Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu
Zaczęło się od wpisu na blogu europosła Ryszarda Czarneckiego: "Warszawską eurodeputowaną z listy PO Danutę Huebner jej własna partia - Platforma Obywatelska - zrobiła w konia. Najpierw obiecywano jej złote góry - czytaj: pozostawienie na stanowisku komisarza na następne pięć lat. Byleby tylko zechciała wystartować z rządzącej partii i być jej lokomotywą w stolicy kraju. Danka wystartowała (jak u Stanisława Tyma: ? Danka, musisz! ?), zgarnęła kupę głosów i przyciągnęła - o co przecież chodziło PO - dwóch kolejnych działaczy tej partii do europarlamentu. Ale teraz Danka jak Murzyn zrobiła swoje i może odejść" - napisał Czarnecki.

Zobacz Blog Czarneckiegp: Oszukana Danka, czyli Murzyn zrobił swojeRadny Godson jest oburzony

Wpis oburzył łódzkiego radnego Platformy Obywatelskiej i blogera Johna Godsona. Pochodzący z Nigerii czarnoskóry polityk odpisał Czarneckiemu na swoim blogu: "Moje oburzenie budzi fakt, że Pan, pisząc o Pani Danucie Hubner, przedstawia ciemnoskórych ? Murzynów ?jako ludzi tylko do ? czarnej roboty ?(...). To nie pierwszy raz, kiedy ktoś z pańskiego ugrupowania obraża ciemnoskórych. Uczynił to już Jarosław Kaczyński (ws. Gabonu) oraz Poseł Artur Górski (Koniec białej cywilizacji). Apeluję do Pana i Pańskiego ugrupowania o wstrzymanie się od takich działań, które graniczą z faszyzmem".

Zobacz: Blog Johna GodsonaZobacz też: Pastor z Nigerii łódzkim radnym

Makaroniarze, Żabojady, Fajfokloki i Niemcy bez polotu

Na wpisy Godsona zareagował natychmiast Włodzimierz Roszkowski, członek zarządu Platformy w Łodzi. Napisał i wysłał nam list otwarty.

"Nasz kolega, łódzki radny John Godson, publicznie wyraził oburzenie sentencją użytą przez R. Czarneckiego w odniesieniu do D. Huebner ? Murzyn zrobił swoje, Murzyn może odejść ?. Tego typu sformułowania - zdaniem Johna - obrażają czarnoskórych i graniczą z faszyzmem (sic!). Zdumienie tą wypowiedzią wstrzymało mi oddech. Na szczęście obyło się bez reanimacji. Gdy wróciłem do siebie, postanowiłem zabrać głos w tej sprawie. Też publicznie.

W obiegu myśli społecznej narodów i państw funkcjonują różne powiedzenia, porzekadła, aforyzmy, sentencje, hasła czy slogany.

W grupie haseł faszystowskich, rasistowskich i antysemickich cyrkulują tak ohydne jak: [tu Roszkowski wymienia kilka haseł, których cytować nam nie wypada]. Głoszenie ich to przejaw degeneracji systemu wartości człowieka i degrengolady (patologii osobowości).

Inna grupa określeń obejmująca między innymi przezwiska, dwuznaczne powiedzonka i sarkastyczne przytyki opiera się nierzadko na stereotypach i nawiązuje w sposób uszczypliwy, zazwyczaj przerysowany do charakterystycznych wyróżników kulturowych narodów. Dotyczyć one mogą przykładowo tradycji, obyczajów, zwyczajów, kulinariów. W przestrzeni społecznej cyrkulują takie powiedzenia jak: ? Makaroniarze ?(o Włochach), ? Żabojady ?(o Francuzach), ? Fajfokloki ?(o Anglikach).

Kolejną grupę tworzą uogólnienia w rodzaju ? Niemcy to ludzie bez polotu ?. Uogólnienia te są na ogół funkcją niskiego poziomu intelektualnego, a tym samym znacznego dogmatyzmu poznawczego jednostki. Można przewidywać, że w wyniku postępujących procesów globalizacji i edukacji uogólnienia tego rodzaju werbalizowane będą coraz rzadziej.

Szczególnie interesującą grupę publicznych wypowiedzi stanowią aforyzmy, sentencje, maksymy, przysłowia itp. o uniwersalnym i ponadczasowym przesłaniu. Pojawianie się w niektórych z nich przedstawiciela jakiejś nacji nie ma najmniejszego znaczenia dla współczesnej interpretacji przytaczanych tekstów. Oto przykłady: ? Nie udawaj Greka ?, ? Siedział jak na tureckim kazaniu ?czy wreszcie ? Murzyn zrobił swoje, Murzyn może odejść ?.

Murzyna wymyślił Schiller

Autorem tej ostatniej sentencji werbalizowanej nierzadko w formie skrótowej ? Murzyn zrobił swoje... ?jest Friedrich von Schiller, niemiecki poeta, filozof, historyk, estetyk, teoretyk teatru i dramaturg, żyjący w latach 1759-1805. Cytat zaś pochodzi ze sztuki ? Sprzysiężenie Fieska w Genui ?. Według współczesnej leksykonografii aforyzm ? Murzyn zrobił swoje, Murzyn może odejść ?odnosi się do kogoś, kto został wykorzystany i odprawiony, gdy przestał być potrzebny. Przez przywołanie tej sentencji wyraża się współczucie dla osoby oszukanej i poniżonej (sic!). Powiedzmy zatem expressis verbis: cytowanie aforyzmu Fryderyka Schillera ? Murzyn zrobił swoje, Murzyn może odejść ?nie jest działaniem graniczącym z faszyzmem!!!".

Ciężko być Afropolakiem, pomóżmy Johnowi!

Dalej Roszkowski apeluje do członków PO w Łodzi: "Pomóżmy naszemu koledze!!! Powszechnie wiadomo, że proces asymilacji kulturowej jest niezwykle złożony, długotrwały, a nierzadko także dramatyczny. Zapewne szczególnie trudny musi być dla Afropolaków, zwłaszcza w pierwszym pokoleniu. Dlatego pomóżmy Johnowi uczyć się Polski, jej historii i kultury. (...) Jednocześnie pragnę zaapelować do osób, które dla tzw. świętego spokoju gotowe są upewniać naszego kolegę w Jego przekonaniach. Zrzućcie z siebie gorset poprawności politycznej! Traktując bowiem Johna Godsona w sposób szczególny, nieświadomie zapewne wyrządzamy Mu sporą krzywdę".

Na razie nie wiadomo, kiedy "Murzynem, który zrobił swoje..." zajmą się Donald Tusk i władze krajowe Platformy.

Zobacz: Absurd: Naprawili kanalizację, ale popsuli drogiCzytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.