Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu
Ile myśliwców przyleci do Polski?

Zgodnie z zapowiedziami szefa MON Tomasza Siemoniaka do Polski dotrze 12 myśliwców F-16 oraz 300 żołnierzy. Dla porównania Polska ma już 48 maszyn F-16 w dwóch typach: 36 jednomiejscowych i 12 dwumiejscowych. W tym momencie MON nie podaje jaki typ F-16 przyleci do Polski.

Gdzie będą stacjonować?

Według MON nie ma jeszcze decyzji o wyborze bazy, w której stacjonować będą samoloty. Jak mówi nam dyrektor Departamentu Prasowo-Informacyjnego MON kmdr Janusz Walczak: - W ramach ćwiczeń myśliwce mogą stacjonować na różnych lotniskach. Rzecznik Prasowy Dowództwa Generalnego Sił Zbrojnych twierdzi jednak, że "nie zna innej jednostki poza 32. Bazą Lotnictwa Taktycznego w Łasku, która mogłaby przyjąć tego typu maszyny".

Na czym będzie polegać obecność sił powietrznych USA w Polsce?

Według biura informacji MON obecna sytuacja to "rozszerzenie planowanych ćwiczeń lotniczych ? Aviation Detachment ?". Oficjalnie myśliwce z USA wesprą misję patrolową nad Litwą, Łotwą i Estonią. Państwa bałtyckie nie posiadają lotnictwa bojowego, dlatego misję patrolową nad Estonią, Litwą i Łotwą pełnią rotacyjnie samoloty innych państw NATO.

Czy obecność F-16 z USA oznacza, że jest realne zagrożenie bezpieczeństwa naszego kraju? 

Z prośbą o wsparcie wojskowe zwróciły się do Amerykanów polskie władze. - Sytuacja w pobliżu naszych granic nakazuje nam być przygotowanymi i czujnymi, bo wiemy, ze niedaleko od nas dzieją się rzeczy, które mogą mieć bezpośredni wpływ na nasze bezpieczeństwo - powiedział Donald Tusk. Jednak jak podkreślił w poniedziałek: - Obserwując wydarzenia za naszą wschodnią granicą, nie ma zagrożenia dla Polaków i polskich granic.

Jakie jest zatem ich znaczenie?

Szef Pentagonu Chuck Hagel powiedział, że podczas kryzysu związanego z sytuacją na Ukrainie Stany Zjednoczone zwiększą pomoc militarną dla swych sojuszników w NATO, w tym Polski i krajów bałtyckich. Ten gest został odebrany przez polskich polityków jako zapewnienie sojuszników o gotowości obrony naszych granic. - NATO jest najbezpieczniejszym sojuszem w historii, w jakim uczestniczy Polska - ocenił premier.

Kiedy amerykańskie F-16 odlecą z Polski?

Do tej pory amerykańskie jednostki w ramach misji "Aviation Detachment" stacjonowały w Polsce w okresach od dwóch tygodni do miesiąca. W tym wypadku wszystko może zależeć jednak od sytuacji na Ukrainie.

Czym jest F-16?

- To niewątpliwie najbardziej rozpowszechniony wielozadaniowy myśliwiec taktyczny na Zachodzie, używany przez wielu członków NATO, a także na wszystkich kontynentach przez państwa zaprzyjaźnione z USA - wyjaśnia redaktor naczelny "Nowej Techniki Wojskowej" Andrzej Kiński. - Jest w służbie od końca lat 70., ale sukcesywnie modernizowany i dostosowywany do nowych potrzeb, odpowiada wymogom współczesnego pola walki.

Producentem F-16 jest Lockheed Martin (przed 1993 r. samolot był produkowany przez General Dynamics). Samolotu w różnych wersjach używają Stany Zjednoczone (część z nich stacjonuje w Europie) oraz inni członkowie NATO - Belgia,

Dania, Holandia, Norwegia, Portugalia, Grecja i Turcja. F-16 służą też m. in. w Bahrajnie, Egipcie, Izraelu, Jordanii, Singapurze, Tajlandii i na Tajwanie.

Od kiedy F-16 są w Polsce?

Polska wybrała ten typ samolotu w 2002 r. W 2006 r. pierwsze dwa z 48 F-16 zamówionych przez Polskę wylądowały na poznańskich Krzesinach. W Polsce maszyny, zdolne wykonywać misje myśliwskie, rozpoznawcze i bombowe, otrzymały nadaną im w konkursie nazwę Jastrząb. Polskie Siły Powietrzne używają samolotu w wersji C/D Block 52+, jest to najnowocześniejszy wariant F-16 w NATO. Dwie eskadry polskich F-16 stacjonują w Poznaniu, jedna w Łasku (woj. łódzkie).

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.