Najbardziej rozchwytywaną inżynier z Doliny Krzemowej trudno jest złapać na rozmowę. Kalendarz ma wypełniony po brzegi na następne parę miesięcy. Ale jak na inżyniera przystało, na brak czasu proponuje optymalne rozwiązania. Można na przykład złapać ją w przerwach pomiędzy warsztatami dla studentów projektowania na Uniwersytecie Stanforda. Albo pogadać chwilę w pociągu, którym dojeżdża do pracy w Palo Alto, światowej Mekce start-upów.

Barbara Beskind nie lubi tracić czasu, ma 91 lat i bez kijków nie rusza się z domu.

W IDEO, firmie, która zasłynęła z tego, że zaprojektowała pierwszą mysz dla Apple'a, a ostatnio też z tego, że zatrudniła Beskind, o popularność nie jest łatwo. Jasny hangar przerobiony na designerskie biuro wypełnia tyle typów ego, że aż buzuje. Ale gdy Beskind pojawia się w firmie w jasnych spodniach w kant i kolorowej bluzce, sekretariat wysyła maila do wszystkich pracowników: "Już jest".

Dwa lata temu razem z koleżanką zabijała czas, oglądając talk-show, w którym David Kelley, współzałożyciel IDEO, opowiadał o konkursie dla studentów wzornictwa na najlepszy projekt uwzględniający potrzeby starszych ludzi.

Co zrobić, by ręce trzęsące się przez chorobę Parkinsona mogły korzystać z tabletu? Jak zaprojektować bankomat, żeby łatwo skorzystał z niego zarówno dwudziesto-, jak i stulatek? Czy dałoby się wypuścić na rynek coś w rodzaju poduszki samochodowej tylko przyczepionej do bioder - otwierałaby się w razie upadku? Jak zaprojektować elegancką torebkę, aby osobie chodzącej o kulach nie zakłócała równowagi? Czy kule mogą być eleganckie? A ekstrawaganckie?

Beskind postanowiła wysłać Kelly'emu CV. Koleżanka postukała się w głowę. - Nigdy ci nie odpowiedzą - rzuciła. Ale Beskind dostała odpowiedź po tygodniu. Zatrudnili ją po pierwszym spotkaniu.

Czym zajmuje się Barbara Beskind? Jaka była jej droga do Doliny Krzemowej - czytaj jutro w "Nauce Ekstra"

Znajdziesz nas na Twitterze, Google+ i Instagramie
Jesteśmy też na Facebooku. Dołącz do nas i dziel się opiniami.
Czekamy na Wasze listy: listy@wyborcza.pl