Książki
O tym, że podpisała umowę z wydawnictwem, powiedziała rodzicom trzy miesiące później. Mama się popłakała, ojciec trzy dni dochodził do siebie.
Wiadomości z Wrocławia
Po czterech miesiącach od podpisania porozumienia ws. kopalni Turów część ustaleń już weszła w życie. Kończy się też budowa podziemnej ściany, która ma chronić przed spływaniem do odkrywki czeską wodę. Ostatnie pomiary jej poziomu nie były...
Mieszkańcy Wrocławia chcą ochronić kompleks Stadionu Olimpijskiego przed zakusami deweloperów. Wnieśli więc do rady miejskiej obywatelski projekt dotyczący zmiany planu zagospodarowania przestrzennego.
Działacz skrajnej prawicy Jacek M. przegrywa ostatnio procesy, wobec tego apeluje o interwencję prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry.
Wielokrotnie pytałam na Podlasiu pograniczników, jak się z tym czują, gdy od miesięcy przepychają dzieci przez zasieki graniczne, a 100 km dalej ich koledzy takim dzieciom pomagają. Zawsze na to milczą - mówi prof. UWr Urszula Glensk, pomagająca...
We Wrocławiu zatrzymały się w większości wykształcone kobiety, które po zakończeniu wojny w Ukrainie chcą wrócić do domu - to niektóre wnioski z raportu na temat uchodźców, który współtworzyło miasto.
Sąd okręgowy uniewinnił antyaborcyjnego aktywistę, który na Jarmarku Bożonarodzeniowym w Rynku we Wrocławiu prezentował zdjęcia martwych, zakrwawionych płodów. - Wyrok jest zaskakujący - nie ukrywa prawnik Bartłomiej Ciążyński, który złożył do RPO...
Andrzej część wypłaty co miesiąc przesyłał rodzicom w Ukrainie. W maju jej nie dostał, bo na jego zakład nałożono antyrosyjskie sankcje. I choć firma jest międzynarodowa, to tylko polskie MSWiA dopatrzyło się jej powiązań z Rosją.
- Tutaj dzieje się historia, więc zapamiętajcie ten dzień - mówiła na rynku w Miliczu posłanka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. W niedzielę przez tę liczącą 10 tys. osób miejscowość przeszedł pierwszy Marsz Równości. To najmniejsze miasto w Polsce, w...
Prawie od trzech miesięcy pracownicy firmy Aliaxis Poland pomagają grupie kilkudziesięciu osób, które wyjechały z Ukrainy. - I będziemy to robić tak długo, jak długo będzie taka potrzeba - zapewniają.
1 czerwca ukaże się "Empuzjon", pierwsza powieść Olgi Tokarczuk po otrzymaniu Nagrody Nobla. Dzień po premierze pisarka spotka się z czytelnikami w Hali Stulecia we Wrocławiu.
44-letni pan Roman pod koniec kwietnia uciekł z okupowanego przez Rosjan Chersonia. We Wrocławiu jest jednak niemal uwięziony w czterech ścianach, bo nie udało mu się zabrać wózka inwalidzkiego, na którym się porusza.
- Nadal w naszych lasach są ludzie, nadal są tam matki z malutkimi dziećmi. A moi mieszkańcy są ścigani za pomaganie im - mówił w emocjonalnym wystąpieniu podczas Samorządowego Okrągłego Stołu we Wrocławiu Marek Nazarko, burmistrz Michałowa.
Choć sądy nie miały wątpliwości, że w rocznicę rzezi wołyńskiej podczas manifestacji, na której czele stał Jacek Międlar, padały nienawistne hasła, to prokuratura drugi raz umorzyła dochodzenie w tej sprawie. A miasto Wrocław po raz drugi złoży...
Polska wysłała do Sądu Unii Europejskiej skargę w związku z potrącaniem przez Komisję Europejską z unijnych dotacji kary za niedostosowanie się do orzeczenia TSUE ws. kopalni Turów.
- Miejsce jak z planu filmowego Wesa Andersona - zachwycają się przyjezdni Sokołowskiem, w którym Olga Tokarczuk osadziła akcję swojej nowej powieści "Empuzjon". Witajcie w "śląskim Davos" ze wszystkimi polskimi problemami.
Wrocławianie Arkadiusz Podniesiński i Maciej Nastaga jako pierwsi wolontariusze z zagranicy dowieźli pomoc humanitarną do Czarnobyla i okolic. Mieszkańcy czekali na nią ponad 40 dni.
Na otwarciu drogi czy urzędu kropidło bywa tak ważne jak nożyczki do przecięcia wstęgi. W Polsce święci się też włazy do studzienek, oborę, McDonalda, supermarkety i superkomputer
- Kijów jest teraz jak dobrze zabezpieczona twierdza - mówią wrocławianie, którzy najpierw ewakuowali do Polski łącznie ponad 300 uchodźców, a teraz dowieźli do stolicy Ukrainy pomoc humanitarną.
Jednego dnia pani Ludmiła gościła mnie u siebie w Odessie, a następnego zabrała zestaw do robienia na drutach, swoje trzy psy, zamknęła drzwi domu, do którego może nigdy nie wróci. I musiała przejechać ze mną, obcym człowiekiem, tysiąc kilometrów -...
Organizacje pozarządowe alarmują, że o przyszłości uchodźców w Polsce trzeba myśleć już teraz. Przygotowały więc poradnik dotyczący tego, jak ich przyjmować i integrować.
- Pamiętajcie, że ci ludzie Ukrainy nie przyjechali tutaj, żeby wam przeszkadzać, dokuczać, rozwalać życie. Zrobili to, bo nie mieli dokąd uciec. Bo stracili wszystko, a czasem wszystkich. Proszę, bądźcie dla nas wyrozumiali - mówi Kateryna Babkina,...
Od poniedziałku z Wrocławia do granicy z Niemcami kursują dodatkowe pociągi Kolei Dolnośląskich dla uchodźców z Ukrainy, którzy chcą dostać się na Zachód. - Poczekamy dwa tygodnie i wracamy do domu - ma nadzieję Nadia, która jedzie do znajomych do...
Przez dworzec we Wrocławiu przewija się w ciągu doby nawet kilka tysięcy uchodźców z Ukrainy. Oksana z Charkowa ma ze sobą w torbie tylko dokumenty, trochę ciuchów i laptop, żeby móc zdalnie pracować, gdziekolwiek się zatrzyma.
W dawnej zajezdni Dąbie przy ul. Tramwajowej przez całą dobę działa największy we Wrocławiu magazyn z darami dla uchodźców z Ukrainy. Mogą przyjść i wziąć wszystko, co potrzebne. - Ludzie stają nad tymi pudłami i płaczą - mówi Iryna, ukraińska...
- W szkoleniach obronnych biorą udział zwykli ludzie. W 2014 roku to właśnie tacy Ukraińcy rozpoczęli walkę o suwerenność. Czują się i są Europejczykami. Udowadniają to od ośmiu lat, płacąc życiem - mówi Iryna Jurczak, Ukrainka mieszkająca we...
Po tym, jak w "Wyborczej" opisaliśmy kłopoty wrocławianki Agaty Bagrowskiej, która od miesięcy bezskutecznie szuka mieszkań dla dwóch afgańskich rodzin, zaczęli zgłaszać się chętni na wynajęcie im lokum.
Wokół kopalni Turów niosą się dwa przeciwstawne głosy: rozżalenia i ulgi. Zależą od tego, po której stronie granicy staniemy.
Czeski Greenpeace uważa, że podpisana z Polską umowa w sprawie kopalni Turów nie chroni w wystarczającym stopniu czeskich interesów. Zapowiada złożenie skargi do Komisji Europejskiej na własny rząd.
Kopalnia Turów nie może zbliżyć się do czeskiej granicy, dopóki nie powstaną zabezpieczenia, musi działać podziemna ściana chroniąca wodę, a umowę można wypowiedzieć po pięciu latach - takie są założenia polsko-czeskiego porozumienia.
Rząd w Pradze jest pod ostrzałem krytyki za umowę ws. kopalni Turów. Czeskie organizacje ekologiczne mówią o "skandalu", poprzedni rządzący o "ustąpieniu Polsce", a mieszkaniec pogranicza z Polską o "kiepskim żarcie".
News from Poland
On Thursday, the leaders of Poland and the Czech Republic signed an agreement seeking to end a protracted dispute over an open pit coal mine in Turów near the Czech and German border. Already facing over EUR 68 mln in EU fines, Poland committed...
Premier Mateusz Morawiecki poinformował w piątek, że skarga Republiki Czeskiej ws. kopalni Turów została wycofana z Trybunału Sprawiedliwości UE.
Po podpisaniu w czwartek, 3 lutego w Pradze polsko-czeskiego porozumienia premier Mateusz Morawiecki pojechał z wizytą do kopalni PGE Turów. - Żaden sędzia z Luksemburga, żaden brukselski urzędnik nie może nam dyktować warunków tego, jak mamy się...
Polsko-czeska umowa ws. kopalni Turów została podpisana. - Jestem przekonany, że w bardzo krótkim czasie, dziś lub jutro, Republika Czeska wycofa swoją skargę z TSUE - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Warunkiem jest jednak przelew środków...
Polscy i czescy negocjatorzy uzgodnili treść porozumienia ws. kopalni Turów - podała nieoficjalnie Polska Agencja Prasowa. Rzecznik rządu Piotr Muller tonuje jednak nastroje.
Tocząca się przed TSUE sprawa polsko-czeskiego sporu o kopalnię PGE Turów zbliża się ku końcowi. W czwartek 3 lutego opinię ma wydać rzecznik generalny trybunału.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie przychylił się do skargi organizacji ekologicznych, że decyzja środowiskowa dla kopalni Turów nie powinna dostać rygoru natychmiastowej wykonalności.
Wrocław od 30 lat gra z WOŚP. - Na pierwsze licytacje ludzie oddawali dosłownie wszystko, co mieli. Mówili "Co mam, to przyniosłem", a my patrzyliśmy w te roześmiane oczy i nie wiedzieliśmy, co robić - wspomina Mirosław "Klekot" Walczak, pierwszy...
Klimat i Środowisko
- Góry Kadam w Ugandzie stają się coraz popularniejsze wśród turystów. Pytanie, czy uda się wyprzedzić bezrefleksyjną ekspansję i przekonać miejscowych do turystyki zrównoważonej, etycznej - zastanawia się Bartek Zobek.
Copyright © Agora SA