Ziemskie pole elektromagnetyczne słabnie. I jeśli będzie słabło w tym samym tempie, co obecnie, to za kilkaset lat wokół Ziemi zniknie ochronny parasol, który chroni naszą planetę przed cząstkami z kosmosu. Gdy te elektrycznie naładowane cząstki będą swobodnie docierały do atmosfery na całym globie będziemy mogli obserwować zorze polarne. To może piękne zjawisko, ale też groźne. Głównie dla satelitów krążących wokół planety, ale też dla wszystkich urządzeń elektrycznych na Ziemi.
Winne są temu wędrówki biegunów magnetycznych Ziemi. Ten północny wędruje w kierunku południowym w tempie około 60 kilometrów na rok. Czy oznacza to apokalipsę? Szef działu nauka 'Wyborczej' Piotr Cieśliński jest optymistą. Przekonuje, że po prostu będziemy musieli pozbyć się kompasów i zaufać w przyszłości GPS-owi. Jeśli tylko uda się nam skonstruować odporne na działanie zwiększonego promieniowania kosmicznego satelity...
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Biegun jest magnetyczny, a nie elektro...
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  I co, życie biologiczne będzie możliwe bez ziemskiego pola elektromagnetycznego ? Bzdura.
  @drive66
  pole elektromagnetyczne nadal będzie obecne, tylko połozenie biegunów i ogólnie ich charakterystyka sie zmieni. Może byc nawet kilka biegunów północnych itd.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  `