Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu
Zasada jest prosta - my namawiamy znanych i ciekawych ludzi do stawienia Wam czoła. Ogłaszamy, kto będzie naszym gościem i czekamy na Wasze pytania. Macie wtedy 2-3 dni, żeby zadać swoje pytanie naszemu człowiekowi pisząc na: listydogazety@gazeta.pl albo na nasz fanpage na Facebooku.

Na pierwszy ogień zgodził się pójść dziennikarz "Gazety Wyborczej" Paweł Smoleński. W latach 80. jako Tomasz Jerz współpracował z podziemnymi wydawnictwami, później przeszedł do świeżo powstałej "Wyborczej". Najpierw pisał reportaże o Polsce, z czasem zajął się tematami zagranicznymi. Za książkę "Pochówek dla rezuna" dostał w 2003 r. Nagrodę Pojednania Polsko-Ukraińskiego. Uznanie zyskał też dzięki znakomitym książkom o Iraku "Piekło w raju" czy, a może przede wszystkim, Izraelu. Ostatnia książka Pawła, wydany latem tego roku "Balagan. Alfabet izraelski", to subiektywny przewodnik po Izraelu.

Ten alfabet winien zaczynać się od I. Bo i dotyczy jednego z najgorętszych I, jakie kiedykolwiek pojawiły się w geografii, polityce, kulturze - Izraela. (...) Miejsca tam jak na świątecznym obrusie, ludzi niewiele więcej, a problemów tyle, ile nie mieści żadna inna litera alfabetu

- pisze we wstępie.

A pamiętacie artykuł "Ustawa za łapówkę, czyli przychodzi Rywin do Michnika"? Pewnie, że pamiętacie. Napisał go właśnie Smoleński, a później się z niego tłumaczył przed sejmową komisją śledczą. Na co dzień gazetowym hobby Pawła jest zaś biczowanie polskiej prawicy. Jego specjalnością są też wywiady. Ostatnio rozmawiał m.in. z pisarzem Johnem le Carre'm czy jednym z najsłynniejszych jazzmanów Quincy'm Jonesem.

Swoje pytania do Pawła Smoleńskiego możecie wysyłać do godz. 23.59 w czwartek na adres listydogazety@gazeta.pl lub na Facebookowy fanpage "Gazety Wyborczej". W piątek usiądziemy z Pawłem i spiszemy jego odpowiedzi (obiecał, że postara się odpowiedzieć nawet na te najbardziej niewygodne). Cały Wasz wywiad opublikujemy na Wyborcza.pl. A na koniec Paweł wybierze - całkowicie subiektywnie - trzy najciekawsze pytania i wyśle autorom książki "Balagan. Alfabet izraelski" z dedykacją.

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.