Na coś takiego onkologia czekała od lat. Precyzyjna broń o zdumiewającej skuteczności, która zabija komórki nowotworowe i nie szkodzi zdrowym tkankom. O rewolucyjnej metodzie opracowanej przez polskich naukowców czytaj w piątek w ?Gazecie Wyborczej?

Tkwi w naszych genach i dąży do nieśmiertelności. Jak niewidzialny syjamski brat i zarazem śmiertelny wróg. Rak coraz częściej będzie nas uśmiercał.

Nowotwory złośliwe są drugą - po chorobach krążenia - najczęstszą przyczyną śmierci w Polsce. "Walka z nimi to jak zmaganie z równorzędnym gatunkiem, nawet lepiej wprawionym w bojach o przetrwanie" - pisze Siddhartha Mukherjee, autor bestsellerowego "Cesarza wszech chorób" (wyd. Czarne, 2013 r).

Zaawansowane nowotwory trzustki, wątroby, żołądka, niedrobno-komórkowego raka płuc lub pęcherza - tu wciąż bywamy bezradni. Sięgamy po leki sprzed pół wieku. Widać to w szpitalach. Chudzi, łysi, przygarbieni chorzy - ofiary trucizn, które prócz komórek nowotworowych zabijają ich samych. Zwłaszcza cytostatyki.

- Są tak toksyczne, że podając je, ryzykujemy zatruciem całego organizmu pacjenta - mówi prof. Tomasz Ciach z Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej.

Jego wynalazek może to zmienić. Mowa o nanocząsteczkach polisacharydowych, mikrokapsułkach nieco mniejszych od wirusów, które wraz z toksycznym lekiem docierają do komórek rakowych niczym pociski samosterujące i niszczą je. Precyzyjnie i bez szkody dla zdrowych tkanek, jak wykazały eksperymenty na myszach. Ich skuteczność jest zdumiewająca.

- Ograniczenie toksycznego działania leków? To by była rewelacja - mówi Renata Duchnowska, onkolog z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.

- Nie lubię słowa przełom, często nadużywanego w onkologii - mówi prof. Jacek Jassem, prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego. - Ale bez dwóch zdań, jest to niezwykle obiecująca metoda.

Prof. Ciach nie chce sprzedać patentu za granicę. Marzy, by zbudować fabrykę w Polsce - tu produkować leki, tu dać pracę studentom i tu leczyć ludzi. Ale skąd wziąć na to pieniądze?

O przełomowej metodzie walki z nowotworami czytaj w piątek w "Gazecie Wyborczej" na stronach "Nauki Ekstra". Cukrem w raka! Przełomowe odkrycie polskiego naukowca