Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu
Nagrodę wręczył we wtorek w Warszawie ambasador USA Lee A. Feinstein żonie Bialackiego Natalii Pinczuk w dniu 50. urodzin jej męża, który siedzi w kolonii karnej w Bobrujsku.

Bialacki jest szefem Centrum Praw Człowieka Wiosna. Aresztowano go i skazano na 4,5 roku za ukrywanie dochodów. Tak naprawdę poprzez własne konta dostawał od darczyńców pieniądze na działalność organizacji zdelegalizowanej przez reżim Aleksandra Łukaszenki. Do aresztowania Bialackiego przyczyniły się Polska i Litwa, które przekazały Białorusi dane na temat jego kont. - Mogę zapewnić, że w Polsce nie powtórzy się taka sytuacja - mówił podczas wtorkowej ceremonii szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna.

Ambasador Feinstein dużo mówił o niezłomności Bialackiego i tym, że jest on jednym z najlepszych synów Białorusi. Odczytano także specjalne przesłanie sekretarz stan Hillary Clinton.

Żona Alesia była wzruszona. Dziękując za nagrodę, mówiła o władzach w Mińsku: - Oni wiedzą, że mamy rację i kiedyś to przyznają.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.