Jan Żaryn o swojej kontrowersyjnej uchwale. W 68' nie istniało państwo polskie?

Justyna Dobrosz-Oracz; Zdjęcia: Wojciech Wojda; Montaż: Łukasz Carbone
02.03.2018 17:09

- W 1968 roku był PRL, który powstał z zewnętrznego gwałtu, który został dokonany na Polsce i Polakach w 1944-45 roku - mówi prof. Jan Żaryn.

To senator PiS przygotował projekt uchwały z okazji 50. rocznicy wydarzeń marcowych, który wywołał sprzeciw opozycji. Co jest w projekcie Żaryna? ?Wyjeżdżający z kraju zarzucali jednak antysemityzm nie narzuconym Polsce w wyniku jałtańskiej zmowy rządom komunistycznym, ale Polakom, współtworząc czarną legendę o Narodzie. (...) Senat Rzeczypospolitej Polskiej przypomina, że ówczesne władze komunistyczne, uruchamiając antysemickie wiece i przymuszając Polaków do brania w nich udziału, a także wprowadzając w przestrzeń publiczną patologiczne nastroje antyżydowskie, nie reprezentowały woli Narodu, a jedynie Moskwy i jej interesy wewnątrz komunistyczne oraz międzynarodowe. Musimy jednak przyznać, że komunistami byli także Polacy, za których dziś wypada nam przeprosić zarówno wyrzucone wówczas rodziny polskie pochodzenia żydowskiego, jak i ich potomków żyjących obecnie często w nieświadomości, komu zawdzięczają swój los?.

Profesor Jacek Leociak Z Centrum Badań nad Zagładą Żydów IFiS PAN ocenił treść uchwały jako nacjonalistyczną, bo naród zgodnie z nią jest niewinny. W rozmowie z Wyborczą powiedział, że senator dokonuje selekcji faktów historycznych. Państwo istniało tylko w momentach chwalebnych. Co na to senator PiS?

Więcej na ten temat: Jan Żaryn, Senat, PiS, polityka

Inne

Więcej na ten temat: Jan Żaryn, Senat, PiS, polityka
Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka