Między rosyjskim Sputnikiem V a europejską AstraZenecą toczy się bitwa o Mołdawię. Stoją za nią politycy walczący o władzę nad krajem.
W Rosji może dojść do masowych protestów z powodu wzrostu cen żywności i braków towarów na rynku - prognozuje agencja Bloomberg. Kreml widzi niebezpieczeństwo i usiłuje mu zapobiec, choć czyni to w sposób ryzykowny.
"Średniowieczna komnata tortur", "piekło" - tak określają IK 2, łagier w Pokrowie, w którym znalazł się Aleksiej Nawalny, jego dawni więźniowie
Według niepotwierdzonych oficjalnie wiadomości Aleksiej Nawalny został dostarczony do IK 2, łagru w Pokrowie w obwodzie włodzimierskim. To miejsce, gdzie panuje srogi reżim, obliczony na "łamanie" skazanych.
Słynny rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny "ruszył etapem", czyli jest w drodze do łagru. I dopóki nie dotrze na miejsce, nikt nie ma prawa wiedzieć, co się z nim dzieje. Cel podróży nawet dla niego samego jest tajemnicą.
W Armenii po klęsce w jesiennej wojnie z Azerbejdżanem narasta złość i frustracja. Doszło do konfliktu między premierem Nikolem Paszynianem i Sztabem Generalnym. Szef rządu oskarża generałów o próbę zamachu stanu.
Aleksander Łukaszenka jest dla Moskwy jak walizka bez rączki - nieść trudno, a wyrzucić żal. Po części spełnił pokładane w nim nadzieje: nie pozwolił, by Białoruś, śladem Ukrainy, zmieniła kurs i odpłynęła od Rosji.
Aleksiej Nawalny idzie do łagru na długie lata. Władimir Putin odradza stalinowski "porządek prawny".
Aleksiej Nawalny idzie do łagru na co najmniej 2,5 roku. Moskiewski sąd miejski odrzucił jego apelację i uznał za prawomocne odwieszenie wyroku sprzed siedmiu lat. W drugiej rozprawie na Nawalnego nałożono grzywnę za "zniesławienie" weterana
Dzisiejsza rozprawa o "zniesławienie weterana" została przerwana i odłożona do soboty. Tego samego dnia - w innym sądzie na drugim końcu Moskwy - Aleksiejowi Nawalnemu odwieszą bezprawny wyrok za rzekome oszustwo. Kary są już zapewne ustalone, a...
Władze Rosji na całego rozkręciły histeryczną kampanię przeciw Aleksiejowi Nawalnemu, robiąc z niego "wroga ludu" i "internetowego własowca". Przez to polityk staje się dla Rosjan coraz ważniejszą postacią.
W piątek słynny opozycjonista Aleksiej Nawalny zostanie ponownie skazany. Tym razem za rzekome "zniesławienie weterana". Proces rozpoczął się tydzień temu i okazał się parodią rozprawy.
Władimir Putin wprawdzie traci popularność, ale wciąż pozytywnie ocenia go 64 proc. poddanych. Aleksieja Nawalnego ceni 19 proc., a negatywnie odnosi się do niego aż 56 proc. rodaków - to wyniki najnowszego sondażu Centrum Lewady.
- Słynnemu opozycjoniście Aleksiejowi Nawalnemu za drutami łagru nie grozi nic złego ze strony współwięźniów czy administracji. Zagrożenie dlań stanowi jedynie Władimir Putin - mówi "Wyborczej" rosyjski ekspert.
Po akcjach w obronie aresztowanego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego w styczniu i lutym policja zatrzymała w całym kraju ponad 10 tys. osób.
Władimir Putin posłał swojego głównego konkurenta politycznego Aleksieja Nawalnego do łagru. Na mocy wtorkowego werdyktu sądu opozycjonista będzie siedzieć 31 miesięcy, ale Kreml szykuje mu kolejne wyroki.
Aleksiej Nawalny, stojąc przed sądem, który wysłał go do łagru za starą sfabrykowaną sprawę, wygłosił oskarżycielską mowę niczym bojownicy z carem i odważni dysydenci w ZSRR, dla których sala rozpraw stawała się trybuną.
Ważą się losy Aleksieja Nawalnego. Moskiewski sąd zajmie się we wtorek "odwieszeniem" wyroku z 2014 r., kiedy to opozycyjny polityk - na podstawie lipnego oskarżenia - został skazany na 3,5 roku łagru w zawieszeniu.
Przez całą Rosję przetoczyła się w niedzielę fala protestów przeciwko prześladowaniu Aleksieja Nawalnego - nie mniejsza niż przed tygodniem. Następna podniesie się już we wtorek.
W całej Rosji policja zatrzymała dziś już ponad 2,5 tys. osób demonstrujących w obronie osadzonego w areszcie słynnego opozycjonisty, bojownika walki z korupcją Aleksieja Nawalnego.
- Wszystko było jasne, zanim zaczął się proces - kpił Aleksiej Nawalny, kiedy sędzia zapytał, czy rozumie wyrok, zgodnie z którym ma pozostać w areszcie. Kreml i rosyjska opozycja szykują się do niedzielnej konfrontacji ulicznej.
Według politologa Dmitrija Oreszkina dokręcanie śruby przez władzę, nowe brutalne prawa, próba otrucia Nawalnego, a potem aresztowanie ledwo odratowanej ofiary Kremla oraz bezwstydna korupcja doprowadziły do "zerwania gwintu".
Impet rosyjskich protestów ulicznych, śmiałość demonstrantów uratowały życie Aleksieja Nawalnego.
- Aż 44 proc. tych, którzy w sobotę wyszli na Twerską i plac Puszkinowski, po raz pierwszy brało udział w jakiejkolwiek akcji przeciw polityce Kremla - mówi analityk Andriej Kolesnikow.
Gdy służby przychodzą do ich 80-metrowego mieszkania w kiepskiej moskiewskiej dzielnicy, konfiskują wszystko, co elektroniczne, nawet dyski z bajkami czy muzyką dla dzieci
Prezydent Rosji i jego ludzie dostali ostrzeżenie, że znaleźli się na polu minowym. Sygnał wysłał, a i miny podłożył posłany w poniedziałek do więzienia Aleksiej Nawalny.
- Należy się obawiać, że Aleksieja Nawalnego posadzą na bardzo długo - mówi w wywiadzie dla "Wyborczej" Andriej Kolesnikow z moskiewskiego Centrum Carnegie. - Przez ten czas wytoczą mu niezliczone procesy w sfingowanych sprawach, wyroki mogą być...
Kremlowskie media uparcie milczą o powrocie Aleksieja Nawalnego do kraju i jego aresztowaniu. Postępują zgodnie z regułą propagandy rosyjskiej mówiącą, że im ważniejsze wydarzenie, tym staranniej się je przemilcza.
Ponieważ nie udało się zamordować Aleksieja Nawalnego, Władimir Putin pozbywa się rywala, posyłając go do więzienia. Opozycjonista został aresztowany na 30 dni. W tym czasie będzie wysłany na ponad 2,5 roku do łagru.
Zatrzymany po powrocie z Niemiec Aleksiej Nawalny stanął dziś przed naprędce zwołanym sądem. Ten zawyrokował: 30 dni aresztu. Świat protestuje przeciwko prześladowaniu słynnego rosyjskiego opozycjonisty.
Aleksiej Nawalny został zatrzymany podczas kontroli paszportowej w Moskwie. Samolot, którym leciał, w ostatniej chwili został przekierowany na inne lotnisko, aby ominąć tłum jego zwolenników i dziennikarzy.
Aleksiej Nawalny w niedzielę wraca do Rosji. Być może - prosto do więzienia. Ten powrót to dla opozycjonisty trudna próba charakteru, a dla Władimira Putina - wielki problem. Służby wystawiły za nim list gończy.
Przywódcy Rosji, Armenii i Azerbejdżanu rozmawiali w Moskwie po raz pierwszy od zakończenia wojny w Górskim Karabachu.
Sadyr Żaparow, który jeszcze w październiku siedział w więzieniu, został w niedzielę wybrany prezydentem Kirgistanu. A kraj zmieni ustrój z republiki parlamentarnej na prezydencką
Obydwaj duchowni, choć ze skrajnie odległych pozycji, krytykowali biskupów za chciwość, upadek moralny, brak wiary. Nie wyeliminuje to jednak nurtów prawosławia, które reprezentowali, choć może je zepchnąć do podziemia.
Wiaczesław Nikonow, deputowany do Dumy, zakwestionował prawo Kazachstanu do ziemi Kazachstanu. Kazachowie są oburzeni. Ich prezydent dał temu wyraz w specjalnie napisanym artykule [CO W ROSJI PISZCZY]
Komuś, kto jak ja z Białorusią Łukaszenki zetknął się, wjeżdżając tam od granicy z Rosją, łatwiej było zrozumieć fenomen długiego powodzenia "ostatniego dyktatora Europy".
Siedem lat łagru grozi Giennadijowi Tołczonkowowi za to, że zabrał z lasu chrust. Władze Rosji jeszcze dwa lata temu pozwoliły poddanym w ten sposób zaopatrywać się w opał, ale wciąż zazdrośnie strzegą tego, co gnije w lasach.
Aleksiej Nawalny, który w Niemczech wraca do zdrowia po sierpniowym otruciu nowiczokiem, miał się natychmiast stawić w Moskwie, bo inaczej w przyszłości zostanie zamknięty w łagrze
Agenci FSB grzęzną w pokątnych biznesach i korupcji, a podczas akcji zaliczają wpadkę za wpadką. Ich celem nie jest już służba ojczyźnie, tylko przywileje i luksusy. Jednak propaganda wciąż ich wielbi, zaś Putin uczynił ich nietykalnymi.
Copyright © Agora SA