Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu
W ramach ćwiczeń białorusko-rosyjskiego systemu obrony przeciwlotniczej trenowano wspólne przeciwdziałanie atakowi sił powietrznych. Białoruskie jednostki przeciwlotnicze zostały postawione w stan gotowości bojowej i trenowały kontrolę przestrzeni powietrznej Białorusi. Rosyjskie samoloty SU-27 razem z białoruskimi MIG-ami ćwiczyły przechwytywanie samolotów przeciwnika i ochronę własnych samolotów transportowym przed powietrznym atakiem nieprzyjaciela. W manewrach uczestniczył także rosyjski zwiadowczy samolot A-50, który jest wykorzystywany dla prowadzenia radiolokacyjnego wywiadu o dalekim zasięgu.

- W manewrach wzięło udział praktycznie całe lotnictwo stacjonujące na wszystkich dyżurnych lotniskach Białorusi - pochwalił się w wywiadzie dla WojenTV dowodzący manewrami pułkownik białoruskiej armii Andrej Dzikaniou.

- Manewry oznaczają, Rosja próbuje wciągnąć w agresję przeciw Ukrainie inne państwa - oświadczył rzecznik ukraińskiego MSZ Jewgienij Perebijnis.

Odpowiedział mu białoruski MSZ, który stwierdził, że manewry nie są skierowane przeciwko Ukrainie, lecz są reakcją na zwiększenie obecności NATO przy granicach Białorusi.

Oprócz manewrów sił przeciwlotniczych w piątek na poligonie w miejscowości Goża położonej kilkanaście kilometrów od granicy z Polską odbyły się manewry sił lądowych. Według białoruskiego ministerstwa obrony miały one planowy charakter i w ich ramach czołgiści należący do jednostek Zachodniego Dowództwa Operacyjnego armii białoruskiej ćwiczyli prowadzenie ognia.

- To oczywiste, że inicjatywa przeprowadzenia manewrów wyszła z Rosji. To część kampanii nacisków, którą Kreml prowadzi wobec Ukrainy. Łukaszenka zachował się jak wierny sojusznik Rosji i pokazał, że nie zważając na deklaracje o uznaniu terytorialnej integralności Ukrainy, jest gotów politycznie zmierzać w kierunku wyznaczonym przez Kreml - powiedział "Wyborczej" politolog Paweł Usau z Białoruskiego Centrum Badań Europejskich.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.