Głównymi cechami sędziów powinna być niezawisłość i niezależność. Jednak, co kryje się pod tymi słowami? - Przy wydawaniu wyroków w pierwszej kolejności kieruję się literą prawa. Później etyką, poczuciem sprawiedliwości, własnym sumieniem. To jest ta moja niezawisłość - tłumaczy Olimpia Barańska-Małuszek, sędzia sądu rejonowego w Gorzowie Wielkopolskim, która dodaje, że istnieje również drugi rodzaj niezawisłości 'oddzielający sędziów od polityków'. Dariusz Zawistowski, były przewodniczący KRS, a obecnie prezes Izby Cywilnej SN, wyjaśnia, że powinno się wprowadzać gwarancje ustrojowe niezawisłości sędziów. Po tym, jak Prawo i Sprawiedliwość zreformowało KRS te gwarancje są zdejmowane.

W poniedziałek (12.02) ukaże się w 'Dużym Formacie' rozmowa Tomasza Kwaśniewskiego z Dariuszem Zawistowskim.
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
W Turcji sedziowie juz poslusznie skazuja na podstawie zwyklego donosu:
www.sciencemag.org/news/2018/02/turkish-american-nasa-scientist-sentenced-75-years-prison?utm_campaign=news_daily_2018-02-12&et_rid=17035377&et_cid=1846704
Zapamiętajcie , że tylko sędziowie kompetentni , uczciwi , odważni mogą być niezawiśli i niezależni .A sędzia nie posiadający tych cech zawsze będzie zależny a to od przełożonego , a to od polityków , a to od wartości materialnych .Tych pierwszych trzeba zatrzymać a tych drugich zwolnić w tedy bedą sądy niezawisłe .
A czy ci sedziowie byli nie zawisli za czasow prl-u ? przeciez to ci sami sedziowie ! skorumpowani i walcza o stolki. Nedeszla nowa zmiana i czas na mlodych i nie skorumpowanych sedziow. I o to tylko chodzi.
@wro1a
Sędziów z prl już dawno nie ma w sądach. Minęło 28 lat od zmiany ustroju. Sędziowie, którzy wtedy zaczynali pracę mają ok. 56 lat. ( studia + aplikacja + asesura = 28-30 lat). Średnia wieku sędziów to jest czterdzieści kilka lat. Sędziowie przez 28 lat nauczyli się niezawisłości, okres prl znają tylko z dzieciństwa lub opowieści rodziców. Korupcja w sądach praktycznie nie istnieje. I nie o to chodzi. PiS chodzi o podporządkowanie sądów, aby w sprawach politycznych orzekali zgodnie z linią partii. Wszystko inne to jest kamuflaż.
@hsme
O czym ty mówisz ,jeszcze w sądach jest wielu skorumpowanych , niekompetentnych sędziów i to nie zawsze starych .
@bardo16
To ty sądy znasz z wiadomości TVP więc nie zabieraj głosu
`