Swego czasu Saddam Husajn był pupilkiem Z?achodu. Właściwie od początku jego rządów w 1979 roku, do Iraku płynęło uzbrojenie z różnych stron świata - francuskie samoloty Mirage, włoskie miny, brytyjskie radary i mundury. Dyktator dobrze i na czas płacił. Poza tym, w przeciwieństwie do innych bliskowschodnich dyktatorów, nie czuł mięty do Związku Radzieckiego. Był też nadzieją na zatrzymanie islamskiej rewolucji, którą groził radykalny ajatollah Chomeini - świeżo upieczony przywódca Iranu.

Ta przyjaźń nie podobała się Izraelowi, tym bardziej, że zachodnie państwa zaczęły dozbrajać Irak nie tylko konwencjonalnie ale i atomowo. W położonym kilkanaście kilometrów od Bagdadu centrum badań nuklearnych Al-Tuwaitha Francuzi budowali dwa reaktory atomowe. Do gry wkroczył Mosad.

Jak Izraelczycy pogrzebali marzenia Husajna o atomowej potędze? Co z tym zrobił Zachód? Oglądajcie w 'Historyjkach'.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Dziękuję, oglądnąłem i wysłuchałem - świetna robota - proszę częściej.
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  "...nie czuł mięty do Związku Radzieckiego..." Mięta miętą, ale w Iraku tylu Rosjan jako "doradców" wojskowych i innych nie było chyba nawet w dawnym NRD. No przynajmniej w latach 1975-79.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  W kołach zblizonych do Toruniosadu mówi się że radyjo jakby nieco siadło jeźli chodzi o anty..
  Izrael bowiem jest kontrahentem w zaopatrzeniu dla wojska.Ma dobry sprzęt wysokiej klasy. Kto wie czy nie wykorzystana też zostanie wiedza i doświadczenie w szkoleniu OBRONY TERYTORIALNEJ.
  Po awanturze z IPN..zapomni się o niesnaskach i przypomni się może o ,,Braterstwie Broni''.
  Komandosi z Izraela to klasa, obrona cywilna też..Ludzie się dogadają..ostatecznie Chrystus i Maryja to z Izraela..są dowody..Więc o co biega?
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Poprosze o jakis przyklad pozytywny, w koncu mamy 1-szy Maja ... np. ze Izrael komus cos dal bez ukrytego w tym "darze" haczyka ...?!?
  @se
  A na jaki precent?
  już oceniałe(a)ś
  1
  2
  `