- Wielu uważało, że nie będzie potrafiło wytłumaczyć swoim wyborcom, że głosowali za projektem liberalizującym aborcję - mówi jeden z posłów
Nie tylko ludzie zdymisjonowanego ministra Jackiewicza zarabiają w spółkach kontrolowanych przez rząd PiS.
Klub Parlamentarny PiS obraduje na wyjazdowym posiedzeniu w podwarszawskiej Jachrance. Spotkanie jest zamknięte dla mediów. Według naszych informacji prezes PiS Jarosław Kaczyński przemawiał godzinę. Co mówił?
Szef gabinetu politycznego MON i rzecznik ministra obrony narodowej Bartłomiej Misiewicz został zawieszony po publikacji "Newsweeka". Według tygodnika proponował radnym PO w Bełchatowie koalicję z PiS w zamian za zatrudnienie w państwowej spółce.
Bartłomiej Litwińczuk, bliski współpracownik ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, wszedł do zarządu spółki PZU Życie SA - ustaliła "Wyborcza". Litwińczuk zasiada już w radach nadzorczych czterech innych spółek skarbu państwa.
Minister skarbu Dawid Jackiewicz jako pierwszy musiał opuścić rząd "dobrej zmiany". Przegrał walkę o wpływy z wicepremierem Mateuszem Morawieckim i zapłacił za promowanie znajomych w państwowych firmach Prezesowi Kaczyńskiemu ktoś podesłał listę...
Komisja ds. Amber Gold ponad 50 dni od powstania powołała ekspertów, odrzuciła pierwszy wniosek o przesłuchanie. I ciągle czeka na dokumenty.
Dymisja Dawida Jackiewicza jest przesądzona. Stanowisko ministra skarbu może stracić nawet dziś - dowiedziała się nieoficjalnie "Wyborcza". To kara za brak nadzoru nad nominacjami w spółkach skarbu państwa i zbyt dużą w nich obecność znajomych...
Dymisja ministra skarbu Dawida Jackiewicza jest przesądzona - dowiedzieliśmy się nieoficjalnie. Za brak nadzoru nad nominacjami w spółkach skarbu państwa i zbyt dużą w nich obecność znajomych ministra.
Rada polityczna PiS wybrała wiceprezesów partii. Do tego grona dołączyli zgłoszeni przez Jarosława Kaczyńskiego Mariusz Błaszczak i Joachim Brudziński.
Rada polityczna PiS wybierze wiceprezesów partii. Czy będzie wśród nich Mateusz Morawiecki?
Sejmowa komisja śledcza będzie pracować dwa lata, a nie pół roku, jak chciał poseł PO Krzysztof Brejza. Raport z prac komisji ma być przed wyborami do samorządu w 2018 r.
- Sposób zarządzania Sejmem oddaje to, jak PiS zarządza państwem: na rympał, nikogo nie słuchając, dzieląc Polaków - mówił wczoraj lider Nowoczesnej Ryszard Petru podczas debaty nad odwołaniem marszałka Sejmu.
Rząd PiS chce, by wojewódzkie rady dialogu społecznego przeszły w zarząd wojewodów. Mimo że 14 miesięcy wcześniej głosami PiS Sejm oddał je we władanie marszałkom województw.
PiS szykuje na jesień rozprawę z Platformą Obywatelską. Mają ją pogrążyć komisja śledcza ds. Amber Gold, odtajnienie dokumentów w sprawie Smoleńska i śledztwa dotyczące czołowych polityków PO.
PiS przygotowuje na jesień nowe otwarcie. Jednym z rozważanych scenariuszy jest rekonstrukcja rządu.
- Bo jest wiele sygnałów, że działalność samorządów będzie przez rząd ograniczana - mówi Dariusz Klimczak, wicemarszałek województwa łódzkiego.
Rząd sięga po samorządy. Nowelizując ustawę o regionalnych izbach obrachunkowych, zwiększa uprawnienia kontrolerów i daje sobie możliwość bezpośredniej ingerencji w działania samorządów
Nieudana próba odwołania prezesa TVP Jacka Kurskiego to efekt ostrego sporu w PiS o TVP. O to, kto na Woronicza będzie robił programy i kto na nich zarobi. To bitwa między środowiskami Tomasza Sakiewicza i braci Karnowskich.
Zmniejsza rolę prezydenta, przywraca uprawnienia RPO. Nadal jednak nie ma mowy o publikacji wyroku TK z 9 marca i zaprzysiężeniu trzech sędziów wybranych prawidłowo przez poprzedni Sejm.
PiS zgłasza w Senacie poprawki do swojej ustawy o TK. Ale nie dotyczą publikacji wyroku z 9 marca ani zaprzysiężenia trzech sędziów przez prezydenta Andrzeja Dudę.
- Odnoszę wrażenie, że gra na szachownicy paraliżowania Trybunału Konstytucyjnego jest rozpisana na wiele kolejek naprzód - rozmowa z dr. Adamem Bodnarem, rzecznikiem praw obywatelskich
"Wzywam Senat, by zapobiegł złej ustawie" - pisze do senatorów komisarz praw człowieka Rady Europy Nils Muiżnieks.
- Wzywam Senat, by zapobiegł złej ustawie i zapewnił, że zasady prawa będą w Polsce w pełni respektowane - pisze do senatorów komisarz praw człowieka Rady Europy Nils Muiżnieks.
PiS przepchnął wczoraj ustawę o Trybunale Konstytucyjnym. Odrzucił poprawki opozycji i apele środowisk prawniczych o wstrzymanie prac nad niekonstytucyjną ustawą.
"Nowa ustawa PiS o Trybunale Konstytucyjnym pogłębi kryzys poprzez swą jawną niezgodność z konstytucją" - piszą w oświadczeniu eksperci Fundacji Batorego. Opozycja już zapowiada, że ustawę zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego.
Program informacyjny TVP wspiął się na wyżyny manipulacji. Nie zauważył roli Lecha Wałęsy, Bronisława Geremka ani podpisu Aleksandra Kwaśniewskiego pod ustawą upoważniającą go do ratyfikacji traktatu północnoatlantyckiego. Zauważył rolę Krzysztofa...
PiS ekspresem przepycha przez Sejm ustawę o Trybunale Konstytucyjnym. - Chcą zdążyć przed szczytem, by prezydentowi USA powiedzieć, że załatwili sprawę - drwi opozycja.
Sposób i tempo, w jakim rządząca większość uchwala nową ustawę o Trybunale Konstytucyjnym, pokazują brak szacunku PiS wobec prawa. Tego obowiązującego i tego stanowionego.
Rządzący "naprawiali" wczoraj w Sejmie swoją ustawę o Trybunale Konstytucyjnym tak, by uchwalić ją jeszcze na tym posiedzeniu. Nieoczekiwanie prace nad projektem zaczęły się jednak od początku.
Jutro PiS podejmie decyzję, czy posłowie tej partii wyjdą z sali obrad, gdy PO będzie przedstawiać wniosek o odwołanie ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza. Powód? Wniosek ma uzasadnić poseł Stefan Niesiołowski.
Jarosław Kaczyński potwierdził w weekend swoje przywództwo w PiS i udowodnił, jak lojalną armię zbudował. Był jedynym kandydatem na prezesa partii. Za jego kandydaturą zagłosowało 1008 delegatów, siedmiu było przeciw, jeden się wstrzymał.
PiS wybrał Jarosława Kaczyńskiego na prezesa partii. Za głosowało 1008 delegatów, przeciw było zaledwie siedmiu, jeden wstrzymał się od głosu.
Delegaci PiS obradują na kongresie w Warszawie. Głównym punktem jest wybór prezesa, ale przyjmują też uchwały. Właśnie jednogłośnie przyjęli tę o odnowie Unii Europejskiej.
W sobotę odbędzie się kongres PiS-u i rada krajowa PO.
Politycy PiS oskarżają Unię Europejską o Brexit, żądają dymisji i chcą nowego traktatu. Ale to ich wieloletni sojusz z brytyjskimi eurosceptykami właśnie traci znaczenie.
Według lidera PiS potrzebny jest nowy traktat europejski.
Prawo i Sprawiedliwość reaguje na Brexit. Nie krytykujmy Brytyjczyków, reformujmy Unię Europejską i niech media/opozycja nie straszą Polaków - takie przekazy dnia dostali politycy PiS.
PO, Nowoczesna i PSL mówią ?tak? propozycji senatora Marka Borowskiego, by razem pracować nad ustawami na czas po PiS. Ale powołanie Sejmu-bis odrzucają.
Na początku lipca Jarosław Kaczyński potwierdzi swoje przywództwo w partii. Wyborczy kongres niespodzianek nie przyniesie. Te mogą być dopiero przy doborze najbliższych współpracowników i nowej mapie regionów.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.