"My, nacjonalistki, czujemy się dyskryminowane". O "dyktaturze tolerancji" w "Dużym Formacie"

Piotr Wójcik/ Picture Doc; (mw)
04.03.2018 19:00

- Bycie nacjonalistką to przede wszystkim stawianie interesu narodowego na pierwszym miejscu - prywatne cele powinny zejść na dalszy plan - twierdzi Maria Pilarczyk, która należała do ONR. Jak sama mówi, do organizacji przyciągnęła ją idea, o której dowiedziała się z książek. - Wiedziałam jakie poglądy głoszą, jak wyglądała ta formacja przed wojną i wiedziałam, że tego właśnie chcę. Z czasem jednak stawałam się coraz bardziej krytyczna do poglądów głoszonych przez ONR, dlatego stworzyłam swoją organizację - przyznaje Maria Pilarczyk, założycielka organizacji nacjonalistycznej 'Praca Polska'. Jej zdaniem, praca u podstaw jest ważniejsza niż te górnolotne hasła, marsze i manifestacje. - Wolimy przeprowadzać korepetycję dla dzieci z uboższych rodzin, organizować darmowe porady prawne czy przygotować pomoc dla potrzebujących - twierdzi Pilarczyk. Zastrzega jednocześnie, że współcześnie nacjonalistki przedstawia się stereotypowe. - Nie jesteśmy tylko od ocieplania wizerunku i uśmiechania się na marszach - twierdzi.

Inna nacjonalistka, która również zrezygnowała z członkostwa w ONR, Marta Niemczyk, na pytanie co to znaczy być nacjonalistą nie chce odpowiedzieć. - To tak wielowymiarowe pytanie, że cokolwiek bym nie odpowiedziała to odpowiedź będzie niepełna, myląca albo krzywdząca. Wybór był całkowicie mój, a takich ja jak, pojedynczych buntowniczek jest więcej - zapewnia publicystka narodowo- radykalnej gazety 'Szturm'. Jednocześnie podkreśla, że przedstawianie kobiet nacjonalistek, które angażują się w idee narodowe jest krzywdzące.

Dlaczego nacjonalistki sprzeciwiają się imigracji? Jaka jest ich rola w organizacjach takich jak ONR? Dlaczego ich zdaniem różnorodność w społeczeństwach jest utopią? 'My, nacjonalistki' reportaż Magdy Ruty ukaże się w magazynie reporterów 'Duży Format' ukaże się w poniedziałek 5 marca.

Więcej na ten temat: onr, kobieta, nacjonalizm, narodowcy, reportaż, Duży Format

Inne

Więcej na ten temat: onr, kobieta, nacjonalizm, narodowcy, reportaż, Duży Format
Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka