Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu
23 kwietnia "Wyborcza" stanie się "Gazetą Pisarzy". Wydanie naszej gazety na ten dzień przygotują znakomici literaci, m.in. Wojciech Kuczok, Sylwia Chutnik, Mariusz Szczygieł, Janusz Rudnicki, Jerzy Sosnowski, Magdalena Parys, Zbigniew Mentzel, Andrzej Bart czy Marek Bieńczyk. A w "Wysokich Obcasach" ukażą się teksty m.in. Doroty Masłowskiej, Katarzyny Grocholi i Anny Dziewit-Meller.

Tego dnia Wrocław, tegoroczna Europejska Stolica Kultury, stanie się też Światową Stolicą Książki UNESCO. Z czytelnikami spotka się Jo Nesbo. Rozmowę z autorem bestsellerowych kryminałów znajdziecie także w "Gazecie Pisarzy".

W akcję włączyły się lokalne redakcje "Wyborczej". W kilku miastach odbyły się już spotkania z ważnymi dla regionów autorami (rozmowy z częścią z nich lub ich teksty znajdziecie w lokalnych magazynach 22 kwietnia), ale wiele jeszcze przed nami.

W piątek wydarzenia w pięciu miastach.

O godz. 17 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach rozpocznie się spotkanie z Arturem Włodarskim. Wieloletni dziennikarz "Wyborczej", laureat dwóch nagród Grand Press i współautor książki "Gen ciekawości" zdradzi, nad jaką książką pracuje.

Hitowo zapowiada się wieczór w poznańskiej Bibliotece Raczyńskich, gdzie czworo autorów kryminałów związanych ze stolicą Wielkopolski postara się nakreślić "Kryminalną mapę Poznania". To Joanna Jodełka, autorka m.in. nagrodzonej Wielkim Kalibrem "Polichromii", Joanna Opiat-Bojarska ("Gra pozorów"), Ryszard Ćwirlej znany z serii kryminałów milicyjnych oraz Piotr Bojarski, autor kryminałów retro i "Ściemy" nominowanej do nagrody Angelusa. Początek o godz. 18.

O tej samej godzinie w krakowskim Chederze rozpocznie się dyskusja z udziałem Kai Puto i Ziemowita Szczerka, reporterów i publicystów. Teza wyjściowa: "Polska jako źródło cierpień".

Opole i Wrocław podzielą się poetą, pisarzem i felietonistą Marcinem Kurkiem, laureatem m.in. Nagrody im. Kościelskich z 2010 r. za poemat "Oleander". Kurek, zapalony kucharz, jest znany czytelnikom wrocławskiej "Wyborczej" z felietonów kulinarnych. Właśnie jedzenia dotyczyć będzie poniedziałkowe spotkanie w Księgarni Hiszpańskiej we Wrocławiu (godz. 17). Opolanie zaś chcą przypomnieć, że Kurek przyjechał do Wrocławia po liceum w Opolu. Spotkanie w piątek o godz. 17 w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

W poniedziałek w południe w redakcji "Wyborczej" w Zielonej Górze z licealistami spotka się Krzysztof Koziołek, nowosolanin, autor kryminałów i twórca wydawnictwa Manufaktura Tekstów. Książki promuje nietypowo - pokazuje się w płaszczu z uszytych okładek.

Serię spotkań zamknie wieczór z eseistą, tłumaczem i krytykiem Michałem Tabaczyńskim o godz. 18 w bydgoskim MCK. Tabaczyński, redaktor naczelny "Bydgoskiego Informatora Kulturalnego" opowie m.in. o książkach swojego życia.

Spotkania są organizowane na zamówienie i z inspiracji Organizatorów Europejskiej Stolicy Kultury i Światowej Stolicy Książki UNESCO 2016.

Relacje ze spotkań na wyborcza.pl/GazetaPisarzy

Filmy, seriale, płyty, koncerty, książki, spektakle, wystawy, komiksy.
Przez cały dzień i cały tydzień.
Dołącz do nas na Facebooku.Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.