Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu
Niedźwiedź brunatny to największy polski drapieżnik będący pod ochroną. Jest rzadkim gościem lasów Nadleśnictwa Stary Sącz. Dwa lata temu widziany był w bliskim sąsiedztwie leśnych ostoi, kiedy zaglądał do pobliskich pasiek.



Spotkanie z niedźwiedziem może być bardzo niebezpieczne. Leśnicy radzą, jak zachować się w takim przypadku i czego unikać:

Należy oddalić się w sposób cichy i spokojny (nie należy uciekać, aby niedźwiedź nie potraktował cię jak zdobyczy! Nie wolno także wchodzić na drzewo - niedźwiedź wyjdzie znacznie szybciej). Szczególnie ostrożnie należy się wycofać, jeśli natrafimy na młode niedźwiadki - matka, która stanie w ich obronie, może być bardzo niebezpieczna. Nie wolno karmić niedźwiedzi ani zostawiać resztek jedzenia, opakowań, które mogą je zainteresować, ponieważ niedźwiedzie są szczególnie niebezpieczne podczas żerowania.

Nie wolno zbliżać się do niedźwiedzia np. w celu wykonania zdjęcia czy sfilmowania go. Może gwałtownie zareagować na błysk flesza lub ostre oświetlenie latarką. Jeśli już spotkasz niedźwiedzia na swojej drodze, delikatnie zrzuć torebkę czy plecak, ponieważ może się nim zainteresować. Nie wykonuj gwałtownych ruchów i kontroluj jego zachowanie. Jeśli niedźwiedź cię obserwuje, nawet się nie ruszaj! Później powoli się wycofuj. Jeżeli jesteś z dziećmi, bacznie zwracaj uwagę na ich zachowanie. Jeśli jednak niedźwiedź nie straci zainteresowania tobą, delikatnie połóż się na ziemi, podkurcz nogi, osłoń rękoma szyję i twarz - w większości przypadków niedźwiedź zostawi cię w spokoju - w najgorszym razie powinien najwyżej podrapać.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.