W połowie października obserwatorów nieba czeka nie lada gratka w postaci jasnej komety. Być może będzie ona widoczna nawet nieuzbrojonym okiem na polskim niebie. Czy ją zobaczymy?
Polscy eksperci z dziedziny sztucznej inteligencji protestują przeciwko sytuacji w IDEAS NCBR. Domagają się uzasadnienia wyboru nowego prezesa tej jednostki.
Aż 55 proc. łódzkich uczniów nie chodzi na lekcje religii - wynika z najnowszego raportu UMŁ. Zainteresowanie zajęciami maleje z roku na rok.
- Jak ktoś biega z karabinem po mieście, strzela na oślep i kogoś zabije, to nie mówimy, że potrącił kogoś śmiertelnie ołowiem. Tylko, że wiedział, co robi, że zabił. Tak samo powinno być w przypadku szaleńczej jazdy po mieście i spowodowaniu...
- Decyzja o umorzeniu śledztwa jest w pełni zasadna - uznał Sąd Okręgowy w Kielcach, przychylając się do decyzji prokuratury, która w śmierci 41-letniej Marioli G nie dopatrzyła się błędu medycznego personelu Szpitala św. Aleksandra.
70 kolorowych portretów włoskiej premier zdobi lokal w porcie Shëngjin na północy Albanii, gdzie Włochy budują jeden z ośrodków dla migrantów. Właścicielem restauracji jest przyjaciel premiera Albanii.
Andrzej Hawranek, działacz Platformy Obywatelskiej przegrał konkurs na dyrektora Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie. Wojewoda Krzysztof Klęczar uważa, że wyniki konkursu nie są wiążące i upiera się, żeby to właśnie Hawranek...
Co najmniej cztery zgromadzenia zaplanowano w kontrze do kolejnego Marszu Równości jaki jest organizowany w podlaskiej stolicy. Marsz poprzedzą warsztaty poświęcone malowaniu transparentów w Galerii Arsenał.
Rosja w przyszłym roku planuje mocny, bo o 27 proc. wzrost wydatków na armię - zapowiada agencja Bloomberg. Na Kremlu zrozumieli, że wojna nie skończy się szybko.
- Można zrobić jeden budynek muzealny, lecz nie jesteśmy w stanie zachować całej stoczni z infrastrukturą jako obiektu muzealnego - twierdzi dr Marcin Westphal, historyk, zastępca dyrektora Narodowego Muzeum Morskiego, z którym rozmawiamy o Młodym...
Fala powodziowa na Odrze w piątek (27 września) wpłynie na zachodniopomorski odcinek rzeki. Czy region się obroni? Jak można oszacować ryzyko zalania konkretnego terenu?
88-letni były bokser Iwao Hakamada czekał na egzekucję najdłużej na świecie. Został skazany za cztery morderstwa z 1966 roku. W czwartek sąd uznał, że jest niewinny.
Nauczanie religii w szkołach i przedszkolach publicznych nie ma właściwej podstawy prawnej, a finansowanie wynagrodzeń katechetów w obecnej formie może być naruszeniem prawa - twierdzi Fundacja Wolność od Religii.
Wody Polskie i władze Nysy spierają się o to, co spowodowało zalanie miasta przez powódź. Czy mogło to mieć związek z rzekomo błędnymi decyzjami wypuszczania wody ze sztucznego Jeziora Nyskiego.
Po co? Szukają jedzenia.
Można dyskutować o progu punktowym potrzebnym, by zdać maturę. Można dyskutować o wprowadzeniu go na rozszerzeniu. Jedna rzecz nie podlega dyskusji. Na blisko pół roku przed egzaminem maturzyści powinni wiedzieć, na czym stoją. A nie wiedzą. Matura...
Borowiakowie odnowili w Poznaniu kilka zabytkowych kamienic. Prezydent Jaśkowiak najpierw nagrodził ich za ratowanie zdegradowanych terenów, teraz oskarża. Sięgamy do dokumentów, by zrozumieć, co się wydarzyło.
Składkę przedsiębiorców należy "uzdrowić", ale nie w ten sposób, by poseł-biznesmen-doradca zamiast oddać zaledwie 1,3 proc. z zarobionego miliona złotych, oddał 0,8 proc. swojego zarobku - czyli dziesiątą część tego, co oddadzą pozostali - pisze dr...
- Pani może sobie kupić gaz pieprzowy, my na służbie - nie. Tu żadnej nie ma logiki - mówi Artur, ratownik medyczny zaatakowany przez rodzinę pacjenta. Po miesiącu na zwolnieniu lekarskim wrócił do pracy.
Dodatkowe funkcje budynków dworcowych to coraz częstsza koncepcja, za którą stoi nie tylko chęć uatrakcyjnienia kolejowych gmachów, ale również pragmatyka.
Łeba od wielu lat jest wykluczona z komunikacji kolejowej. Pociągi jeżdżą tu tylko w wakacje, choć liczne ośrodki rehabilitacyjne czy Słowiński Park Narodowy co roku przyciągają setki tysięcy kuracjuszy i turystów.
Przez ostatnie ponad 20 lat problemem polskiej kolei nie był wcale brak pieniędzy, tylko ich złe wydawanie. Ale da się inaczej.
Jeżdżę koleją po Krakowie i przecieram oczy ze zdumienia. Z Bronowic na Zabłocie 15 minut, z Grzegórzek na lotnisko 24 minuty. Zdarzają się też problemy, ale jest na nie rada: - Proszę sobie ściągnąć aplikację "Sprawny peron" - słyszę.
Pisząc o stanie kolei na Podlasiu, można załamywać ręce: najmniejsza liczba zelektryfikowanych linii, stary tabor, a co za tym idzie spadek zainteresowania pasażerów. Nowe władze wojewódzkie dostrzegają problemy i zapowiadają pilne inwestycje.
Pasażerowie kolei regionalnych na Pomorzu Zachodnim od lat mają pewność, że dotrą do celu podróży nowoczesnym, bezpiecznym, klimatyzowanym pociągiem.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.