Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu
- Polska jest bezpieczna - mówił prezydent po spotkaniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego. W rozmowie telefonicznej prezydent USA Barack Obama zapewnił go o pełnych gwarancjach USA i NATO dla Polski. W posiedzeniu obok premiera, najważniejszych ministrów oraz marszałków Sejmu i Senatu uczestniczyli przywódcy wszystkich ugrupowań parlamentarnych.

Kryzys w relacjach Rosji i Ukrainy Komorowski ocenia jako bardzo poważny i groźny dla bezpieczeństwa Europy. Sytuację na Krymie nazwał "pełzającym przejęciem kontroli" i "dramatem Ukrainy". Groźby prezydenta Putina o użyciu siły wobec Ukrainy budzą "obawy na przyszłość". - Nie zgadzamy się na stosowanie militarnej presji wobec Ukrainy i przejęcie kontroli nad Krymem - mówił prezydent.

Powtórzył za premierem Tuskiem, że rolą Polski jest teraz mobilizowanie międzynarodowego sprzeciwu wobec poczynań Rosji. Przypomniał, że Polska domaga się konsultacji NATO na podstawie art. 4 mówiącego o zwołaniu ich w przypadku zagrożenia integralności terytorialnej lub bezpieczeństwa dowolnego członka sojuszu. - Prosiłem ministra Sikorskiego o wyjaśnienie, dlaczego nie złożył naszego wniosku o pilne konsultacje z NATO .

Jak wyjaśnił nam rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski, to nieporozumienie, bo wniosek o zwołanie w tym trybie konsultacji został złożony na poziomie ambasadorów.

Według Polski NATO powinno poświęcić więcej uwagi Ukrainie. Chodzi zapewne o stworzenie planów reagowania, monitorowanie sytuacji na Ukrainie przez struktury dowodzenia oraz zwiększenie "współpracy wspólnoty wywiadowczej".

Bronisław Komorowski zarysował plan presji dyplomatycznej. Chce, by posiedzenie komisji NATO - Ukraina odbyło się w Kijowie. Komisja ta powstała w 1997 r. jako forum dla dyskusji o "pogłębionym partnerstwie" NATO z Ukrainą. Prezydent chce też, by Rada Europejska poparła propozycje USA w sprawie "sankcji politycznych i ekonomicznych" wobec Rosji, by były one "dotkliwe i realne".

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.