Według Piotra Cieślińskiego, szefa działu nauki w 'Gazecie Wyborczej', odpowiedź jest bardzo prosta. Sztuczna inteligencja to narzędzie, które można z łatwością wykorzystać, jedyny problem leży w tym, żeby wykorzystywać ją mądrze. Jak to robić? Zobaczcie materiał.
Więcej
    Komentarze
    Gdy komputery były w bardzo początkowej fazie rozwoju uważano, że jeśli jakaś maszyna np. nauczy się grać w szachy to już będzie inteligentna. Jeszcze w końcu lat 60-tych, pojawił się ten motyw w filmie Kubricka "Odyseja kosmiczna 2001", gdzie genialny komputer HAL (przesunięte o jedną pozycję w alfabecie litery IBM) umiał grać i wygrywać w szachy z człowiekiem. I takie były wtedy marzenia ludzi o poziomie techniki z roku 2001. Dziś komputer gra efektywniej w szachy od człowieka, ale to nie znaczy, że gra inteligentniej, bo przede wszystkim przelicza możliwe kombinacje w grze i potem wybiera najlepszą (głównie materialnie, częściowo według innych kryteriów, np. pozycyjnych). Komputery potrafią też efektywniej niż człowiek całkować albo projektować mosty ale i tu nie ma mowy o inteligencji a jedynie o automatyzmie powtarzalnych algorytmów.
    @bardzospokojny
    Sztuczna inteligencja powstanie wtedy, kiedy uzyska samoświadomość.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    @Paragtaf22
    Z tym się zgadzam. Świadomość a potem samoświadomość. Tyle, że wiele mitów wokół sztucznej inteligencji wynika z tego, że utożsamia się inteligencję słabą (weak) z inteligencją silną (strong).
    Tak to się fachowo klasyfikuje.

    Słaba, faktycznie istniejąca, jest jedynie namiastką fragmentów ludzkiej inteligencji naturalnej a ta druga, silna, jedynie hipotezą, jak dotąd bardzo odległą od realizacji.

    W kółko będę powtarzał ciągle obowiązującą definicję algorytmu: jest to proces deterministyczny, dla tych samych danych wejściowych daje zawsze te same wyniki. A jak dotąd tylko takie algorytmy mamy w informatyce. Wszystko.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Z czasem to sztuczna inteligencja najpierw wykorzysta człowieka, a potem go się pozbędzie.
    @Paragtaf22
    Tak. Potrafi. Tylko może, jak wiadomo, zwrócić się przeciw nam: - rodzicom, gospodarzom, dysponentom. Stać się nad-autonomiczna. I zdolna do wymyślenia sposoby jak się nas skutecznie i nieodwracalnie pozbyć...
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    bardzospokojny. To nie jest już automatyczne wykonywanie algorytmów. Dzisiejsze Deep Learning samo "wymyśla" jak dojść do celów. W tak zaawansowany i własny sposób, że człowiek nie jest wstania rozszyfrować jak AI do tego doszło. Przy okazji - obiegowa opinia jest taka, że komputer nigdy nie będzie inteligentny bo nigdy nie będzie miał świadomości. Otóż świadomość do inteligencji nie jest potrzebna. Napisano już wiele o tym. Ale to już osobny temat.
    @_sir_Gio
    Sory, znasz szczegóły, czy tylko powtarzasz marketingowy szum? Bo tu mówi fachowiec. Jakbym sprzedawał ten produkt pt. Deep Learning to też bym dużo "twierdził". Za chwilę się dowiem, że mam inteligentną szczotkę klozetowa, bo piszą na niej, że ma uchwyt ergonomiczny "smart". Znaczy, że ona jest mądra czy sprytna tak? I że pomalowali ją inteligentną farbą, bo się nie zedrze przez dwadzieścia lat. Poczytałem se ja historię komputerów. Piszą tam, że jak zrobili takiego wielkiego komputera w 1950 roku to go nazywali mózgiem elektronowym. A jaki to był musk jak miał parę lampkek migających, znaczy kalkulator to był a nie musk. Czyli teraz też ja mówie, że ten cały szum inteligientny to tylko marketing jest.

    Konkretnie: w algorytmie są drzewa decyzyjne i sterowanie po tych ścieżkach się porusza, więc niby co ten Deep Learning "wymyśla"? Jest if then else, jest case a ty mówisz, że "człowiek nie jest wstanie rozszyfrować jak AI do tego doszło". Otóż zawsze jest człowiek w stanie rozszyfrować. Włączasz debugging w razie potrzeby i krok po kroku możesz wszystko prześledzić, do każdej zmiennej najniższego poziomu i jak chcesz do każdego zera i jedynki w języku maszynowym. Tak, jako użytkownik aplikacji tego nie zrobisz, bo nie masz kodu źródłowego, stąd postrzegasz wielość wariantów wyboru jako "nie jestem w stanie rozszyfrować".
    Ale nadal to jest algorytm i nadal jest deterministycztny.
    Póki co nie ma innej informatyki.
    Kropka.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    @_sir_Gio
    A już na pewno nie posiada Inteligencji emocjonalnej..ani empatii..
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    `