Brukselski szczyt UE - po myśli premiera Wielkiej Brytanii - wstrzymał się od rozmów o odraczaniu rozwodu, by zwiększyć presję na Izbę Gmin. Werdykt nadejdzie już w tę sobotę, kiedy brytyjski parlament będzie głosował nad umową brexitową.
Rząd Johnsona nie dysponuje większością w Izbie Gmin. "The Guardian" policzył, że choć klub Partii Konserwatywnej ma obecnie 288 mandatów, to tak naprawdę Johnson ma sprawie brexitu zagwarantowane głosy zaledwie 259 parlamentarzystów swojej partii.
Premier Boris Johnson ogłosił, że sfinalizował projekt ugody brexitowej z UE. Jednak ani w Londynie, ani w Brukseli nie ma żadnej pewności, czy zgodzi się na nią Izba Gmin. Dziś wieczorem szczyt UE zdecyduje, co dalej.
Boris Johnson pół miesiąca przed wyjściem Brytyjczyków z UE zaczął mocno ustępować Brukseli. Ale czy nie zerwie kompromisu? Czy zdoła go przepchnąć przez Izbę Gmin? I czy obędzie się bez odroczenia rozwodu?
W Londynie trwają kalkulacje, czy Boris Johnson będzie w stanie przepchnąć swoją wersję umowy przez Izbę Gmin. Ale by to się stało, musi dojść do porozumienia z UE - a rozmowy w Brukseli idą bardzo powoli.
W Niemczech bogaci się bogacą, a biedni biednieją, w USA amerykańscy żołnierze zarzucają Trumpowi zdradę, zaś Google cierpi najwyraźniej na klimatyczną schizofrenię. Tadeusz Bara-Słupski przegląda światową prasę.
Dokładnie pamiętam, kiedy po raz pierwszy poczułem psychologiczną zmianę w Brytyjczykach spowodowaną przez brexit, jeszcze zanim w ogóle zaczęto kampanię przed referendum.
Po trzech godzinach rozmów szefowie rządów w Dublinie i Londynie zaskoczyli całą Europę, ogłaszając, że "widzą ścieżkę do możliwego porozumienia w sprawie brexitu", którego kształt ma być gotowy jeszcze przed przyszłotygodniowym szczytem Rady...
Minister ds. bezpieczeństwa zagroził Europejczykom, że jeśli w porę nie złożą stosownego wniosku o prawo pozostania na Wyspach po brexicie, zostaną deportowani. Większość Polaków jeszcze wniosku nie złożyła.
Wszystkie media w Wielkiej Brytanii cytowały wczoraj w nagłówkach ostrą wypowiedź przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska, który na Twitterze wprost oskarżył premiera Zjednoczonego Królestwa, że dąży do brexitu bez umowy.
BREXIT Z BLISKA. Błędy, nieścisłości i wewnętrzne sprzeczności - tak Unia Europejska ocenia ostatnią propozycję Londynu ws. brexitu.
BREXIT Z BLISKA. Badania przeprowadzone na zlecenie organizacji Best for Britain i People's Vote wskazują, że gdyby referendum brexitowe odbyło się dziś, zwolennicy wyjścia z UE przegraliby przytłaczającą większością głosów.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.