Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu
Krzysztof Urbanowicz: Moja 10

"Obcy", Camus
"Sto lat samotności", Gabriel Garcia Márquez
"Komu bije dzwon", Ernest Hemingway
"1984", Georges Orwell
"Nieznośna lekkość bytu", Milan Kundera
"Pantaleon i wizytantki", Mario Vargas Llosa
"Paragraf 22", Joseph Heller
"Proces", Kafka
"Czarodziejska góra", Tomasz Mann
"Fundacja", Isaac Asimov

Marciosz: Moja 10

1. "Koniec jest moim początkiem", Tiziano Terzani
2. "Ćwiczenia z utraty", Agata Tuszyńska
3. "Chłopiec z latawcem", Hosseini Khaled
4. "Za worek kości", Lluis-Anton Baulenas
5. "Stambuł. Wspomnienia i miasto", Orhan Pamuk
6. "A w Madrycie znakomicie", Arturo Pérez-Reverte
7. "Francuska suita", Irene Némirovsky
8. Madame, Libera Antoni
9. "Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki", Mario Vargas Llosa
10. "Trawa śpiewa", Doris Lessing

A.R.: Moja 10

Kolejność jest całkowicie przypadkowa. 10 książek to zdecydowanie za mało jak na "ulubione pozycje", brakło mi miejsca na kilka wspaniałych tytułów. :-)

Emily Jane Brontë - "Wichrowe wzgórza" - jedyna książka z elementami fantastyki i grozy, która zawładnęła moim sercem. Szkoda, że to jedyne dzieło autorki.

Eric Emmanuel Schmitt - "Tektonika uczuć" - autor, którego książki kocham. Tę przeczytałam jako pierwszą i zrobiła na mnie wrażenie swoją... oczywistością.

Dante Alighieri - "Boska komedia" - myślę, że nic nie trzeba dodawać. Dante to mistrz, a pozycja ta powinna być jedną z podstawowych.

Paweł Smoleński - "Irak: Piekło w raju" - reportaże to mój ulubiony gatunek literacki, a styl pisania Smoleńskiego zapada w pamięci na długo. I ta mgła, którą podczas czytania dosłownie się widzi.

Jane Austen - "Duma i uprzedzenie" - całkowite zaskoczenie dla mnie, na początku nie mogłam przebrnąć przez pojedyncze strony, później nie mogłam i nie chciałam odłożyć książki na półkę.

Nicci French - "Tajemniczy uśmiech" - thrillery zaczęłam czytać niedawno. Nicci French to nie Cook, ale "Tajemniczym uśmiechem" i "Złap mnie, nim upadnę" udowodnił, że ma bardzo dobre pióro, dzięki czemu nie wypada z umysłu zaraz po przeczytaniu jego książki.

Biblia - Revised Standard Version - podstawa wiary, ale i języka.

David Nicholls - "Jeden dzień" - nie jest to pozycja wybitna, ale czasami potrzebne jest do przeczytania coś lekkiego, z ciekawą koncepcją. I ta książka nadaje się właśnie na takie dni.

Janusz Leon Wiśniewski - "Samotność w sieci" - jedno słowo: sentyment.

Antoine de Saint-Exupery - "Mały Książę" - cytaty z tej książki każdy czytelnik ma chyba w głowie do końca życia. Nauka uczuć i ich szanowania.

Arek Kowalski: Dziesiątka moich top książek

Bardzo ciężko wybrać dziesiątkę, ale do tych pozycji lubię wracać, więc to chyba te ulubione. Kolejność przypadkowa

1) Harry Potter i Zakon Feniksa - J.K. Rowling
2) Władca pierścieni - trylogia J.R.R Tolkien
3) Inferno- Dan Brown
4) Bakakaj - Witold Gombrowicz
5)Trans-Atlantyk - Witold Gombrowicz
6)Kosmos - Witold Gombrowicz
7) Sto lat samotności - Gabriel Márquez
8) Wahadło Foucaulta - Umberto Eco
9)Ojciec Chrzestny - Mario Puzo
10)Tango - Sławomir Mrożek

Łukasz: top 10

"Lot nad kukułczym gniazdem" - Kesey
"Buszujący w zbożu" - Salinger
"Pan Ibrahim i kwiaty Koranu" - Schmitt
"Kompleks Portnoya" - Roth
"Sztukmistrz z Lublina" - Singer
"Cesarz" - Kapuściński
"Tortilla flat" - Steinbeck
"Imię Róży" - Eco
"Z szynką raz" - Bukowski
"Podróż do kresu nocy" - Celine

Marta T. Moje typy

Mam nadzieję, że opublikujecie 10 książek najczęściej wymienianych przez czytelników.

1. "Dżuma",
2. "Mały Książę",
3. "Hrabia Monte Christo",
4. "Oskar i pani Róża",
5."Germinal",
6. "Ojciec chrzestny",
7. "Wichrowe wzgórza",
8. "Dziwne losy Jane Eyre",
9. "Portret Doriana Graya",
10. "Nad Niemnem".

Patrycja Turek-Kwiecińska: Moja dziesiątka

1. Władysław Reymont "Chłopi"
2. Isaak B. Singer "Dwór"
3. Sapkowski "Ostatnie życzenie"
4. Janina Wieczerska "Korzeniacy, czyli jesień wsamrazków" (książka młodzieżowa),
5. Michał Choromański "Biali bracia",
6. Redliński "Konopielka"
7. Makuszyński "Szaleństwa panny Ewy",
8. Dąbrowska "Noce i dnie"
9. Maria Kuncewiczowa "Dwa księżyce"
10. Magdalena Samozwaniec "Maria i Magdalena"

Katarzyna B.: Moja 10

"Jadąc do Babadag" Andrzeja Stasiuka
"Biała gorączka" Jacka Hugo-Badera
"Strategia Antylop" Jeana Hatzfelda
"Dzisiaj narysujemy śmierć" Wojciecha Tohmana
"Oni nie skrzywdziliby nawet muchy" Slavenki Drakulić
"Dziś wolałabym siebie nie spotkać" Herty Müller
"Sowa, córka piekarza" Marka Hłaski
"Higieniści, z dziejów eugeniki" Macieja Zaremby Bielawskiego
"Dom dzienny, dom nocny" Olgi Tokarczuk
"Przypadek Adolfa H." Erica-Emmanuela Schmitta

Agnieszka Pogorzelska: Moje top 10 na dziś

Czytam dużo i zachłannie, a moja lista zmieniałaby się co kilka miesięcy. W tym roku na pewno pojawi się na niej biografia (autobiografia?) Arnolda Schwarzeneggera "Pamięć absolutna" i książka o Rosji "Matrioszka Rosja i Jastrząb", ale już w kolejnym roku zestawienie może wyglądać kompletnie inaczej. Zatem na dzień dzisiejszy na mojej liście znajdują się:

1. Ryszard Kapuściński "Imperium". W zasadzie mogłabym zacząć i skończyć innymi książkami Kapuścińskiego, może moimi ulubionymi reportażami z Polski, czyli "Busz po polsku", ale jednak stawiam na "Imperium". To dla mnie książka ważna, bo uwielbiam styl Kapuścińskiego, bo na wykładach uczyłam się reportażu na jego książkach (a czy się nauczyłam - to kompletnie inna historia), ale za to jest o mojej ukochanej Rosji.

2. Marcel Proust "W poszukiwaniu straconego czasu". Mój polonista w liceum zarekomendował tę książkę dosyć przekornie, mówiąc, że to taka powieść, w której przez kilkanaście stron nie ma kropki i końca zdania. Trochę przesadził, ale to taka przepływająca przez palce, senna fabuła, ubrana w mnóstwo słów, które co prawda nie przyspieszają akcji, za to pozwalają cieszyć się kolejnym wyrażeniem emocji i stanu umysłu.

3. Charlotte Bronte "Jane Eyre". Mniej znana z sióstr Bronte napisała przede wszystkim tę powieść, mniej cukierkowo słodką jak inne, za to w pewnym sensie ze szczęśliwym zakończeniem. Gorzka historia sieroty, która kończy jako guwernantka w nieco dziwnym domu. Za to ma wyjątkowo mądre ciotki. A całą książkę uwielbiam za jedno zdanie - że wszystko, co nas w życiu spotyka, jest konsekwencją naszych wyborów.

4. J.K. Rowling "Harry Potter". Tak, czytałam książkę dla starszych dzieci. Tak, uważam, że powinien ją przeczytać każdy dorosły, a i dzieciom się spodoba. Albo odwrotnie. Mądra historia o współczesnym nastolatku, który okazuje się kimś wybitnym. Nie ma tu lukrowania, pojawiają się czarne charaktery, jest śmierć i są choroby - jak w życiu, więc stylistycznie książka odbiega od psychologicznie poprawnych historii dla dzieci. A jednak czegoś uczy. Czego? Hm, tego nie wiedzą na pewno katoliccy ideologowie, którzy uważają, że to propagowanie satanizmu.

5. Paweł Jasienica "Polska Piastów". Historia Polski pokazana w mniej historyczny sposób, z wiedzą niezwykle łatwo przyswajalną. Szczególnie ciekawa w zakresie biografii króla Kazimierza Wielkiego, który był wybitnym królem, ale także zapisał się w historii nieco mnie wybitnymi osiągnięciami.

6. Harlan Coben "Nie mów nikomu". To od tej książki zaczęła się moja ponowna fascynacja kryminałami, tym razem amerykańskimi. I samym Cobenem, który na moich półkach sąsiaduje z kilkoma innymi autorami. Sam Coben pisze podobnie do mnie - używa krótkich zdań, jest złośliwy i inteligentny jednocześnie i chociaż każda kolejna książka jest oparta na niemal tym samym mechanizmie, to nadal go kocham.

7. Antoni Czechow "Opowiadania". Czechow doskonale oddawał ludzkie rozterki, które towarzyszyły mieszkańcom Rosji nie tak dawno, bo trochę ponad 100 lat temu. Czy mam rację? Hm, a "Śmierć urzędnika", który gryzie się tym, że jego przełożony nie odpowiedział mu na jego dzień dobry? A jego dramaty i choćby "Trzy siostry", z których każda jest inna i obok tej, która chce jedynie leżeć i pachnieć, a jednocześnie być utrzymanką męża, jest także działaczka, która pracuje zawodowo. Słowem - cała gama ludzkich zachować w krótkich formach, o których coraz rzadziej się pamięta.

8. Julian Tuwim "Kwiaty polskie". Niezwykły sposób na oddanie klimatu i jakiegoś kawałka historii Polski, pełne polemik i nawiązań do wielkich nazwisk i ich dzieł. Pełna klimatu, a przede wszystkim pisana wierszem, bo to Tuwim. I aż szkoda, że nikt nie chce jej wznawiać.

9. Helen Fielding "Dziennik Bridget Jones". Nie oszukujmy się - to od tej książki się zaczęło. Nastała era książek pisanych przez kobiety i dla kobiet, lekkich, łatwych i przyjemnych, które dotyczyły nieszczęśliwych kobiet, poszukujących siebie, miłości, które zaczynają tupać nogami, bo nie zgadzają się z rzeczywistością i jej ciasnym gorsetem. Książek było sporo, mniej lub bardziej udanych, o singielkach i młodych matkach, słowem - wyrastały te książeczki niczym grzyby po deszczu, ale także świetnie się sprzedawały, czyli było (i chyba nadal jest, chociaż mniejsze) zapotrzebowanie na historie z życia wzięte. Dziennik prowadziłam i prowadzę. To chyba Bridget Jones jest synonimem zwariowanej singielki.

10. Julio Cortázar "Gra w klasy". Punkt 10. jest zamiast kilkunastu biografii, z których nie potrafię wskazać jednej, najlepszej i najbardziej motywującej. Będzie zatem książka, którą można czytać strona po stronie, rozdział po rozdziale, albo przeskakiwać zgodnie z sugestiami autora, zapisanymi na końcu rozdziału. Za każdym razem odkrywam w niej coś nowego.

Justyna Mazur: Moje dziesięć ukochanych książek

Przez całe życie było ich tak wiele, więc mój zbiór zawiera nawet te, które przeczytałam kilka lat temu, część jednak stanowią książki, które przeczytałam całkiem niedawno.

1. "Kaprysik" Mariusz Szczygieł
2. "Mistrz i Małgorzata" Michaił Bułhakow
3. "Auteczko" Bohumil Hrabal
4. "Z zimną krwią" Truman Capote
5. "Niedziela, która zdarzyła się w środę" Mariusz Szczygieł
6. "Buszujący w zbożu" J.D. Salinger
7. "Inny świat" Gustaw Herling-Grudziński
8. "Wilhelm Brasse. Fotograf. 3444. Auschwitz 1940-1945" Maria Anna Potocka
9. "Morderstwo w Orient Expressie" Agatha Christie
10. "Pianista" Władysław Szpilman

Katarzyna Być: Tylko piątka

1."Ania z Zielonego Wzgórza" - cała seria
2."Karolcia" - Kruger Maria
3. "Władysław Bartoszewski - Wywiad rzeka"
4. "Buszujący w zbożu"
5. "Wyśpiewam wam wszystko" Urszula Dudziak

Katarzyna K.: Moje 10

Moja lista składa się z książek poważnych i tych mniej... Kolejność przypadkowa

1. "Mistrz i Małgorzata" Bułhakow
2. "Mag" John Fowles
3. "Rozmowa w Katedrze" LLosa
4. "Szósta klepka" Musierowicz (i prawie cała "Jeżycjada", na pewno ta "stara")
5. "O pięknie" Zadie Smith (i pozostałe jej książki)
6. "Miłość w czasach zarazy" Márquez
7. "Sto lat samotności" Márquez
8. "Baltazar i Blimunda" Saramago
9. Wiersze Emily Dickinson
10. Wiersze Poświatowskiej

Aleksandra Ó hAlmhain: Nie potrafię się zmieścić w dziesięciu

1) Seria "Ani z Zielonego Wzgórza"
2) William Burroughs "Last Words"
3) Wiesław Myśliwski "Traktat o łuskaniu fasoli"
4) John Fante "1933 Was a Bad Year"
5) wszystko Johna Steinbecka
6) wszystko Isaaca Bashevisa Singera
7) Mourid Barghouti "I saw Ramallah"
8) Margaret Atwood "Rok potopu"
9) Frank Herbert - seria "Diuna"
10) William Gibson "Neuromancer"

Michał N.: Moje top 10

A. Krawczuk "Poczet cesarzy rzymskich"
W. Golding "Władca much"
U. Eco "Imię róży"
A. Goldsworthy "Cezar - życie giganta"
P. Choderlos de Laclos "Niebezpieczne związki"
D. Starkey "Cnotliwy książę"
D. Starkey "Monarchy: From the Middle Ages to Modernity"
A. Christie "Zabójstwo Rogera Ackroyda"
M. Druon "Królowie przeklęci"
A. Beevor "D-Day. Bitwa o Normandię"

Agnieszka Jasińska: Dziesięć to za mało

No ja nie wiem, napisałam, ale chętnie bym rozszerzyła tę listę - bo przecież jest jeszcze i Wańkowicz, i Gombrowicz, i "Mały Książę" i "Muminki"... No ale dobra.

1. Joseph Campbell "Potęga mitu"
2. Alberto Moravia "Rzecz jest tylko rzeczą"
3. Michaił Bułhakow "Mistrz i Małgorzata"
4. Erich Maria Remarque "Łuk triumfalny"
5. Jan Wolkers "Rachatłukum"
6. Julian Tuwim, Antoni Słonimski "W oparach absurdu"
7. Julian Tuwim "Wiersze"
8. Aleksander Kamiński "Zośka i parasol"
9. Dr Zdzisław Jaroszewski "Choroby, które budzą lęk i mącą rozum"
10. Agnieszka Osiecka "Biała bluzka"

Piotr N.: Oto moje top 10

1. "Solaris", "Niezwyciężony" - Stanisław Lem
2. "Opowieści o pilocie Pirxie" - Stanisław Lem
3. "Hunger Games" - Suzanne Collins
4. "Gone" - seria - Michael Grant
5. "Hobbit" i "Władca pierścieni" - seria - Tolkien
6. "Ten Obcy" - Irena Jurgielewiczowa
7. "Potop" - Henryk Sienkiewicz
8. "Cierpienia Młodego Wertera" - J.W. Goethe
9. "Dżuma" - Albert Camus
10. "Lalka" - Bolesław Prus
A, i jeszcze zapomniałem o jednej: 11. "Pamiętnik narkomanki" - Barbara Rosiek

Muszę przyznać, że większość to lektury szkolne, ale po to jest szkoła, żeby kształtować zainteresowania. Poza tym szkolnictwo wpływa na nas w jakimś tam stopniu, a z drugiej strony mogłem się jakoś z tymi książkami i bohaterami utożsamić w danym momencie mojego życia.

Michał S.: Moja dziesiątka

1. "Wizyty Aniołów, czyli moje życie kontrolowane" - Anna Wrzos
2. "Ałtorka" - Cuca Canals
3. "Dzieci Ireny Sendlerowej" - Anna Mieszkowska
4. "Niewdzięczna pamięć" - Bernlef
5. "Wola sensu" - Viktor Frankl
6. "Człowiek w poszukiwaniu sensu" - Viktor Frankl
7. "O sztuce istnienia" - Erich Fromm
8. "Lęk" - Antoni Kępiński
9. "Poznanie chorego" - Antoni Kępiński
10. "Traktat o umyśle ludzkim" - Louis De La Forge

Mateusz S.: Top 10

1. "Adelo, zrozum mnie" Edmunda Niziurskiego,
2. Cała seria "Tomków" Alfreda Szklarskiego,
3. "Duende" Jasona Webstera,
4. "Trainspotting" Irvine'a Welsha,
5. "Młot Bogów - Saga Led Zeppelin" Stephena Daviesa,
6. "American Psycho" Breta Eastona Ellisa
7. "Jakbyś kamień jadła" Wojciecha Tochmana (i właściwie wszystkie książki Tochmana),
8. "Biała gorączka" Jacka Hugo-Badera,
9. Przewodniki po Bałkanach,
10. "Dziennik pisany później" Andrzeja Stasiuka

Elżbieta S.: 10 kamieni milowych

"Śladami Stasia i Nel" Marian Brandys
"Bogowie, groby i uczeni" C.W. Ceram
"Odyseja" Homera w tłum. Jana Parandowskiego
"Lesio" Joanny Chmielewskiej
"O bohaterach i grobach" Ernesto Sabato
"Podróż do źródeł czasu" Alejo Carpentier
"Władca pierścieni" JRR Tolkien
"W stronę Pysznej" Stanisław Zieliński
Wszystko o wiedźminie Andrzej Sapkowski
Trylogia Stiega Larssona
i "Kot w pustym mieszkaniu" Wisława Szymborska

Mariola Ł.: Najlepsza 10

1. Mały Książę - Antoine de Saint Exupery - bez niej bym pewnie była inną osobą teraz
2. Ferdydurke - Witold Gombrowicz
3. Dziennik Geniusza - Salvador Dali
4. Rodzinna Europa - Czesław Miłosz
5. Opętani - Witold Gombrowicz
6. Pornografia - Witold Gombrowicz
7. Dzienniki Witolda Gombrowicza
8. Zniewolony umysł - Czesław Miłosz
i jako matka muszę wymienić książki, które mnie uratowały od załamania się
9. Język niemowląt - Tracy Hogg
10. Język dwulatka - Tracy Hogg

Anna Gajdzińska: Moja top lista książek

1. Ania z Zielonego Wzgórza
2. Pan Samochodzik
3. Mag
4. Wiwisekcja
5. Buszujący w zbożu
6. Lesio
7. Sezon w teatrze Garlika
8. Regulamin Tłoczni Win
9. Mały książe
10 Kubuś Puchatek

Przemek Galiński: top 10

10. "Tato, gdzie jedziemy?" Jean Louis Fournier
09. "Pan Samochodzik" Zbigniew Nienacki (wszystkie części)
08. "Oliver Twist" Charles Dickens
07. "Lolita" Nabokov
06. "Miłość w czasach zarazy" Gabriel Garcia Marquez
05. "Mistrz i Małgorzata" Bułhakow
04. "Kobiety" Charles Bukowski
03. "Marta" Eliza Orzeszkowa
02. "Łaskawe" Jonathan Littell
01. "Zbrodnia i kara" Fiodor Dostojewski

Joanna Węgrzecka: Kolejność przypadkowa

Przedwiośnie,
Dzieci z Bulerbyn,
Mały Książę,
Tango,
Ferdydurke,
Klara,
Rozmowy z Katem,
Człowiek wśród ludzi - psychologia społeczna,
Kora i Maaanam - podwójna linia życia

Artur Krużołek: Wystarczy mi mniej niż 10. 5 najistotniejszych

Fight Club.
Nowy wspaniały świat.
Sztuka Podstępu.
Ptasiek.
Into the wild.

Joanna Karczewska: Moja dziesiątka

1. "Shogun" James Clavell (za historię prawdziwą)
2. "Daisy Fay i Cudotwórcy" Fannie Flagg (za radość życia, nadzieję i wiarę w ludzi)
3. "Wyznania Gejszy" Arthur Golden (za kobiecość i dumę)
4. "Wszystko czerwone" Joanna Chmielewska (za humor. najlepszy jaki istnieje)
5. "Ostatnie życzenie" Andrzej Sapkowski (za magię)
6. "Łups" Terry Pratchett (za magię do kwadratu)
7. "Lśnienie" Stephen King (za psychozę)
8. "Pierwszy śnieg" Jo Nesbo (za psychozę do kwadratu)
9. "Dom dzienny, dom nocny" Olga Tokarczuk (za uczucia i głębię)
10. "Sceny z życia smoków" Beata Krupska (za bycie pierwszą w życiu książką przeczytaną dla czystej, nieskalanej i prawdziwej przyjemności)

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.