Zabójczy hałas w głębinach. Jakie jest najgłośniejsze zwierzę na świecie? [Cieśliński naukowo]

Piotr Cieśliński; Realizacja: Edyta Błaszczak; Zdjęcia: Anna Czuba; Animacje: Michał Nowicki; Montaż: Łukasz Carbone, Katarzyna Szczepańska
21.02.2018 07:41

Bawół? Ryczący lew? Południowoamerykański wyjec? A może największe z żyjących na świecie zwierząt - płetwal błękitny? Kto w świecie fauny może wydać z siebie największy hałas? Rekordzista potrafi wywołać hałas o głośności ponad 190 decybeli - większy od wystrzału karabinu tuż przy uchu lub huku startującej rakiety. Sprawcą tego rumoru jest podwodny stwór, który do polowania wykorzystuje ciśnienie wody niszczące pęcherzyk powietrza. Dzięki podwodnym hukom wywoływanym przez te zwierzęta przed sonarami przeciwników mogą ukryć się nawet okręty podwodne. Strzelający bąbelkami zwierzak mierzy zaledwie 3 centymetry. Co to za stwór? Opowiada o nim szef działu nauka 'Gazety Wyborczej' Piotr Cieśliński.
Zobacz też inne odcinki naukowego cyklu, w których dowiesz się, dlaczego natura robi nam na złość, jaki jest pewny sposób na wygraną w Lotto i do czego w życiu codziennym służy teoria względności.

Więcej na ten temat: zwierzęta, nauka, Piotr Cieśliński

Inne

Więcej na ten temat: zwierzęta, nauka, Piotr Cieśliński
Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka