W sprawie przyjmowania uchodźców coraz bardziej jesteśmy zniewoleni strachem, który stał się narzędziem władzy - mówi w 'Temacie dnia' Janina Ochojska, prezes Polskiej Akcji Humanitarnej. I przywołuje słowa biskupa Krzysztofa Zadarko, delegata episkopatu ds. migrantów, który powiedział, że terroryści już osiągnęli to, co zamierzali poprzez zamachy - wzbudzili strach w społeczeństwie. Jej zdaniem, trzeba przerwać znak równości, jaki stawiany jest między uchodźcą i terrorystą. 'Nie lękajcie się' - dodaje rozmówczyni Rafała Zakrzewskiego.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  ale z tymi którzy strach nakręcają dobrze sie współpracuje za parę srebrników (KRS 0000126602) ? Karłowicz - publicysta "W sieci", Ołdakowski - niezłe towarzystwo. Jak Panią szanuję za wykonywaną robotę to w jaki sposób sie to Pani nie gryzie wzajemnie - nie wiem, jakiś absmak pozostaje.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Przy pierwszej probie pekl mit o chrzescijanstwie Polakow.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Pani Janino z calym szacunkiem, ale nie popieram Pani. Mozna pomóc i nawet trzeba, ale należy wziąc pod uwagę opinie Polaków i kierować się zdrowym rozsądkniem. Uchodzcom moźna stworzyć lepszy świat bliżej miejsc, z ktorych pochodzą, niekoniecznie tutaj.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Pani Janino, a dlaczego wciąż stawiamy znak równości między uchodźcą i migrantem? Kto tymi pontonami płynie przez M Śródziemne? Bo na każdym kroku to się każdemu miesza. Ja też bym chciała ferrari i willę z basenem. I pracuję na to, nie jadę do Niemiec po social. Zdjęcia z obozów w Grecji takie straszne? A Czeczeńcy w Polsce jak mieszkają? Głodówki co jakiś czas muszą robić. To jest skandal i za to powinny się zabrać media i organizacje!
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Popieram w 100%. Brzydzi mnie katolicka obłuda premier i rządu. Kraj, w którym powstała Solidarność staje się krajem, w którym solidarności już nie ma.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Mam takie samo zdanie jak p. Ochojska oraz p. ilgiorgio79. A głupi, śmierdzący strach wyłazi z odpowiedzi poprzednika. Znam dobrze kraje Bliskiego Wschodu, spędziłem tam kilkanaście lat, 1/4 swojego życia. Tam żyją tacy sami ludzie jak my, chcą spokojnie mieszkać, budować domy, dawać przyszłość swoim dzieciom. Nie chcą wojny, nie chcą zabijać. Mają tam swoich popaprańców, takich samych popaprańców jak w naszej Polsce czy gdziekolwiek na świecie. Chciałbym zapytać tych wszystkich którzy negatywnie odpowiedzą na moje słowa. Kto jest chrześcijaninem: B Szydło która kopniakiem spycha dziecko uchodźcy z łodzi ratunkowej czy może jej sąsiadka: A. Merkel która pomimo że widzi nasilenie działań terrorystów, dalej chce ratować ludzi. Takich samych ludzi jak my, wy i klęczącz przed ołtarzem B.Szydło.
  @kapitalmarksa Chyba za dużo oglądasz telewizji Russia Today.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @adc16eb Zyje od wielu lat w Europie zach. wsrod ludzi z roznych czesci swiata, takze z krajow arabskich. Ludzie ci maja rozne zaody, sa lekarzami, dziennikarzami, artystami itd., ubogacaja kulture tych krajow. Ale tego polski motloch, zadufany w sobie, zdemoralizowany przez pisowski rzad i przez ten rzad skorumpowany ( pincet plus !) nie rozumie. Zaluje bardzo, ze polscy dziennikarze nie rusza tropem polskiego motlochu, od ktorego az sie roi w krajach Eur.zach., reportaze o ich tutaj zachowaniu, o opinii, jaka sobie wyrobili, bylyby bardzo interesujace.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @110da to jakim cudem tyle ludzi wciąż tkwi w tych obozach dla "uchodźców" i potrzebuje pomocy, zamiast obsadzić wolne etaty lekarzy i inżynierów, których tak brakuje na Zachodzie?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @kapitalmarksa Masz rację, jest duża różnica między Tobą a kimś kogo znałem osobiście, na przykład dr. Salmą z Trypolisu. Dokąd żyła, malowała przepiękne obrazy. A tak wogóle tamtejsze wesela wyglądają zupełnie inaczej niż sobie to wyobrażasz: Muzułmanin, czyli "facet" na swoim ślubie nie mógł lać małżonki "w pysk" z prostej przyczyny: przyjęcia weselne są osobno dla mężczyzn a osobno dla kobiet. Choć mężczyzna może bardzo łatwo się rozwieść, to kobieta również ma do tego prawo, wystarczy że małżonka udowodni mężowi pobicie. Rozwodów jest niewiele, mąż który leje swoją żonę jak to często u nas się zdarza, jest obłożony dosyć skuteczną anatemą. Pozdrawiam serdecznie i zachęcam do czytania poezji arabskich, są naprawdę piękne.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @21345 Z prostej przyczyny: tu w Polsce brakuje pisowi etatów na obsadzenie swojej progenitury i innych ziomków.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @kapitalmarksa To może dlatego wychodzi z polskiego społeczeństwa ten obrzydliwy strach przed obcymi. Nie chcę miażdżyć nikogo swoimi argumentami, wolę aby były to argumenty które pomogą zrozumieć. Wystarczy do tego odrobina rozumu, mam nadzieję, że Tobie go nie brakuje.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @kapitalmarksa Dziękuję za rozsądną odpowiedź, mialem na to nadzieję. Masz rację, że wszystko zależy od miejsca, środowiska i od ludzi przede wszystkim. Ostatnio byłem na przyjęciu weselnym na samym środku Sahary, okolice miejscowości Murzuq. Ale byłem też na innych "weselach", w tym na przykład u chrześcijan w Mosulu. Niestety, było to dawno, ostatnio (1998r.) jak próbowałem spotkać się z uczestnikiem tego przyjęcia, dr. Asadem al- Akrawi, dowiedziałem się od sąsiadów, że jego żona i dwie córki zginęły od amerykańkiej bomby, on sam tego psychicznie nie wytrzymał. I dlatego nie potrafię zrozumieć, dlaczego Polska, mój ukochany kraj, nie chce pomagać ludziom doświadczonym przez potworności wojny. Przecież jeśli nie my sami, to nasi rodzice i dziadkowie też doświadczali podobnych cierpień. Czy już o tym zapomnieliśmy? Liczą się tylko "słupki wyborcze" i kariery polityczne? Czy teraz Niemcy mają nam przypominać co to jest chrześcijaństwo?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @kapitalmarksa Jeżeli mogę coś doradzić to staraj się zrozumieć innych ludzi a mniej urzywaj wobec nich słowa "nienawidzę". A Niemcy też są różni. Mój dziadek, babcia, wspaniałą kobeta która mnie wychowywała i mama jako 12 letnia dziewczynka zostali postawieni pod ścianą domu, do roztrzelania przez gestapo. Był to skutek donosu napisanego przez miejscowego kapusia, Polaka bo wujek był w lesie, w Batalionach Chłopskich. Moją rodzinę uratował przed śmiercią pułkownik Wermachtu, który przejeżdżał obok domu mojego dziadka. Są różni Niemcy, różni Polacy i tak jest na całym świecie. Ale warto podróżować i poznawać i rozmawiać. Na pewno nie zgadzam się z Tobą na temat niszczenia gospodarczego Polski. Pozdrawiam z Konstancina,
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Potrzeba nam dzis wiecej glosow takich jak Janiny Ochojskiej. Zamiast siac strach przed kims kogo nie ma, powiedzmy wprost: my potrzebujemy tych ludzi, a kiedy wladza pozwoli na to, by oni mogli do nas przybyc, to bez dodatkowych kosztow centralnych, znajda sie organizacje spoleczne, kosciol, jednostki samorzadowe itd., ktore zorganizuja im start w nowym zyciu. Poza tym mamy szkoly, mamy nauczycieli, mamy dobrze rozbudowane osrodki socjologiczno-pedagogiczne, mamy wszystko co potrzeba by tych ludzi przyjac i pomoc w integracji w sensie techniczno-prawnym. Pozostaje do tego ludzka zyczliwosc i solidarnosc, ktora dopelni calosci. Pomagajac uchodzcom, zainwestujemy w ludzi, a przeciez od zawsze wiadomo, ze nie ma lepszej inwestycji, niz inwestycja w czlowieka. Dlsczego tak wielu z nas dalo sie omamic wyimaginowanemu strachowi. Strachowi przed ludzmi, takimi samymi jak MY.
  @ilgiorgio79 jesteś ignorantem,i bezmózgim stworem, mamy ośrodki ....organizacje społeczna....śmiechu warte , mamy też społeczność cygańską która bez wyjątku zyje z socjalu,i praktycznie wszyscy cyganie to złodzieje,i bandyci , jakoś ich nie potrafiliście zintegrować , a chcecie kolorowych ściągać ,przeciętny kolorowy ma80 punktów procentowych intelifencji,biały o 20 więcej ,i dlatego integracja nigdzie się nie powiodła ,w krajach zachodu w których pomieszkuje kolorowy który pracuje to wyjątek , za to bardzo chętnie zajmują się wszelką dziełalnością przestępczą , żeby się wypowiadać potrzeba mieć realną wiedzę na dany temat , plus przydałby się trochę wyższy iloraz inteligencji , bo wszystko co potraficie to pomalować dubę na tęczowo , i wsadzić w nią banana ,i biegać
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @ilgiorgio79 trzeba rozróżnić uchodźców i migrantów; trzeba to robić z głową; trzeba ich kontrolować; to co robi Zachód to totalna partyzantka; a nowe łódki i pontony napływają. Nie po to haruję jak wół i płacę horrendalnie wysokie podatki, żeby poszło to na rodzinkę z 8 dzieci, której się pracować nie chce. Zdaje się, że jest organizacja, która pomaga syryjskim chrześcijańskim rodzinom. Do Śremu sprowadzili 4 osobową rodzinę: dali mieszkanie, wyposażenie, opiekę dzieciom w szkole, rodzicom pracę. W nocy cichaczem zwiali do Berlina. To są uchodźcy uciekający przed terrorem wojny? Mam nadzieję, że mieszkanie i praca w Śremie trafiły do potrzebujących pomocy Polaków.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  `