Przed nami 90. Ceremonia wręczenia Oscarów. Jest kilku pewniaków, ale i kilka kontrowersji. - Jesteśmy dwa lata po znaczącej zmianie, gdy 683 nowych członków dołączyło do Amerykańskiej Akademii Filmowej. Wszystko po to, by wyrównać proporcje nie tylko miedzy płciami, ale i zwiększyć różnorodność rasową - zauważa Magda Felis. Jej zdaniem na tegorocznej gali może być wiele zaskakujących momentów, a to także za sprawą akcji #MeToo, która nie tylko wstrząsnęła Hollywood, ale i zmieniła panujące tam porządki.

Okazuje się jednak, że krytycy filmowi, jak to często bywa, nie są zgodni w tej ocenie. - Ja nie szczególnie widzę te zmiany, bo 680 osób to sporo, ale cała Akademia to ponad 7000 osób, więc ta zmiana proporcji nie jest aż tak znacząca - twierdzi Paweł Mossakowski. Jednocześnie przyznaje, że obecny skład Akademii bardziej odpowiada charakterystyką demograficznym niż 5 lat temu, kiedy w większości jurorami byli biali, mężczyźni, w dodatku leciwi.

Nie zgadza się z tym Katarzyna Wężyk, która podkreśla, że tym roku 4 z 9 nominowanych filmów mają główną bohaterkę. - Jeszcze do niedawna było tak, że historie z kobietami w roli głównej były uważane za babskie kino, w dodatku nie za bardzo poważne - zauważa Wężyk. I dodaje, że Greta Gerwig jest dopiero piątą kobietą w historii kina, która zdobyła nominację do Oscara za najlepszą reżyserię. Co wydarzy się w trakcie tegorocznej gali? Czy Faye Dunaway i Warren Beattypo raz kolejny pomylą koperty i źle odczytają wyniki w kategorii najlepszy film ? Który film zdobędzie największą liczbę statuetek? Oglądajcie więcej na wyborcza.pl/Oscary
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Czuję się coraz starsza; ponieważ jak obecnie oglądam/czytam kolejny materiał multimedialny zaczynam od listy marudzeń:
  - dlaczego spokojną dyskusję krytyków nazywa się "bitwą"?
  - czy dla uatrakcyjnienia dyskusji pan ubrał czapkę, a pani włożyła kurtkę od dresu (co zawsze mi się będzie kojarzyć z dyktatorem Białorusi)?
  - dlaczego nie doinwestowana jest edukacja i nauka języka polskiego, która skutkuje tak chaotyczną i niestaranną rozmowa krytyków?

  PS. poza tymi uwagami dyskusja nie powaliła na kolana
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  `