisko niczego nie zalatwia, jest bez finasowego i logistycznego wsparcia pustoslowiem.
  Przy okazji - doczekamy sie rzetelnego raportu o liczbie praktykujacych katolikow? Doczekamy sie stanowczego zakazu powlekania idiotyzmow o 98% katolikow w Polsce? Wpisani do ksiag koscielnych bez zgody i swiadomosci, dlaczego maja problemy by ich skreslono? Bo liczby moglyby zbyt wiele zmienic i odebrac argumenty jak mantre powtarzajacym 98%?
  @corasad
  Mamy do dyspozycji badania Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. Na pewno nie są to dane zaniżone, a pomijając ewentualne "błędy liczenia", to metodologia raczej wskazuje na możliwość zawyżenia wyników.
  Wskaźnik chodzących do kościoła spadł ostatnio do około 36% "zobowiązanych" (czyli ochrzczonych, w odpowiednim wieku, po odjęciu szacunkowej liczby chorych). Między rokiem 2015 a 2016 nastąpił spadek o około 3 punkty procentowe, co oznacza spadek o około 8%. Prawdziwa dobra zmiana!
  Dane za rok 2017 nie zostały jeszcze opublikowane, czekamy z niecierpliwością.
  już oceniałe(a)ś
  8
  0
  Jest jeszcze jedna przyczyna tego , że Katolicy stali się niereligijni . I nie za sprawą tatusia Rydzyka . Nie jest to dla większości z nich żadna wyrocznia . Raczej go potępiają lub wyśmiewają . Problem polskiego Kościoła leży gdzie indziej . Ludzie od kiedy pamiętam widzieli to , że księża nie postępują zgodnie z tym , czego nauczają . Widzieli kłamstwo i hipokryzję . Ale działała presja społeczna . Potępiano tych , którzy nie uprawiali praktyk religijnych . Tych widocznych typu nabożeństwa . Tak było jeszcze 30 lat temu . Ale powoli to zaczęło się zmieniać . Najpierw jeden z nich zrezygnował i świat się od tego nie zawalił . Więc jego śladem poszli następni . Presja społeczna była coraz słabsza . Nie piętnowano ich .
  I tak się to toczy . Do tego doszła pedofilia wśród księży , związek Kościoła z PiS , milczenie i niewdzięczność w stosunku do Lecha Wałęsy . Tu pokazał on wyraźnie , że dba tylko o własne interesy . Wzrastająca dzięki PiS świadomość polityczna narodu a co za tym idzie świadomość roli Kościoła i jego dążenie do władzy w Polsce .
  A sprawa uchodźców to tylko świat pozorów Kościoła . Śmieszy mnie to , że tylu daje się nań złapać .
  Proste jak drut , że gdyby chodziło im o miłosierdzie , to zajęliby stanowisko zaraz po wizycie Papieża w Polsce a nie dopiero teraz . To tylko poprawność we własnym interesie .
  @jartad
  Zgadzam się z Tobą. Ludzie uczą się wolności w każdym jej aspekcie. PiS z tą swoją demonstracyjną pobożnością, paradoksalnie, przyspieszył ten proces.
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  `