Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu
W sobotę 22 lutego

+ Kraków, o godz. 10 w cerkwi przy ul. Wiślnej 11 nabożeństwo za ofiary zamieszek w Kijowie.

+ Kraków, o godz. 12 pod pomnikiem Adama Mickiewicza na Rynku Głównym manifestacja w proteście przeciwko zabijaniu protestujących na Ukrainie.

+ Warszawa, o godz. 12 Teatr Polski zaprasza na Salon Poezji Ukraińskiej. Aktorzy Olena Leonenko i Mariusz Bonaszewski będą czytać wiersze Jurija Andruchowycza, Serhija Żadana, Wasyla Stusa i Wasyla Hołoborodki. Teatr Polski, ul. Karasia 2. Bilety: 8 zł.

+ Maraton pisania listów

Amnesty International zaprasza na Maraton Pisania Listów w obronie pokojowych demonstrantów na Ukrainie. Każdy będzie mógł napisać list i zaprotestować przeciwko przemocy milicji i łamaniu podstawowych praw człowieka na Ukrainie. Adresatem mają być ukraińskie władze. Maratony odbędą się w Warszawie, Krakowie, we Wrocławiu, w Olsztynie, Płocku i wielu innych miastach. Szczegółowa lista na stronie Amnesty.org.pl.

W niedzielę 23 lutego

+ Częstochowa: we wszystkich parafiach archidiecezji częstochowskiej w niedzielę i 2 marca zostanie przeprowadzona zbiórka na pomoc Ukrainie.

+ Warszawa, o godz. 11 msza św. w archikatedrze św. Jana na Starym Mieście w intencji pokoju na Ukrainie i za poległych na Majdanie. Do udziału zachęca wiernych metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz.

+ Warszawa, o godz. 12 wiec solidarności z Ukrainą na pl. Zamkowym. Manifestacja i marsz Traktem Królewskim przed ambasadę Ukrainy w al. Szucha. Organizuje Społeczny Komitet Euromajdan Warszawa.

+ Warszawa, w godz. 14-18.30 czuwanie modlitewne "O pokój na Ukrainie" i adoracja Najświętszego Sakramentu w kościele Najświętszego Zbawiciela na pl. Zbawiciela.

+ Wrocław, w godz. 11.30-13 Marsz Solidarności z Ukrainą. Zbiórka na pl. Nankiera, stamtąd pokojowy marsz na Rynek. W trakcie wiecu będzie można się dowiedzieć, jak najskuteczniej pomóc rannym i represjonowanym w Kijowie i innych miastach Ukrainy.

Organizatorzy proszą o przynoszenie świec i zniczy. Mile widziane ukraińskie, polskie bądź europejskie flagi i plakaty. Wiec współorganizują fundacja Sapere Aude oraz Komitet Wsparcia Ukrainy.

+ Wrocław, o godz. 16 w katedrze greckokatolickiej przy ul. Nankiera 15a polsko-ukraińska msza za ofiary zamieszek.

Apel Episkopatu Polski

W niedzielę 23 lutego we wszystkich kościołach w całej Polsce zostanie odczytany apel Episkopatu. Księża zwrócą się do wiernych z prośbą o gesty solidarności i wsparcie dla narodu ukraińskiego oraz o modlitwy w intencji Ukrainy.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.