Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu
Litewskie ministerstwo środowiska wysłało do Mińska pismo z protestem przeciw budowie elektrowni atomowej pod Grodnem

Białoruś ma zamiar wybudować pierwszą własną elektrownię atomową. Jako miejsce budowy została wybrana placówka znajdująca się w zachodniej części kraju, 20 kilometrów od litewsko-białoruskiej granicy i 55 kilometrów od Wilna. Litewskie ministerstwo środowiska naturalnego przekazało władzom Białorusi oficjalne stanowisko w tej sprawie. Zdaniem Litwinów elektrownia ma być położona blisko uskoków tektonicznych, czyli w miejscu, gdzie może się zdarzyć trzęsienie ziemi. Według litewskich ekspertów narusza to zasady Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.

Zgodnie z międzynarodowym prawem Białoruś powinna konsultować budowę elektrowni z sąsiadami. Jednak ewentualny sprzeciw nie wstrzymuje budowy. Dlatego Czesi mimo protestów Austrii wybudowali elektrownię w Temelinie. Białoruscy eksperci wątpią w to, by Litwinom udało się zablokować budownictwo elektrowni.

- Elektrownia - to polityczny projekt mający poparcie najwyższych władz Białorusi. Tylko brak środków finansowych może spowodować, że ona nie powstanie - powiedział "Gazecie" politolog Walery Karbalewicz.

Elektrownia ma zmniejszyć zależność Białorusi od coraz droższego rosyjskiego gazu. Postawi ją rosyjski Rosatom, Moskwa ma także dać Mińskowi kredyt na jej budowę. W zeszłym tygodniu ambasador Czech na Białorusi oświadczył, że udziałem w przedsięwzięciu zainteresowane są także firmy czeskie.

- Polska Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wciąż konsultuje sprawę z Białorusią. Ale Państwowa Agencja Atomistyki nie ma zastrzeżeń do lokalizacji elektrowni - powiedział nam rzecznik PAA Stanisław Latek.Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.