'Ja bardzo proszę pana prezydenta, by odstąpił od tego referendum. Pytania są niedojrzałe' - zaapelował do Andrzeja Dudy ojciec premiera Kornel Morawiecki. PiS uważa, że referendum konstytucyjne to za duże ryzyko. Może być frekwencyjna klapą, albo gorzej - przerodzi się w plebiscyt poparcia, lub nie dla władzy. PiS w kuluarach kpi z pytań. Dlaczego Andrzej Duda postawił wszystko na jedną kartę i co z tego wyniknie? Zobacz materiał Justyny Dobrosz-Oracz.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  P.o. premiera wysłał tatusia do dudusia, żeby mu wybił referendum z tzw, głowy.
  już oceniałe(a)ś
  11
  0
  Adrian chce wejść do prezesa bez zgody sekretarki.
  @jmma777
  Tak bez żadnego trybu!
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  referendum? 15 pytań? przecież większość wyborów pis w życiu nie przeczytało ze zrozumieniem tak długiego tekstu. jak dla mnie to jest ankieta.
  już oceniałe(a)ś
  9
  0
  Super: utopią referendum będzie blamaż, nie utopią będzie klapa. Bardzo mi się to podoba.
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  Prota sprawa. Jak zmieni się konstytucja to może nie będę odpowiadać za łamanie poprzedniej konstytucji.
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  Moim zdaniem to trzeba brać pod uwagę, że PiS jak wygra wybory parlamentarne w 2019 roku, to może starać się umieścić prezesa na stołku prezydenta
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  mózg protoplasty już wychodowano ,ale czy się na coś przyda się bo może odrzucić organizm , wstyd dla UJ
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  ?Referendum konsultacyjne?

  Jeśli Prezydentowi RP uda się przekonać Senat RP do ?referendum konsultacyjnego?, wówczas jesienią 2018 roku wezmą w nim udział miliony rodaków*.
  Nie wiadomo, ile ostatecznie referendalnych pytań będzie, i nie wiadomo, jaka będzie ich ostateczna treść (znane są tylko wstępne propozycje). Wiadomo natomiast, że 10/11 listopada (data proponowana) nie uchwalimy nowej ustawy zasadniczej ani nie znowelizujemy starej, tylko odbędzie się ogólnopolski obywatelski SONDAŻ, zostanie wypełniona ANKIETA!!!
  Oznacza to, po pierwsze, że wyniki tego sondażu nie będą dla nikogo formalnie wiążące. Oraz ? po drugie ? że frekwencja nie ma żadnego formalnego znaczenia. Natomiast polityczna ranga wyników ankiety będzie przeogromna, dla mnie wręcz historyczna. Po raz pierwszy bowiem Polacy zostaną spytani, jak chcieliby konkretnie urządzać swoje państwo. Ich wyrazistych odpowiedzi żadną miarą nie będzie można zlekceważyć.
  Większość spośród piętnastu wstępnie ogłoszonych przez Andrzeja Dudę pytań uważam za nieporozumienie. Wrócę do tego tematu. Jednak przynajmniej pięć innych kwestii mam za fundamentalne. Oto one (w mojej socjometrycznej wersji):
  1. Czy należy zmieniać obecną Konstytucję? (tak ? nie ? nie mam zdania)
  2. Czy obywatele powinni mieć konstytucyjne prawo do samodzielnego (bez zgody parlamentu, rządu i prezydenta) stanowienia ogólnokrajowego referendum, jeśli pod jego projektem zbiorą ustawowo określoną liczbę podpisów w ustawowym trybie? (t, n, nmz)
  3 Co powinno mieć wyższą rangę (pierwszeństwo w razie sporu)? Konstytucja RP - Prawo UE - Nie mam zdania
  4. Czy chce Pan(i), aby Polska była członkiem Unii Europejskiej? (t, n, nmz)
  5. Czy chce Pan(i), aby Polska należała do NATO? (t, n, nmz)
  Od siebie-obywatela dodałbym dwa pytania o kluczowym znaczeniu, niewygodne niestety dla obywateli-polityków:
  6. Jak powinien być wybierany Sejm? [Tak jak dotychczas (ordynacja proporcjonalna) - W okręgach jednomandatowych (ordynacja większościowa) - Połowa według ordynacji proporcjonalnej i połowa według ordynacji większościowej (ordynacja mieszana)]
  7. Czy obywatele powinni mieć konstytucyjne prawo do jednorazowego skrócenia kadencji parlamentu w drodze referendum, jeśli pod jego projektem zbiorą ustawowo określoną liczbę podpisów w ustawowym trybie? (t, n, nmz)

  Stanisław Remuszko
  *
  Według czerwcowego sondażu IBRiS dla Onetu, udział w ?referendum konsultacyjnym? zadeklarowalo 44% respondentów, co w skali kraju przełożyłoby się na ponad 13 milionów obywateli...
  @wyatearp
  Czy zbadał Pan jaki procent obywateli deklarujących udział w referendum potrafi przewidzieć konsekwencje takiego lub innego "urządzania swojego państwa"? Biorąc pod uwagę wyniki ostatnich wyborów parlamentarnych i ich skutki, obawiam się że nie.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @wyatearp
  Jeszcze trzy najważniejsze pytania:
  1) Czy chcesz być piękny?
  2) Czy chcesz być zdrowy?
  3) Czy chcesz być bogaty?
  I może jeszcze na deser pytanko opisowe:
  "Lustereczko powiedź przecie, kto najpiękniejszy jest na świecie?"
  Wtedy bez kozery powiem, frekwencja będzie zajefajna!
  To pisałem ja, Duduś.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  `