Trik na pociąg:

Przewozy Regionalne oferują kontyngent tanich biletów kolejowych w kilku przedziałach cenowych. Ceny biletów zaczynają się od 1 zł (dla studentów od 49 groszy).

Nie kupuj biletów na całą podróż. System do zakupu biletów w Przewozach Regionalnych nie wyświetla nam promocyjnych cen w przypadku łączonej podróży. Jeśli na jednym bilecie chcemy pojechać z Warszawy z przesiadką w Krakowie i dalej np. do stacji Brzesko Okocim, to w sumie zapłacimy 55,6 zł (bilet normalny za pociąg InterRegio z Warszawy do Krakowa i za pociąg Regio z Krakowa do Brzeska). Ale jeśli kupimy najpierw bilet na pociąg InterRegio - dajmy na to za 29 zł - w relacji Warszawa - Kraków (znaleźliśmy taki w środku tygodnia na za tydzień), a później oddzielny bilet na pociąg Regio w relacji Kraków - Brzesko, to zapłacimy w sumie 42,5 zł. Bilet w relacji Kraków - Brzesko kosztuje bowiem 13,5 zł.

Jeśli ktoś z tego połączenia chce wycisnąć jeszcze większe oszczędności, to może z Krakowa do Brzeska wziąć bus (Szwagropol) za... 8 zł.

Trik na autobus.

Uważaj na infolinię. Łatwo tutaj się wpakować w kanał pt. bilet za złotówkę, informacja za 20 zł. Telefoniczne informacje przewoźników autokarowych są często bardzo drogie. Przykładowo połączenie z informacją PKS Bydgoszcz kosztuje 2,58 zł za minutę. PolskiBus.com za połączenie ze swoim biurem obsługi klienta życzy sobie aż 3,69 zł.

Trik na samolot.

Latanie wcale nie musi być dużo droższą alternatywą niż jazda pociągiem, zwłaszcza porównując z cenami w pociągach wyższej kategorii i w I klasie.

Weźmy pod lupę jedno z bardziej popularnych połączeń: Warszawa - Kraków. Bilet w pociągu EIC w II klasie kosztuje 127 zł, a w pierwszej 165 zł.

Dla porównania - bilet lotniczy w LOT kosztuje 147 zł w jedną stronę (to niezła promocja, zazwyczaj jest drożej, choć bywa i trochę taniej). Lot trwa niespełna godzinę, choć oczywiście trzeba doliczyć czas dojazdu do i z lotniska.

Więcej trików w czwartkowej "Gazecie Wyborczej", w "Pieniądzach Ekstra".