- Białorusini wychodzą do pracy i biorą ze sobą bieliznę, szczoteczkę do zębów, skarpetki, na wypadek, gdyby zostali zatrzymani - mówi Swiatłana Cichanouska, przywódczyni wolnych Białorusinów, zwyciężczyni sfałszowanych przez Łukaszenkę wyborów...
W publicznej części swego spotkania w Soczi Aleksander Łukaszenka i Władimir Putin pokazywali, że porwanie przez Białoruś samolotu Ryanair jest incydentem błahym. Już bez kamer ich pięciogodzinne rozmowy były znacznie trudniejsze.
Rosja zamierza zafundować sobie ogromne muzeum swoich sił zbrojnych. Tymczasem powodzeniem cieszy się wśród Rosjan konkurs na zdjęcia najpaskudniejszych szkolnych toalet.
Porwanie samolotu Ryanair, uprowadzenie Romana Protasiewicza staje się dla Aleksandra Łukaszenki tym, czym dla Władimira Putina przerwany lot MH17. Jak śmierć 298 ludzi nad Donbasem przybliżyła w 2014 r. opinii światowej tragedię Ukrainy, tak...
Z punktu widzenia Kremla Łukaszenka dla swojej akcji wybrał moment fatalny. Putin usiłuje doprowadzić do rosyjsko-amerykańskiego szczytu. Joe Biden też dąży do spotkania w czerwcu i w takiej atmosferze, w jakiej mogłoby zaowocować konkretnymi...
Władimir Putin jeszcze nie odpowiedział na zaproszenie Joego Bidena do rozmów w cztery oczy. Rosjanom jednak bardzo zależy na tym, by do nich doszło, choć też obawiają się ryzyka związanego ze spotkaniem prezydentów.
Władze Rosji zapaliły się do pomysłu wykorzystywania więźniów do pracy na Dalekiej Północy. Mówią o "archipelagu życzliwej skazanym resocjalizacji". W istocie odrodzony GUŁag ma być źródłem taniej siły roboczej i remedium na odpływ z kraju źle...
Rosjanie z biednych wsi muszą wozić zmarłych do miast odległych nieraz o setki kilometrów, by tam ich okazać i otrzymać akt zgonu. Bez niego nieboszczyka pochować nie wolno.
Czy Putin, wykluczając opozycjonistów z polityki, tworzy z nich "zawodowych rewolucjonistów"?
9 maja przez moskiewski plac Czerwony jak co roku idealnym krokiem marszowym przeszło 12 018 ludzi, przejechało 191 maszyn bojowych, a nad Moskwą przeleciało 76 samolotów i helikopterów. Podczas defilady w 76. rocznicę zwycięstwa nad Niemcami...
Na moskiewskiej defiladzie w 76. rocznicę zwycięstwa nad Niemcami Władimir Putin ostrzegł rodaków przed odradzającym się, jego zdaniem, w Europie nazizmem. I potwierdził, że jego "dzielne siły zbrojne" są gotowe wystąpić w obronie "praw i interesów"...
Kreml niszczy opozycję, której pozwolił powstać w epoce Władimira Putina, bo nie jest w stanie wywiązać się z "kontraktu" gwarantującego narodowi dobrobyt w zamian za niemieszanie się do polityki.
Rosja i jej sojusznicy w Azji Środkowej obawiają się zagrożenia ze strony islamistów, którzy opanują Afganistan po wycofaniu się stamtąd sił USA i NATO.
W zaciętej walce o władzę w Mołdawii nastąpił przełom. 11 lipca będą tam przedterminowe wybory, co oznacza, że kontrolę nad parlamentem straci prorosyjski były prezydent Igor Dodon. Polityk straszy, że kraj stanie się "poligonem NATO".
Prezydent Białorusi, który utrzymuje, że USA i Polska zaplanowały zamach na jego życie, ogłosił plany na wypadek swojej śmierci. Po jego odejściu władzę miałby przejąć "kolektywny prezydent", czyli Rada Bezpieczeństwa, i to ona poprowadzi wojnę z...
Masa wojsk i sprzętu, które Rosja zgromadziła nad granicą z Ukrainą, wraca do koszar. Moskwa, potęgując napięcie w regionie, nie tyle dążyła do konfrontacji, ile szykowała sobie korzystne pozycje do dialogu. Na swoich warunkach.
- Ci, którzy godzą w interesy Rosji pożałują, jak dawno już nie żałowali - pogroził prezydent Rosji Władimir Putin w swym dorocznym orędziu. Rodakom przed sierpniowymi wyborami do Dumy obiecał wsparcie finansowe i budowę "nowego ładu" gospodarczego.
W skandal, po którym Praga wydala 18 rosyjskich dyplomatów, zamieszani są Aleksandr Miszkin i Anatolij Czepiga, oficerowie GRU, którzy truli w Wlk. Brytanii Siergieja Skripala. To oni w 2014 r. wysadzili w powietrze magazyn amunicji w Czechach.
Słynny rosyjski opozycjonista prowadzący w łagrze głodówkę jest w fatalnym stanie - alarmują jego lekarze. O umożliwienie leczenia apelują nobliści z całego świata. Reżim Putina nie reaguje. Opozycja zwołuje na 21 kwietnia demonstracje w Moskwie.
Moskwa i Waszyngton wymieniają się średnio ostrymi sankcjami, przygotowując sobie pole nie tyle do otwartej konfrontacji, ile do bardzo szorstkiego dialogu.
Kolejni Polacy białoruscy, dziennikarze mediów polonijnych padli ofiarą reżimu. Ludzie Łukaszenki zabrali się teraz za Andrzeja Pisalnika i jego żonę Ines Todryk-Pisalnik.
W Moskwie został uprowadzony - i w tajemnicy przemycony do mińskiego aresztu - Aleksandr Fieduta, politolog, literaturoznawca, w przeszłości jeden z najbliższych współpracowników Łukaszenki. Dlaczego reżim uznał go za groźnego przeciwnika?
Pierwszym mocnym ekonomicznym ciosem wymierzonym w stronę Ankary będzie zastopowanie potoku rosyjskich turystów. Można się też spodziewać, że władze sanitarne Rosji znajdą teraz szkodliwe insekty w pomidorach importowanych na wielką skalę z Turcji.
Czy uda się ją zatrzymać? Zależy to od tego, czy Zachód potrafi przekonać Władimira Putina, że wojna mu się nie opłaca. A dla prezydenta Rosji jest ona jak "rodzona matka".
Na ochronę prezydenta przed koronawirusem Rosja wydała już ponad 6,4 mld rubli, czyli ok. 330 mln zł. I będzie wydawać kolejne miliardy, choć Władimir Putin zaszczepił się na COVID-19. Albo tylko udaje, że się zaszczepił.
Wschód Ukrainy balansuje na skraju wojny. Moskwa i Kijów gromadzą wojska przy granicach. Na linii przerwania ognia raz za razem wybucha kanonada. Konflikt militarny na wielką skalę nikomu jednak nie jest na rękę.
Działacze Związku Polaków na Białorusi, Andżelika Borys i Andrzej Poczobut, trafili do więzienia przy ul. Wołodarskiego w Mińsku. To miejsce - symbol odwiecznych represji - daje władzom możliwość łamania więźniów na wiele sposobów.
W Omsku zmarł 63-letni Rustam Agiszew. To już drugi zgon lekarza z miejscowego Szpitala nr 1 Pogotowia Ratunkowego, do którego w sierpniu trafił nieprzytomny po zatruciu nowiczokiem przeciwnik Władimira Putina Aleksiej Nawalny.
"Bo źle leżało" - tak rosyjscy złodzieje lubią tłumaczyć, czemu coś gwizdnęli. W Strasburgu "źle leżały" rowery. Sprzątał je z ulic kierowca konsulatu Rosji, by potem sprzedawać na progu placówki. [CO W ROSJI PISZCZY]
Słynny więzień łagru w Pokrowie, o którym tak głośno na świecie, choć od lat demaskuje putinowskich kleptokratów, na sympatię miejscowych liczyć nie może.
Aleksiej Nawalny rozchorował się w łagrze, w którym odsiaduje wyrok. Znalazł się w bardzo niebezpiecznej sytuacji, bo choroba więźnia w Rosji często bywa dla władz instrumentem tortur i szantażu.
Siły prorosyjskie w Mołdawii przegrały ważną bitwę i tracą rząd. Mają do wyboru: zgodzić się na nowy gabinet formowany przez prozachodnią prezydent Maię Sandu, albo na przedterminowe wybory parlamentarne, które przegrają.
Władimir Putin, nazwany przez Joe Bidena "zabójcą", wyzwał prezydenta USA na pojedynek w postaci otwartej debaty online. Prezydent USA nie odpowiedział, ale jego rzeczniczka oświadczyła, że szef jest zbyt zajęty, by w czymś takim uczestniczyć.
Joe Biden wywołał niebywały skandal między Rosją i USA, przyznając w wywiadzie, że uważa Władimira Putina za "zabójcę". Wściekła Moskwa odwołuje "na konsultacje" ambasadora w Waszyngtonie, a przywódca Rosji komentuje: "Kto się przezywa, sam się tak...
Wkrótce Rosja radykalnie zaostrzy kary za odmienne spojrzenie na przebieg drugiej wojny światowej i jej przyczyny. W tle pojawia się sprawa Aleksieja Nawalnego, który dzięki temu prawdopodobnie będzie sądzony ze znacznie surowszego paragrafu.
Rosja buduje "suwerenny" internet, by uchronić obywateli przed płynącymi zeń zagrożeniami. Efekt tego jest taki, że sama sobie funduje katastrofy w sieci.
Według agencji TASS opozycyjny polityk Aleksiej Nawalny został wczoraj przewieziony do IK 2, łagru w obwodzie włodzimierskim. Jednak jego adwokatka nie potwierdza tej informacji.
Rosyjska Duma Państwowa pochyla się nad dwiema osobliwymi ustawami. Jedna każe zamykać obywateli do więzienia za plotki o rzekomych podwyżkach cen. Druga zwalnia urzędników z odpowiedzialności za korupcję.
Moskwa na konkurs Eurowizji wysyła z piosenką "Kobieta rosyjska" Maniżę Sangin, z pochodzenia Tadżyczkę, feministkę i obrończynię LGBT. Wybuchł skandal.
Rosja sprzedaje i rozdaje na prawo i na lewo swoją szczepionkę na COVID-19, zaś własnym obywatelom jej skąpi. W wielu regionach Federacji nawet jeszcze nie rozpoczęto akcji szczepień. Na Sputniku V kraj zarobi więcej niż na diamentach.
Copyright © Agora SA